Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
Точни одговори, Гл. 10а: 1. а; 2. а; 3. в; 4. в; 5. а.

Точни одговори, Гл. 13: 1. а; 2. б; 3. б; 4. г; 5. а; 6. в. Макроекономија

Нема на што,повелете и другпат :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.310
Поени од реакции
15.544
Ај ако има некој семинарска на овие теми, би му бил многу благодарен да ми испрати(инаку не се за предавање на Економски факултет):
1. Е-туризам
2. Европски совет на министри
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
Колеги едно прашање во врска со менаџмент, молам за брз одговор. На последниот час на предавање дали решававте некој кејс со асистентот и ако сте решавале кој кејс беше?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Добро бе колеги никој не знае Англиски 2 што треба за втор колоквиум????Само пишете кои лекции и кои вежби не бидете себични!!!
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Колеги едно прашање во врска со менаџмент, молам за брз одговор. На последниот час на предавање дали решававте некој кејс со асистентот и ако сте решавале кој кејс беше?
Последниот, кејсот UBS, од главата за корпоративно управување.

Колеги, ајде кршете нози сите што полагаат утре менаџмент.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
54
Поени од реакции
0
Последниот кејс, со УБС - тој не ти треба за колоквиум.


Јас имам друго прашање, во некој од прашањата што кружат има одговори од типот:

-избегнување на учење (во книгата е преку)
или
-личноста делува на друг (во книгата е дејстува на друг)

Дали би биле точни ако ги заокружам како што се понудени ?
 
Член од
16 октомври 2010
Мислења
72
Поени од реакции
9
Добро бе колеги никој не знае Англиски 2 што треба за втор колоквиум????Само пишете кои лекции и кои вежби не бидете себични!!!
Вака...ни јас асално не сум се свртела на Англиски, ама кога бев на последното предавање, професорката спомна дека не се задржувале многу на текстовите, туку повеќе на вежбите од скриптата. Почнувањјќи од 4 глава (мислам дека беше, не знам...прв колоквиум каде заврши, од таму треба да почне и матријалот за втор :D), па се до 15 глава...до business writing.
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
Последниот кејс, со УБС - тој не ти треба за колоквиум.


Јас имам друго прашање, во некој од прашањата што кружат има одговори од типот:

-избегнување на учење (во книгата е преку)
или
-личноста делува на друг (во книгата е дејстува на друг)

Дали би биле точни ако ги заокружам како што се понудени ?

јас би ги заокружил како што се понудени и двете прашања.
за првото, уште лани кога учев организациско однесување, таму беше во учебникот дадено како избегнување на учење, а бидејки учебникот мислам (но не сум најсигурен) е на проф. Љубомир Дракулевски во соработка со Шуклев, не верувам ова да е некаква замка.
додека за второто... делува = дејствува.. барем според мене. нема некоја суштинска разлика, исто како што има на пример. што влијае на интуицијата? - одлуки базирани на вредности, знаење . . . . = одлуки засновани на вредности, знаење . ..
неговите финти се нешто поразлични, пример негацијата пред некој збор ќе нема и сосема нова димензија и додава на реченицата, место CEO ќе стави COO, место "акција, планови и политики" ќе стави "цели, планови и политики" и такви финти, тешко уочливи, но во суштина се разликуват. Е сега кој е расположен за играње CSI во 8 сабајле ... :)
 
Член од
19 август 2010
Мислења
54
Поени од реакции
0
јас би ги заокружил како што се понудени и двете прашања.
за првото, уште лани кога учев организациско однесување, таму беше во учебникот дадено како избегнување на учење, а бидејки учебникот мислам (но не сум најсигурен) е на проф. Љубомир Дракулевски во соработка со Шуклев, не верувам ова да е некаква замка.
додека за второто... делува = дејствува.. барем според мене. нема некоја суштинска разлика, исто како што има на пример. што влијае на интуицијата? - одлуки базирани на вредности, знаење . . . . = одлуки засновани на вредности, знаење . ..
неговите финти се нешто поразлични, пример негацијата пред некој збор ќе нема и сосема нова димензија и додава на реченицата, место CEO ќе стави COO, место "акција, планови и политики" ќе стави "цели, планови и политики" и такви финти, тешко уочливи, но во суштина се разликуват. Е сега кој е расположен за играње CSI во 8 сабајле ... :)

И ја слично ко тебе размислувам пријателе, али едно различно мислење да слушнеш и малце те вади од колосек :)
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
93
Поени од реакции
5
може ли некој што има маркетинг материјали за прв колоквиум да ги стави на странава ?:cuc:
 
V

Viktor g

Гостин
Добро бе колеги никој не знае Англиски 2 што треба за втор колоквиум????Само пишете кои лекции и кои вежби не бидете себични!!!
str 41 vezba 3 ,
str 46 vezbi 3 i 5 ,
str 51 vezbi 2,3,4 strana 56 vezba 2 strana
60 vezba 2
61 vezba 3
62 vezba 4 strana
66 vezba 2 i 3
str 71 vezbi 2 i 3 str
79 vezba 2
str 85 vezbi 2,3,4 plus od toa doplnitelnot tie defincite ko za prv pr up-market
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
str 41 vezba 3 ,
str 46 vezbi 3 i 5 ,
str 51 vezbi 2,3,4 strana 56 vezba 2 strana
60 vezba 2
61 vezba 3
62 vezba 4 strana
66 vezba 2 i 3
str 71 vezbi 2 i 3 str
79 vezba 2
str 85 vezbi 2,3,4 plus od toa doplnitelnot tie defincite ko za prv pr up-market
Фала колега,имаш пиво од мене:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom