Емиграција во Канада

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.541
Поени од реакции
152
они веќе не претркаа, никогаш не сме биле подалеку од ЕУ, и со секоја секунда мината со муртино сме подалеку
 
Член од
4 октомври 2021
Мислења
4
Поени од реакции
7
Каде и да си само во МК да не си !!!!!!!!!!!!!
Канада е добра да, АМА ако земаш добри пари,
НАД 2500 месечно ( сам/а )
Еднособен стан - 1500 дол
Интернет кабловска тел - 200 дол
Паркинг - 70 - 100 дол
Осигурување за кола месечо, за нов возач, плус каква кола возиш...
околу - 250-300 долари, плус гориво
Јадење 300-500 дол
Јавен превоз - 150 дол
Значи со, 2500 си на горе долу на НУЛА
Но има начини да преживееш, нема да возиш, ќе готвиш дома,
нема да живееш во едно собен стан, ќе живееш во , бечлор - ергенски стан и ќе минусираш околу,400 до 500 долари месечно.
Минималец е 14 долари на саат, на тие пари се минусира данок, 15%
или околу 1900 месечно
Многу е рипната киријата во последните 10 години околу 100%
Над 30% од луѓето живеат под кирија
А ако сакаш да купиш куќа/стан, покрај кредит ратата, 3-4 %
за куќа се плаќа, данок на земјиштето - околу 3-4 илјади годишно, зависно од вредноста на куќата и повеќе
Плус нешто електрика,градба,водовод итн и ако се расипе а незнаеш да си поправиш е изгор џиш
Позитивно е што квадратот расте.
А за да поседуваш стан,покрај кредит ратата, се плаќа и
мејнтејненс ( степеници ) а и тоа зависи во која здрада,
мин мах 3-5 илјади
Тешко звучи ако си под 17-18 долари на саат и сам, би рекол дека е невозмозно да поседуваш нешто
Исто како и тука со, 16-18-20 илјади месечно тапкаш во место т.е тонеш, гума да ти пукне, патика да ти се скине отиде во минус а со
( 30 илјади просечна плата ) малку е поразлична приказката
И таму исто со 1800,2000,2200 исто вртење во круг а со
( 3000+ илјади просечна плата ) и таму е многу поразлично !
Убаво е дури и минималец да земаш ама
да си со некој исто со минималец,
грубо едната плата за трошоци 70-80% од другата може да се трга на страна, секако зависи и животниот стил...

Друго што би рекол огромен % од факултетите завршени тука, таму не се признаени и треба предмети да се преполагаат.
Здравството е добро да, но од работа не е све покриено,
супер е а и имаш многу предности ако работиш во фирма која е под, синдикатот, тогаш имаш задолжитено покачување на плата од 25 центи на саат секои 6 месеци итн
А ако работиш во фирма која не е под, синдикатот тогаш може да не добиеш покачување и по 2-3 години...
Во секој случај многу побезбедна посигурна и далеку по праведна земја од МК
Таму, над секој има некој и можеш да дојдеш до правда
Доколку има некој шанса НЕ ЧЕКАЈТЕ НЕГО БЕГАЈТЕ ОД мк ШТО ПОСКОРО
 
Член од
19 октомври 2019
Мислења
68
Поени од реакции
12
ма нека продолжат да го гласаат додека им моча у уста
 
Член од
19 октомври 2019
Мислења
68
Поени од реакции
12
инаку кои се опциите за заминување, и колку кошта ?
 
Член од
7 октомври 2021
Мислења
2
Поени од реакции
1
Дали познавате некој посредник или адвокат/консултантска фирма која би можеле да ја ангажираме? Некоја препорака?
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Затоа ако човек нема образование и се исели најдобро е да почне како шофер на камион првите 1-2 години да се акумулира пари бидејќи е мн платено и во Сад нешто помалце во Канада каде и е потешко за возење со оглед на климата.
 
Член од
19 октомври 2019
Мислења
68
Поени од реакции
12
Затоа ако човек нема образование и се исели најдобро е да почне како шофер на камион првите 1-2 години да се акумулира пари бидејќи е мн платено и во Сад нешто помалце во Канада каде и е потешко за возење со оглед на климата.
kolku kosta kanada da se ide, koi opcii gi ima?
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.541
Поени од реакции
152
Затоа ако човек нема образование и се исели најдобро е да почне како шофер на камион првите 1-2 години да се акумулира пари бидејќи е мн платено и во Сад нешто помалце во Канада каде и е потешко за возење со оглед на климата.
каде отиде ти ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom