Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Kolegi,planira nekoj makroenomija da nosi digitron,hahahaha,za mnozenjeto ne e problem,ali ima cifri so decimali so izlagaat koa treba da delime,pa zatoa da vidam so mislite vie,hahahahaha:):):):)))))))))
ја ќе носам, за вас не знам. плус нели кажа дека може и билансот да се носи. да не ги учиме на памет ставките.
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Јас ќе носам за секој случај...Осеќам ќе се паѓа предметов ....
 
V

Viktor g

Гостин
ја ќе носам, за вас не знам. плус нели кажа дека може и билансот да се носи. да не ги учиме на памет ставките.
нема да ви дозволи да користите дигитрони и лани кажа може да земете билансите и пред поцеток ни ги собра немало да ни требат
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
и така... јас основи на економија ке си полагам утре , да не има некој нешто да ми каже ? :)
 
V

Viktor g

Гостин
Јас ќе носам за секој случај...Осеќам ќе се паѓа предметов ....
нема санси да паднеш ако си ги наиучиш прашањата јас само од нив извадив 8

--- надополнето ---

и така... јас основи на економија ке си полагам утре , да не има некој нешто да ми каже ? :)
па логика се повеќе прашањата не се некој ситници ама мора добро да мислиш
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
нема санси да паднеш ако си ги наиучиш прашањата јас само од нив извадив 8

--- надополнето ---


па логика се повеќе прашањата не се некој ситници ама мора добро да мислиш
Kolega,a ako ni dae zadaca kaj so treba da se presmeta BDP deflatorot ili procentualniot rast na cenite,kako da podelam 14600/9800,hahahahahaha,ne sum bas dobar so matematikata:):):)))))
 
V

Viktor g

Гостин
Kolega,a ako ni dae zadaca kaj so treba da se presmeta BDP deflatorot ili procentualniot rast na cenite,kako da podelam 14600/9800,hahahahahaha,ne sum bas dobar so matematikata:):):)))))
епа нема да имаш такво нешто ќе имаш задача за капитална сметка а таму е собирање и вадење. Чекај коа ќе ја даде онаа за реален девизен курс таму имаш делење ( втор колк) и че паднат прашањата
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Ќе не намачи Робинзон Крусо со неговите кокосови ореви...:pos:
Ај со помин нека е :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
86
Поени од реакции
15
колеги едно прашање во врска со финансиски менаџмент.
границата е 18 бода, максимално се 35, а јас имам 16 поени.
дали досега се дешавало да пуште некој на нареден колоквиум а да има помалку бодови од границата, под услов да се вратат на нареден?
досега има пуштено едно домашно на предавања и еден блиц-тест. и во двата случаи бев присутен и напишав домашна + добро поминав на тестот, па доколку одам кај него во канцеларија или на увид (утре од 1 до 2 часот и на 11 ноември од 10 до 12 часот) дали може да се надевам на тоа да ми дозволи да полагам нареден колоквиум... бидејки денес направив банални второодделенски грешки при пресметките кои ме коштаа најмалце 6 поени.
Лелеее стварно дај некој нека не опраи за ова???И ја имам 17,имаме шанси????
 

*Smurfette*

He smurfs me, he smurfs me not
Член од
10 јуни 2006
Мислења
538
Поени од реакции
38
Да не сликна некој резултати финансиски ?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
a основи на сметководство .... ке ми каже некој од лани што полагал на кој начин се полага ... со заокружување ли ? задачи ? .. значи по глупа напишана книга и збирка од сметководство не сум сретнал
и дали има некој што учи од старата економија од 2008 не оваа од 2010 .. пошто ја од таа учам колку што сватив разлика е 2-3 лекции.. :)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
69
Поени од реакции
8
Ајде колеги решете ми ја задачава макроекономија и утре 10ка добивате:vozbud:

Потрошувачката во земја Х изнесува 750;
буцетски дефицит 20;
вкупни фискални приходи 440;
тековната сметка е во суфицит 10;
вкупното приватно штедење изнесува 220

а) Пресметај БДП
б) Пресметај нето приватно штедење
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
a основи на сметководство .... ке ми каже некој од лани што полагал на кој начин се полага ... со заокружување ли ? задачи ? .. значи по глупа напишана книга и збирка од сметководство не сум сретнал
Не знам до кај ви е колоквиумот. Иначе, со заокружување се прашањата, книжењата и пресметките. Имаш еден точен одговор(во принцип) на прв колоквиум, на втор колоквиум ќе ги запознаете Марина-прашањата :)
Зарем си сретнал друга книга и збирка сметководство па да споредуваш и да кажеш дека е најлоша т.е. глупа? Иначе баш се океј книгите, особено збирката од која што се паѓаат многу прашања и задачи.
Не решавај биланси затоа што не се паѓаат.
(колку да си го проверам новиов аватар пишав :))
 
Член од
19 април 2010
Мислења
194
Поени од реакции
3
Ајде колеги решете ми ја задачава макроекономија и утре 10ка добивате:vozbud:

Потрошувачката во земја Х изнесува 750;
буцетски дефицит 20;
вкупни фискални приходи 440;
тековната сметка е во суфицит 10;
вкупното приватно штедење изнесува 220

а) Пресметај БДП
б) Пресметај нето приватно штедење
па мн е лесна он и ја реши на предавање за бдп е ц+с+т= 750+220+440=1410,а за другото 220-190=30
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
26
Поени од реакции
1
kolegi, ke saka li nekoj da gi napise odgovorite Makroekonomija na testovite od 2 do 7 ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom