Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 ноември 2010
Мислења
42
Поени од реакции
3
Да не знае некој како да ја контактирам Маџар-Рибар по Англиски 2?
 
Член од
3 ноември 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
kolegi koga kje dava angliski 2 oceni...I da mi kaze nekoj od postarata garda,kako e na ispit ekonomija i na sto da obrnam posebno vnimanie...pozz
 
Член од
20 септември 2010
Мислења
30
Поени од реакции
1
Angliski 1 lesno e taka?koja profesorka e i kakva e,za da znam dali da go ziam u sledniov semestar!
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
92
Поени од реакции
6
Колеги ај некој ако може да ми помогне со задачиве по финансиски неможам никако да ги решам... на стр.279 задача 4 и 5...И ако некој знае како е на испит, да не имате некоја скрипта што би помогнала ...:salut:
Кога си купувач на продажна опција значи имаш право да ја продадеш таа опција по реализационата цена. Значи тебе како продавач ти одговара реализационата цена да е поголема од пазарната. Премијата од 20 ден ти е трошок и секогаш се одзима.
а) Разликата мегу реализационата и пазарната цена тебе ти е добивка од 100 ден но не заборавај дека треба ја одземеш премијата, фактички имаш добивка 100-20=80
б) Затоа што пазарната цена ти е поголема од реализационата и ако таа разлика е поголема од износот на премијата која си ја платил, тогаш не ја реализираш опцијата и имаш загуба до износот на премијата кој што веќе си го платил, значи загуба од 20ден
Мислам дека ќе ме сфатиш.
Кај куповна опција имаш право да ја купиш. Тука ти одговара обратната ситуација реализационата вредност( цената по која ја купуваш) да е пониска од пазарната за да оствариш добивка.
 
Член од
7 февруари 2010
Мислења
37
Поени од реакции
0
колеги може да каже некој во врска со испитот по математика?некои задачи сто не треба?и колку е веројатноста веројатност и тоа изводи и интеграли да паѓа?ви благодарам
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
колеги може да каже некој во врска со испитот по математика?некои задачи сто не треба?и колку е веројатноста веројатност и тоа изводи и интеграли да паѓа?ви благодарам
Веројатноста да падне веројатност и извод е многу голема.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.295
Поени од реакции
15.512
До 35 кредити можеа да се запишат во семестар? Фала
Мислам дека беа 30 кредити, нека потврди некој што е сигурен.

Ај да прашам нешто, беше поставено поназад али не одговорија, па може некој мене ќе ми се смилува па ќе ми одговори.

Има некој било какво искуство со есејот Трговско Право?
 
Член од
15 април 2010
Мислења
78
Поени од реакции
1
KOLEGI, NIE STO PREPOLAGAME MARKETING, KJE IMAME SAMO ZA VTORIOT DEL TAKA ? I DALI I ZA NAS VAZI DEKA KJE ZEMAME OCENKI TOJ DEN KAKO I OSTANATITE ILI NEMA INFO?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Некој ако го спрема Менаџмент на мал бизнис да ми каже дали има нешто што не треба да се учи.:salut:
 
Член од
16 јануари 2010
Мислења
44
Поени од реакции
0
дај бе стварно некој математика резултати постирајте
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
дај бе стварно некој математика резултати постирајте
pls nekoj neka postira slika od matematika rez... :(
Значи математика не е 1 лист па да ви го сликаат и да ви го постираат, него се 7 - 8 листа, кој ќе ви се замара да ви прави цела фотосесија :)
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
92
Поени од реакции
6
Знае ли некој дали испитот по банкарство ќе биде на раскажување или оптички ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom