Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 септември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво колеги, сакам да ве прашам вас постарите колеги на кои департмани како задолжителен се слуша предметот Банкарство, за да знам дали можам да го земам како изборен.
 
Член од
16 февруари 2010
Мислења
54
Поени од реакции
2
Ова Корпоративно финансиско известување нешто како Финансиско сметководство 2 е?И кој предава?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.117
Поени од реакции
825
Меѓународен маркетинг каков предмет е? Вреди ли да се оди на предавања или губење време е?
 

RdN

Член од
13 септември 2010
Мислења
20
Поени од реакции
1
Ајде кој полагал Социологија (најопштата наука за општеството :pos2: ) ако сака да каже:
- Колку страни е испитот?
- Дали е задолжително присуството, и дали се даваат поени од редовност?
- Колку е тешко да се добие 6ка, а колку е лесно да се добие 10ка?
- Дали е тешко на испит? Или попаметно е да го фатиш на колоквиуми?
- И any additional info will be appreciated :salut:
 

bonbon4e

100% крејзи :P
Член од
4 септември 2010
Мислења
226
Поени од реакции
17
- Тежината е релативна, не може генерално да ти се даде одговор.
- Нема многу математика.
- Може да се вработиш било каде кај што треба економист, а можеш и да се фатиш за метла:)
- Не не, тие со факултет одат стриктно државна работа, а приватните фирми земаат само со основно и средно.

Ај другите прашања, ама последново ти е врв :pos:
Мислев дали можеш да отвориш нешто свое приватно? и уште едно
- дали е добро платено ?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.117
Поени од реакции
825
Мислев дали можеш да отвориш нешто свое приватно? и уште едно
- дали е добро платено ?
Девојче, ти тоа не може да го знаеш уште од сега.
Може да ти се погоди среќата да земаш висока плата но може и да си останеш долго време невработена, сето тоа на денешницава зависи нели од врските.
Во принцип со економски факултет би требало да имаш солидна работа (во глобала сите што ги знам со завршен економски работаат нешто).
 
Член од
15 септември 2010
Мислења
74
Поени од реакции
2
Кога се множи тоа со кредитите,3.33 кога си во државна квота , а 10 во приватна, кога треба да презапишеш предмет од претходната год. или ....?
 

*Smurfette*

He smurfs me, he smurfs me not
Член од
10 јуни 2006
Мислења
538
Поени од реакции
38
Финансиски менаџмент и основи на маркетинг ќе треба ли оригинали учебници или може и со копии на часовите?
 

RdN

Член од
13 септември 2010
Мислења
20
Поени од реакции
1
Кога се множи тоа со кредитите,3.33 кога си во државна квота , а 10 во приватна, кога треба да презапишеш предмет од претходната год. или ....?

Малку ти е непрецизно прашањево, ама ќе се обидам да ти одговорам.. Имено, од сега па натаму при запишување на семестар, партиципацијата се плаќа соодносно на запишаните предмети во конкретниот семестар. Тие носат одреден број на кредити, кој помножен со цената на кредитите во зависност од начинот на студирање (приватно или со кофинансирање) ти го дава износот на партиципацијата која треба да ја платиш за тој семестар..
Или посликовито:

Од лани ти останал математика (9 кредити), и тој мораш во наредниот семестар да го запишеш прв, односно

1. Математика за економисти......................... 9.0 крд

После ги запишуваш редовните од сеегашниот семсестар, притоа треба да внимаваш збирот на кредитите да не ја надминува бројката од 35. Па од тоа следува:

(од горе препишано) 1. Математика за економисти......................... 9.0 крд
(од новиот семестар,редовни) 2. Основи на менаџмент................................. 8,0 крд
3. Меѓународна економија.............................. 8,0 крд
4.Финансиско сметководство...........................8.0 крд

*вкупно =33.0 кредити

Е сега, тие 33.0 кредити ги множиш со цената на кредити, во зависнот може да биде 3.33 или 10 и добиваш,

I. 33,0 * 3,33 = 109,89 евра
II. 33,0 * 10,0 = 330,00 евра
 
Член од
15 септември 2010
Мислења
74
Поени од реакции
2
Малку ти е непрецизно прашањево, ама ќе се обидам да ти одговорам.. Имено, од сега па натаму при запишување на семестар, партиципацијата се плаќа соодносно на запишаните предмети во конкретниот семестар. Тие носат одреден број на кредити, кој помножен со цената на кредитите во зависност од начинот на студирање (приватно или со кофинансирање) ти го дава износот на партиципацијата која треба да ја платиш за тој семестар..
Или посликовито:

Од лани ти останал математика (9 кредити), и тој мораш во наредниот семестар да го запишеш прв, односно

1. Математика за економисти......................... 9.0 крд

После ги запишуваш редовните од сеегашниот семсестар, притоа треба да внимаваш збирот на кредитите да не ја надминува бројката од 35. Па од тоа следува:

(од горе препишано) 1. Математика за економисти......................... 9.0 крд
(од новиот семестар,редовни) 2. Основи на менаџмент................................. 8,0 крд
3. Меѓународна економија.............................. 8,0 крд
4.Финансиско сметководство...........................8.0 крд

*вкупно =33.0 кредити

Е сега, тие 33.0 кредити ги множиш со цената на кредити, во зависнот може да биде 3.33 или 10 и добиваш,

I. 33,0 * 3,33 = 109,89 евра
II. 33,0 * 10,0 = 330,00 евра
Го знам тоа, фала у секој случај што напиша, но јас немам останато ниеден предмет од претходната год. се ми е положено. ЗНачи мене ме интересираше кога ке упишам 2ра дали треба да платам 100 евра за семестар како лани( бидејки сум во државна квота) или да множам тоа 3.3 па колку ке ми излезе толку да платам?:?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.117
Поени од реакции
825
Финансиски менаџмент и основи на маркетинг ќе треба ли оригинали учебници или може и со копии на часовите?
НИКАКО!!!
Ниеден професор не дозволува фотокопии на предавање, консултации и слично. Не му се појавувај со копија.
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
90
Поени од реакции
3
И јас се мислам дали да го земам Англиски 2.. А која предавала лани? Ќе одам денес, или утре па ќе прашам која ќе предава оваа година па да видиме..

А слушна за тоа да не се идело на колоквиум туку директно на испит, демек полсено било :toe:
Minatata godina razlicni profesorki predavaa,Angliski 2 predavase Marija Madzar,jas go polagav sega na ispit,mnogu e lesen.
Prasanjata bea 1o tocno,netocno i mislam 30 so eden odgovor od tri mozni.Prasanjata se od lekciite (treba da gi imas prevedeno i razbrano za da odgovoris na prasanja so tocno netocno,a isto taka dadena e nekoja recenica od lekciite, nedostiga zbor a ti od dadenite tri zborcinja treba da go najdes zborot koj e ispusten vo dadenata recenica)i malku gramatika (da go odberes glagolot vo pravilna forma,predlozi i sl. imas eden od tri mozni izbori,i da ne si ucel ke pogodis nesto od logika) Ima prasanja i od vezbite sto se na kraj na sekoja lekcija pa dobro e da gi imas tocnite odgovori.Ucenjeto ne odzema mnogu vreme,a ako odis ne predavanja polesno ke ti bide.
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
38
Поени од реакции
1
НИКАКО!!!
Ниеден професор не дозволува фотокопии на предавање, консултации и слично. Не му се појавувај со копија.
Да да тоа е познато дека никој не дозволува да се носат копии на предавање, а дали е морално да се купат оргинали..дали ќе ги побара учебниците во некоја прилика ???? :salut:
 
Член од
10 март 2010
Мислења
61
Поени од реакции
0
dali nekoj moze da mi kaze koj predmet e podobro da go zemam za izboren za vtora godina dali angliski 2 ili pak sociologija.koj predmet od niv i bez da odis na predavanja nema da ti bide problem da gi polozis zosto stvarno ne se postigunuva so predavanjava mnogu vreme odzemaat za ucenje:toe:i voedno koj predmet e polesen i dali ima knigi za istite predmeti
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.117
Поени од реакции
825
Дали некој беше денес на финансиски менаџмент? Да не пушти список за колоквиум?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom