Емиграција во Канада

Член од
17 јуни 2018
Мислења
25
Поени од реакции
7
Здраво на сите имам едно прашање ако некој можи да ми одговори . Имам Бугарски пасош е сега како е најлесно мислам нема најлесно ама да прашам да се влези во канада и да се добие некаков статус да се работи таму ако е возможно.

Ви благодарам.
поздрав :)
 

Magde.

Модератор
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.691
Поени од реакции
3.910
Здраво на сите имам едно прашање ако некој можи да ми одговори . Имам Бугарски пасош е сега како е најлесно мислам нема најлесно ама да прашам да се влези во канада и да се добие некаков статус да се работи таму ако е возможно.

Ви благодарам.
поздрав :)
Никој не може да ти каже како е најлесно зошто сите се во различна ситуација.
Не е само да имаш Бугарски пасош и оп ќе те примат. Зависи од искуство работно, едукација каква имаш, возраст, дали имаш доволно пари на сметка пошо за многу работни визи треба да им покажеш дека имаш доволно за првите неколку месеци, која провинција пошо имаат различни услови. Колку го знаеш јазикот, за Quebec дали знаеш француски.
Провери овде што тебе ти е достапно
 

Magde.

Модератор
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.691
Поени од реакции
3.910
Совет/идеа за луѓе што сакаат да емигрираат во Канада:

Ако сакате да емигрирате во Канада и сакате да биде “по лесно“, ви препорачувам да барате работа и спонзори во северните делови на Канада.
Имам другар и другарка што се преселија од Торонто во мало гратче во северен Quebec што се вика Chibougamau.
Ни кажуваа дека има многу голем недостаток на работници во сите свери и очајно бараат работници, исто така им плаќаат многу повеќе од минимум за да привлечат луѓе. Стигнато е до тоа ниво да многу продавници работат само сабајле пошто немаат доволно луѓе за да работат попладне.
Гратчето и работодавачите се огласуваат во некои места во Африка каде што луѓето зборат Француски и ги спонзорираат за виза во Канада. Мислам дека ова е супер шанса за луѓе од Македонија што сакаат да дојдат тука ама немаат многу опции. Аплицирајте на огласите, стапете во контакт со работодавачите и видете што нудат, какви се условите итн. Ако сакате да барате спонзори, секогаш ќе ви биде полесно да најдете некој од места каде што имаат вакви проблеми, големите градови како Торонто, Ванувер, Монтреал имаат голем број на жители и не е толку тешко да се најде работна сила.
Ако успеете да најдете спонзор за работна виза ќе може да аплицирате за стален престој и после ќе може да се преселите каде сакате во Канада. Во случаеви како спонзорирање од фирма, обично сте на договор на околу 2 години, и според мене вреди да се помине 2 години во некое место на север ако тоа отвара врати за подобар живот наместо да се седи во Македонија без иднина. Во ваквите места све е поефтино, така да ќе имате шанса да заштедите кога ќе сакате да се преселите во скапи градови како Торонто.
Ако не ви се допаѓа гратче како chibougamau, тогаш барајте фирми што имаат LMIA дозвола, ова е дозвола за они да можат да вработат луѓе од странство затоа што нема доволно заинтересирани во Канада. Голем број на луѓе се спонзорирани од Tim Hortons, ова е кафе ресторан најпопуларен во Канада и имаат мал милион локации.

Исто така има огромна побарувачка на камионџии, исто така фирми спонзорираат и плаќаат супер.
 
Член од
17 јуни 2018
Мислења
25
Поени од реакции
7
@Magde
едно прашање до тебе ако знаеш или ако некој знае.
се влегува во канада и се почнува со работа кај работодавец на бг пасош ти прави работна виза е сега да речиме не ти се допаѓа работата или не е нешто како што треба дали во тие две години мора да си кај него или може да се направи промена на виза кај друг работодавец.
 

Magde.

Модератор
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.691
Поени од реакции
3.910
@Magde
едно прашање до тебе ако знаеш или ако некој знае.
се влегува во канада и се почнува со работа кај работодавец на бг пасош ти прави работна виза е сега да речиме не ти се допаѓа работата или не е нешто како што треба дали во тие две години мора да си кај него или може да се направи промена на виза кај друг работодавец.
Ако имаш виза што те ограничува и специфично е кај тој работодавец, смееш да бараш нова работа и нов работодавец ама мора да аплицираш за нова виза. Ако некој те има работено на LMIA виза, следниот работодавец ќе мора да те вработи со иста виза. Оваа виза е специфична за вработување на странци затоа што не можат да најдат никој во Канада и они бараат дозвола од државата да те вработат. Исто така мора да аплицираш пред да ја напуштиш првата работа.

Во Канада your rights are protected, пред да дојдеш ти дава работодавачот ти дава договор со твоите должности, колку те плаќа и кога, условите итн. Ако го прекрши договорот можеш да го пријавиш, не смее да те експлоатира итн. Ѕирни ко линкот, имаш повеќе инфо.

 
Член од
31 мај 2019
Мислења
127
Поени од реакции
371
Совет/идеа за луѓе што сакаат да емигрираат во Канада:

Ако сакате да емигрирате во Канада и сакате да биде “по лесно“, ви препорачувам да барате работа и спонзори во северните делови на Канада.
Имам другар и другарка што се преселија од Торонто во мало гратче во северен Quebec што се вика Chibougamau.
Ни кажуваа дека има многу голем недостаток на работници во сите свери и очајно бараат работници, исто така им плаќаат многу повеќе од минимум за да привлечат луѓе. Стигнато е до тоа ниво да многу продавници работат само сабајле пошто немаат доволно луѓе за да работат попладне.
Гратчето и работодавачите се огласуваат во некои места во Африка каде што луѓето зборат Француски и ги спонзорираат за виза во Канада. Мислам дека ова е супер шанса за луѓе од Македонија што сакаат да дојдат тука ама немаат многу опции. Аплицирајте на огласите, стапете во контакт со работодавачите и видете што нудат, какви се условите итн. Ако сакате да барате спонзори, секогаш ќе ви биде полесно да најдете некој од места каде што имаат вакви проблеми, големите градови како Торонто, Ванувер, Монтреал имаат голем број на жители и не е толку тешко да се најде работна сила.
Ако успеете да најдете спонзор за работна виза ќе може да аплицирате за стален престој и после ќе може да се преселите каде сакате во Канада. Во случаеви како спонзорирање од фирма, обично сте на договор на околу 2 години, и според мене вреди да се помине 2 години во некое место на север ако тоа отвара врати за подобар живот наместо да се седи во Македонија без иднина. Во ваквите места све е поефтино, така да ќе имате шанса да заштедите кога ќе сакате да се преселите во скапи градови како Торонто.
Ако не ви се допаѓа гратче како chibougamau, тогаш барајте фирми што имаат LMIA дозвола, ова е дозвола за они да можат да вработат луѓе од странство затоа што нема доволно заинтересирани во Канада. Голем број на луѓе се спонзорирани од Tim Hortons, ова е кафе ресторан најпопуларен во Канада и имаат мал милион локации.

Исто така има огромна побарувачка на камионџии, исто така фирми спонзорираат и плаќаат супер.
Ако сакате и побрзо да упаднете во клиничка депресија, преселете се во северните делови на Канада...не дека во големите градови нема да упаднете во депресија.
Мој совет е ако сте во тесно во Македонија и немате излез или ако сакате да оди вашиот живот јабана во име на некаква перпектива на деца итн, тогаш преселете се во Канада.
Во спротивно ако не сте отидени на мала возраст или родени таму, ќе ве здроби психата...студена клима, тотално материјално ориентиран живот, недостаток посебно на outdoor опции за забава и рекреација,осаменост, чувство за неприпаѓање и осет дека сте последна дупка на свирало во општеството (што и сте)...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.109
Поени од реакции
22.854
Ако сакате и побрзо да упаднете во клиничка депресија, преселете се во северните делови на Канада...не дека во големите градови нема да упаднете во депресија.
Мој совет е ако сте во тесно во Македонија и немате излез или ако сакате да оди вашиот живот јабана во име на некаква перпектива на деца итн, тогаш преселете се во Канада.
Во спротивно ако не сте отидени на мала возраст или родени таму, ќе ве здроби психата...студена клима, тотално материјално ориентиран живот, недостаток посебно на outdoor опции за забава и рекреација,осаменост, чувство за неприпаѓање и осет дека сте последна дупка на свирало во општеството (што и сте)...
А каде не е материјално ориентиран?
Во мкд? Па тука време имаат само државни административци и џаболебари што чекаат од родителите. Сите околу мене што се во приватен сектор се дупнуваат од работа.

Канада си е ок, може премногу либерална, али за стандард и квалитетен живот е добра.
Климата не може да ја смениш, али се е навика. Ако може да живеат близу 40 милиони народ, ќе преживеат и македонците.
Имам роднини таму, кога отидоа не ја сакаа климата, а сега за ништо не би се вратиле назад.
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.617
Поени од реакции
1.549
Ако сакате и побрзо да упаднете во клиничка депресија, преселете се во северните делови на Канада...не дека во големите градови нема да упаднете во депресија.
Мој совет е ако сте во тесно во Македонија и немате излез или ако сакате да оди вашиот живот јабана во име на некаква перпектива на деца итн, тогаш преселете се во Канада.
Во спротивно ако не сте отидени на мала возраст или родени таму, ќе ве здроби психата...студена клима, тотално материјално ориентиран живот, недостаток посебно на outdoor опции за забава и рекреација,осаменост, чувство за неприпаѓање и осет дека сте последна дупка на свирало во општеството (што и сте)...
Каков арогантен и дрзок пост . Како донесе овакви заклучоци жити се . Животот ке одел јабана ... секој има различни приоритети и секој има свое лично видување на работите. Од каде потребата за судење и овакво брутално просеравање . Во Канада немало outdoor опции за забава и рекреативност. О , боже. Ти пријателе секаде ке се чуствуваш како последно свирало во општеството со овој мајндсет .

п.с седи си дома живеј си со мама и тато и трчкај си по партии да те вработат за 300€ плата , само немој да паднеш во клиничка депресија како луѓето во Канада. Душичка оно .
 

Magde.

Модератор
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.691
Поени од реакции
3.910
.... Чуство за неприпаѓање и осет дека сте последна дупка на свирало во општеството (што и сте)...
Ако ти така де чувствуваш, тоа твој проблем, не нѐ мешај сите. Може у депресија си... :свиркам:Канада на 11 место, Македонија на 90.
 
Член од
17 јуни 2018
Мислења
25
Поени од реакции
7
@Magde ti blagodaram za sovetot .
@mutivoda sekoj so srejkata zavisi kaj kogo ke upali kaj nekoj ne site barame za podobar zivot ama ako ne se ispotis nema ni da dobies
pozz
Автоматски споено мислење:

@Magde ti blagodaram za sovetot .
@mutivoda sekoj so srejkata zavisi kaj kogo ke upali kaj nekoj ne site barame za podobar zivot ama ako ne se ispotis nema ni da dobies
pozz
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
127
Поени од реакции
371
Каков арогантен и дрзок пост . Како донесе овакви заклучоци жити се . Животот ке одел јабана ... секој има различни приоритети и секој има свое лично видување на работите. Од каде потребата за судење и овакво брутално просеравање . Во Канада немало outdoor опции за забава и рекреативност. О , боже. Ти пријателе секаде ке се чуствуваш како последно свирало во општеството со овој мајндсет .

п.с седи си дома живеј си со мама и тато и трчкај си по партии да те вработат за 300€ плата , само немој да паднеш во клиничка депресија како луѓето во Канада. Душичка оно .
Јас не седам дома,живеам во Англосаксонска земја и ти кажувам од прва рака...тука постои јасна класификација во општеството и класна поделба каква нема ни во Македонија. Имаш прва,втора и трета па и четврта категорија на луѓе,а првата се секако домородните бели, англосаксонски протестанти/католици (Квебек).

За разлика од 99,9% од наши луѓе на Запад кои на вас што останавте таму ви продаваат медени планини и млечни реки за животот на Запад и конкретно нивниот живот, јас овде ја напишав реалноста, а реалноста е брутална посебно кога кратко и јасно ќе се искаже...а и тиа наши што сакаат да ја отворат душата и кажат за проблемите на Запад, се соочуваат со такво неверување и одбивност на тоа што го зборат од другата страна што на крај си викаат, ај кој ги ебе, ќе ги лажам дека све е супер.
Автоматски споено мислење:

Ако ти така де чувствуваш, тоа твој проблем, не нѐ мешај сите. Може у депресија си... :свиркам:
Проблемот е што ти не кажуваш како ти се чувствуваш и како реално стојат нештата...прва генерација македонец во Канада освен ако нема некоја жустро топ стоеча професија е флотантна маса во опшеството таму. Имаш права како и домороден канаѓанин, исто такви права има и оној што вчера дошол таму како азилант со регулиран статус од Индија,Пакистан...


Канада на 11 место, Македонија на 90.
Индекс на среќа ми даваш :pos: , посубјективно и нереална мерка од тоа нема.
Менталитетот на западњаци е кога нешто е отидено у курац во системот на функционирање на државата, има лошо искуство со државна институција или некоја служба, канаѓанинот никогаш нема да каже ''Да ти ебам државата'' или ''Ова не е држава'', за разлика од обичниот човек во Македонија...
 
Последно уредено:

Magde.

Модератор
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.691
Поени од реакции
3.910
Јас не седам дома,живеам во Англосаксонска земја и ти кажувам од прва рака...тука постои јасна класификација во општеството и класна поделба каква нема ни во Македонија. Имаш прва,втора и трета па и четврта категорија на луѓе,а првата се секако домородните бели, англосаксонски протестанти/католици (Квебек).

За разлика од 99,9% од наши луѓе на Запад кои на вас што останавте таму ви продаваат медени планини и млечни реки за животот на Запад и конкретно нивниот живот, јас овде ја напишав реалноста, а реалноста е брутална посебно кога кратко и јасно ќе се искаже...а и тиа наши што сакаат да ја отворат душата и кажат за проблемите на Запад, се соочуваат со такво неверување и одбивност на тоа што го зборат од другата страна што на крај си викаат, ај кој ги ебе, ќе ги лажам дека све е супер.
Автоматски споено мислење:Проблемот е што ти не кажуваш како ти се чувствуваш и како реално стојат нештата...прва генерација македонец во Канада освен ако нема некоја жустро топ стоеча професија е флотантна маса во опшеството таму. Имаш права како и домороден канаѓанин, исто такви права има и оној што вчера дошол таму како азилант со регулиран статус од Индија,Пакистан...


Индекс на среќа ми даваш :pos: , посубјективно и нереална мерка од тоа нема.
Менталитетот на западњаци е кога нешто е отидено у курац во системот на функционирање на државата, има лошо искуство со државна институција или некоја служба, канаѓанинот никогаш нема да каже ''Да ти ебам државата'' или ''Ова не е држава'', за разлика од обичниот човек во Македонија...
Ako ziveesh vo aglosaksonska drzava i ne sakas da odish vo Kanada, majka ti ja barash vo temava?
I ako tolku to se sviga vo Makedonija sho ne se vratish?
Mnogu me nerviraat luge so se imaat isseleno i im serat na deugo deka ne cini. Ne mozatbda podnesat da vidat nekoj drug da uspee, da ima asalen zivot. Dzabe ziveesh vo poasalna drzava koga malograganski nacin na razmisluvanje imash. Ne si se prilagodil ic. Ako taka te vospitale doma tvoite, tvoj problem.

Jas kolku mozam - ke im davam informacii na site sto prasuvaat, ke im pomognam kolku mozam i telefonski broj ako doagaat za da se vidime i da im bidam coek na koj so mozat da se potprat vo nov svet. Mene nekoj mi pomognal i znam kolku znaci. Da ne bev srekna, nemase da pisuvam tuka.
A i da nekoj da dojde i ne mu se sviga, da ne uspeal kolku sto mozel, ili ne mu se aviga Tim Hortons, ke znae barem probal, rizikuval zasto saka nesto poveke od zivotot nego partiska kniska. Prosetal, videl poinakov zivot, dobil zivotno i rabotno iskustvo. Makedonija ne mu bega.

Vo Makedonija nema takva podelba poso site se tretirani ko 4ta kategorija na luge lmao
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.609
Поени од реакции
8.186
Ako ziveesh vo aglosaksonska drzava i ne sakas da odish vo Kanada, majka ti ja barash vo temava?
I ako tolku to se sviga vo Makedonija sho ne se vratish?
Mnogu me nerviraat luge so se imaat isseleno i im serat na deugo deka ne cini. Ne mozatbda podnesat da vidat nekoj drug da uspee, da ima asalen zivot. Dzabe ziveesh vo poasalna drzava koga malograganski nacin na razmisluvanje imash. Ne si se prilagodil ic. Ako taka te vospitale doma tvoite, tvoj problem.

Jas kolku mozam - ke im davam informacii na site sto prasuvaat, ke im pomognam kolku mozam i telefonski broj ako doagaat za da se vidime i da im bidam coek na koj so mozat da se potprat vo nov svet. Mene nekoj mi pomognal i znam kolku znaci. Da ne bev srekna, nemase da pisuvam tuka.
A i da nekoj da dojde i ne mu se sviga, da ne uspeal kolku sto mozel, ili ne mu se aviga Tim Hortons, ke znae barem probal, rizikuval zasto saka nesto poveke od zivotot nego partiska kniska. Prosetal, videl poinakov zivot, dobil zivotno i rabotno iskustvo. Makedonija ne mu bega.

Vo Makedonija nema takva podelba poso site se tretirani ko 4ta kategorija na luge lmao
Така де, ако не му се допаѓа таму нека дојде тука во Мк.
А за третманот, јалнаш си! Македонија сите ја третираат како задња рупа на свирало, а обичниот граѓанин е заднња рупа во таа задња рупа. Така да овде граѓанинот се третира само кога треба нешто да се направи на негов грб. Досега на сум видел нешто да е направено во полза на обичниот граѓанин. Која категорија е тој граѓанин, тешко е да се дефинира, четврта сигурно не е, преоптимистичка категоризација е тоа!
По темава: младиот колега од Русија кој живее во Квебек не ми изгледа како несреќен и неуспешен. И пази отиден од Москва, не од некој Мухосранск! Има човекот што да спореди и да каже! Освен повремено по храна, на се приметува дека страда ;)
 

Magde.

Модератор
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.691
Поени од реакции
3.910
@Magde. дали полагаше иелтс?
Не пилагав, ама можеш да најдеш повеќе инфо тука
Автоматски споено мислење:

По темава: младиот колега од Русија кој живее во Квебек не ми изгледа како несреќен и неуспешен. И пази отиден од Москва, не од некој Мухосранск! Има човекот што да спореди и да каже! Освен повремено по храна, на се приметува дека страда ;)
Jas pred da se preselam vo Kanada ziveev vo Svajcarija nekoi 3 godini. Probav da naucam germanski ama ne mi se sviga jazikot i ne mozev. Isto taka ne mi se svigashe kulturata, ne e moj stil i nemav interes da ostanam. Ne mozev da se pronajdam. Isto taka imav edno od najlosite iskustva vo zivotot. Ama svajcarija e prekrasna drzava i sigurna sum deka mnogu luge ke imaat poinakvi iskustva. Na mnogumina ke im bide idealno da ziveat tamu i ke bidat najsrekni.
Mnogu poveke mi ss sviga vo Kanada zatoa sto e multikulturalna, lugeto se otvoreni i e ogromna drzava kaj sto, sported mene, ima katce za sekoj. Kakov i da imash interes, ke najdesh istomislenici.

Ama samo zatoa sto jas ne mozev da se pronajdam vo Svajcarija, ne znaci deka ke im kazuvam na drugi da ne odat i da ne si ja baraat srekata tamu. Ne mozam da razberam luge sto ne im se sviga kaj sto imigrirale zstoa sto odbivaat da se prilagodat na novata sredina i teraat so kultura od Makedonija. Doma samo Makedonska muzika, televizija, samo so makedonci se druzat i taguvaat za Makedonija ko ne znam so. Sto zivot e toa? Ni vamu, ni tamu. Ni da ostane saka ni da se vati saka.

Ako se odlucite da se preselite bilo kade vo svetot, razmislete dali ke moze da se prilagodite na novoto opstestvo, dali ke ziveete kako tamu da pripagate ili planirate da se maicte cel zivot i da se lupate vo gradi patriotski.

Iskreno, moze jas ne sum vo pravo ama koga zaminav od Makedonija i znaev deka e za sekogash, ja zatvoriv taa vrata. Mi falat lugeto sto gi znam, mi fali da znam se od opstestvena gledna tocka, mi fali da go znam gradot na pamet zastk cel zivot sum tamu, ama be sedam i taguvam da se vratam i ne seram na novata drzava sto mi nudi i dava daleku podobar zivot od sto mozev da sonuvam vo Makedonija. Se prilagodiv na nacinot na zivot, liberalot, na otvorenosta da profatat luge od sekoja svera na zivotot. Se gordeam sto ziveam vo drzava sto saka da pomogne.
Ne kenkam deka prifakame begalci so otvoreni race poso se sekavam koga majka mi me sobra od skolo za vreme na vojnata vo MK i moeto semejstvo sakase da bega i ds bara spas vo druga drzava. Ne gledam na luge ko da se nesto pomalku od mene poradi rasa, nacionalnost i etnicka propadnost.

I ako ne mozete da gi prifatite ovie ednostavni nesta, ondak da, nema da vi se sviga kanada
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom