Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 декември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
0
Ај некој од постариве колеги да каже нешто за менаџмент, дали треба да се учат сите автори и кој што направил, во која теорија и сл.. ..и што дава повеке на колоквиум поделби или ...?Колку прашања се на заокружување, колку со точно/неточно, колку кејсови и.т.н. хехехе Хел плс:)
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
115
Поени од реакции
41
Ај некој од постариве колеги да каже нешто за менаџмент, дали треба да се учат сите автори и кој што направил, во која теорија и сл.. ..и што дава повеке на колоквиум поделби или ...?Колку прашања се на заокружување, колку со точно/неточно, колку кејсови и.т.н. хехехе Хел плс:)
Minatata godina bea : 2 kejsa, 5 prasanja so tocno/netocno i 30 prasanja so po 5 ponudeni odgovori...
 
M

Mario Gómez

Гостин
Види регистрирај се на zephyr.ugent.be, веројатно ги имаш таму.
Абе се регистрирав и неможам да се снајдам ич. :) шо има врска универзитетот од Гент со некои презентации.

Уствари на англиски се нели? Дај нека даде некој директен линк или нека ги аплаудира негде.



И имам прашање друго, почнав да учам економија деновиве и ме интересира на колоквиум сите прашање се со заокружување? Има некои трик прашања, има нешто да набројуваш концепции или да објаснуваш?

--- надополнето ---

Зеленко има кој ќе помогне. :pos::pos:
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Може некој подетално да објасни околу кејсовите менаџмент ?

P.S до кога треба да се однесат макро тие задачите што ни ги даде сабајле ?
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Колеги денес Шуклев пушти список по Основи на Менаџмент?
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
P.S до кога треба да се однесат макро тие задачите што ни ги даде сабајле ?
До среда.
Боби[Мкд];3806736 напиша:
Абе се регистрирав и неможам да се снајдам ич. :) шо има врска универзитетот од Гент со некои презентации.

Уствари на англиски се нели? Дај нека даде некој директен линк или нека ги аплаудира негде.



И имам прашање друго, почнав да учам економија деновиве и ме интересира на колоквиум сите прашање се со заокружување? Има некои трик прашања, има нешто да набројуваш концепции или да објаснуваш?

--- надополнето ---

Зеленко има кој ќе помогне. :pos::pos:
На македонски се. Мислам дека ги има и во Либро/Зоки копирани. Прати ми мејл по пп.
Економија учи со разбирање никако на памет. Ке имаш прашања кај што ке треба да размислиш, али има и прашања чисто теоретски. Лесно е.


Финансиско сметководство до кај има предавано Љубиша? И стварно сака колоквиумот да го стави на први?
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Боби[Мкд];3806736 напиша:
Абе се регистрирав и неможам да се снајдам ич. :) шо има врска универзитетот од Гент со некои презентации.

Уствари на англиски се нели? Дај нека даде некој директен линк или нека ги аплаудира негде.



И имам прашање друго, почнав да учам економија деновиве и ме интересира на колоквиум сите прашање се со заокружување? Има некои трик прашања, има нешто да набројуваш концепции или да објаснуваш?

--- надополнето ---

Зеленко има кој ќе помогне. :pos::pos:


Значи се логираш, кликаш на Subscribe to courses. Потоа бараш ECCF: E-business department и бараш Трговско право 2009/2010 кликаш Subscribe и веќе моеш да ги користиш сите фајлови што ги има таму. Ќе се снајдеш сам понатака, лесно е.
Економија да, сите се на заокружување, има и графици кои треба да ги препознаеш. Да објаснуваш не, но да го пронајдеш објаснувањето секако. Има трик прашања, но доколку логиката е на твоја страна нема да осетиш тешкотија. Треба да ги научиш дефинициите и некои набројуванки само, а другото треба да го сфатиш и да го разбереш.

--- надополнето ---

:pos:

Морам да споделам нешто ептенскии охрабрувачко! :pos: :pos:
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
Макроекономија не постои ДО КОГА треба. Он утре ќе каже кој ден ќе ги собира. Ако е петок тогаш е само петок, ако е среда тогаш е среда... итн :) Само колку да знаете, да не испадне да ги собира во петок а вие да спиете дека ќе биде во среда
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Финансиско сметководство до кај има предавано Љубиша? И стварно сака колоквиумот да го стави на први?
Не знам дали е исто ко нас финансиско, ама кај нас е негде до благајна (предадено е за жиро сметка, издвојувања, акредитиви и благајна колку се сеќавам)
:) Инаку, нема шанси да е на први, ашто нели менаџмент се полага тогаш :toe:

--- надополнето ---

Финансиско сметководство до кај има предавано Љубиша? И стварно сака колоквиумот да го стави на први?
Не знам дали е исто ко нас финансиско, ама кај нас е негде до благајна (предадено е за жиро сметка, издвојувања, акредитиви и благајна колку се сеќавам)
:) Инаку, нема шанси да е на први, ашто нели менаџмент се полага тогаш :toe:
 
Член од
17 февруари 2010
Мислења
46
Поени од реакции
1
Kolegi vredi li da se ide kaj Petar za matematika ili i so vezbi moze da se pomine ispitot?
Нормално дека сите студенти не идат на часови кај Петар, јас го положив математика на колоквиуми без да идам кај некој на часови, само на вежбите :)
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Ми треба семинарска за предметот Основи На Финансии, темата не е конкретна туку само да е поврзана со предметот :) ПП
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Не знам дали е исто ко нас финансиско, ама кај нас е негде до благајна (предадено е за жиро сметка, издвојувања, акредитиви и благајна колку се сеќавам)
:) Инаку, нема шанси да е на први, ашто нели менаџмент се полага тогаш :toe:

--- надополнето ---



Не знам дали е исто ко нас финансиско, ама кај нас е негде до благајна (предадено е за жиро сметка, издвојувања, акредитиви и благајна колку се сеќавам)
:) Инаку, нема шанси да е на први, ашто нели менаџмент се полага тогаш :toe:
Истото е:) И не мораше два пати да ми пишеш, понекогаш разбирам од прва:pos:
него отприлика која страна е тоа? зашо немам уште учебник:kesa:

за датумот прашувам од истата причина.
 
Член од
12 ноември 2009
Мислења
122
Поени од реакции
0
i ve molam nekoj da mi kaze od kaj da ucam sociologija?dali ima nekoja skripta vo libro ili treba sve od kniga?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom