Економски факултет (reloaded)

Член од
20 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
1
Дали професорката по МОИ дава прашања од матријалите подготвени од студенти на прв колоквиум? Нека сподели некој искуство од постарите колеги?фала
 
Член од
1 ноември 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Може ли некој да ми каже што прашања се паѓаат на прв колоквиум монетарна економија кај шајноски?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
32
Поени од реакции
31
Дали професорката по МОИ дава прашања од матријалите подготвени од студенти на прв колоквиум? Нека сподели некој искуство од постарите колеги?фала
Од искуство можам да ти кажам дека околу 30 % - 40 % од прашањата,професорката ги дава од презентациите и на колоквиум и на испит,али во принцип МОИ е еден од полесните предмети така да немаш гајле,а и професорката е многу фер во однос на спуштање граница и поминување;)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
1
Од искуство можам да ти кажам дека околу 30 % - 40 % од прашањата,професорката ги дава од презентациите и на колоквиум и на испит,али во принцип МОИ е еден од полесните предмети така да немаш гајле,а и професорката е многу фер во однос на спуштање граница и поминување;)
Колега дали може да се помине колоквиум само ако учам од книга? Плус дали она што ке постави прашање од презентациите ќе го има тоа прашање сигурно во нив? Може ли да постави прашање што го нема во презентациите?
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
84
Поени од реакции
12
Дали некој има информација кога ќе имаме резз финансиски менаџмент? Или некој од постарите колеги кога обично вади? :)
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Дали некој има информација кога ќе имаме резз финансиски менаџмент? Или некој од постарите колеги кога обично вади? :)
Колешке веќе има резултати, провери на страницата на факултетот :)
 
Член од
18 март 2011
Мислења
172
Поени од реакции
30
Ја сум многу љута што паднав манагемент за дваипол бода, а се остаив над книгата и ништо друго не спремав и имам уште 3 колоквиуми и немам ни волја ни енергија да ги учам и знам дека имало многу како мене што научиле све и паднале и уште многу ќе има ама тоа не ми е утеха и љута сум и за нив и знам дека нема решение и дека така ми се погодило, али ете овде да си споделам фрустрација ако ништо друго и уште еднаш да повторам дека сум многу многу љута.
А, да, и љута сум затоа што имам знаење за 20ка ако е тоа могуче, а се ценкам по увиди за 2ипол поени за едвај да ја поминам границата. И пак ништо. Ет така.
на испит ке поминеш многу полесно ако вака имаш како што велиш за 20ка :) немам искуство со испит менаџмент на колоквиум положив ама знам од другите :)
--- надополнето: 2 ноември 2012 во 15:19 ---
Колешке веќе има резултати, провери на страницата на факултетот :)
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.979
Ја сум многу љута што паднав манагемент за дваипол бода, а се остаив над книгата и ништо друго не спремав и имам уште 3 колоквиуми и немам ни волја ни енергија да ги учам и знам дека имало многу како мене што научиле све и паднале и уште многу ќе има ама тоа не ми е утеха и љута сум и за нив и знам дека нема решение и дека така ми се погодило, али ете овде да си споделам фрустрација ако ништо друго и уште еднаш да повторам дека сум многу многу љута.
А, да, и љута сум затоа што имам знаење за 20ка ако е тоа могуче, а се ценкам по увиди за 2ипол поени за едвај да ја поминам границата. И пак ништо. Ет така.

Колешке, доста со самосожалување, почни и учи ги и другите предмети ако не ти се почнати, немаш време за цмиздрање.
Јас најарно те сфаќам, оти јас лани паднав прв за 1,5 поен и бев страшно лута! А како што викаш, се оставив над книгата. Не ме пушти на втор и само дедо Боже знае колку пати го испцув дотичниот професор.
Али пак затоа во јануари испитот ми беше прелесен и имам ептен солидна оценка земено.

Учи си го вториот ко и првиот и во јануари ќе немаш проблем со полагање. ;)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Тапа резултати у пм ... од тоа што највише очекуваш и мислиш имаш јаки поени , знај дека си го заебал и дека ти е катастрофа резултатот :D
Тоа е брат, ајде важно сме положиле :D
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Кој знае управувачко / сметководство на трошоци како е бодувањето на колоквиумов?!?! Мора да имаш пола задачи. пола теорија или вкупно 60% за положување?!
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
120
Поени од реакции
20
Некој да ги има одговерено прашањата МИС во електронска форма и да е доволно добар да ми ги прати во порака.Благодариме
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
741
Поени од реакции
76
на испит ке поминеш многу полесно ако вака имаш како што велиш за 20ка :) немам искуство со испит менаџмент на колоквиум положив ама знам од другите :)
--- надополнето: 2 ноември 2012 во 15:19 ---
На испит ќе поминам, па мајка Јана испод 9ка не признавам, ќе преполагам пак ако треба..не али пример xD


Па кој те терал да се остаиш од читање цела книга менаџмент се знае како се полага кај него цртички болдирано и набројуванки текст нисто не треба само на памет да ги знаесш цртичките и имаш 10
Не ме терал никој, туку поентата на факултетот е да го научиш и разбереш предметот и утре да знаеш што се дешава во него, ти текнува? А не да учиш цртички и набројуванки, реченици само без врска. Џабе ми е така 10ка кога после нема да ја знам суштината на нештата туку само смешни набројуванки, кои патем речено одма ќе ги заборавам пошто се бубани на памет.


Колешке, доста со самосожалување, почни и учи ги и другите предмети ако не ти се почнати, немаш време за цмиздрање.

Јас најарно те сфаќам, оти јас лани паднав прв за 1,5 поен и бев страшно лута! А како што викаш, се оставив над книгата. Не ме пушти на втор и само дедо Боже знае колку пати го испцув дотичниот професор.

Али пак затоа во јануари испитот ми беше прелесен и имам ептен солидна оценка земено.

Учи си го вториот ко и првиот и во јануари ќе немаш проблем со полагање. ;)
Не се самосожалувам туку го хејтам системот неправеден и тоа што не се цени и бара знаењето, туку глупости (све освен тоа). На пример пошто нели немав време за другите да ги спремам, Финансиски менаџмент имав време да го пројдам само еден ден и денеска си положив со солидни поени пошто нели професорот не ми мењавал зборчиња и запирки туку ми бара да покажам што сум разбрала и научила од предметот.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
32
Поени од реакции
31
Колега дали може да се помине колоквиум само ако учам од книга? Плус дали она што ке постави прашање од презентациите ќе го има тоа прашање сигурно во нив? Може ли да постави прашање што го нема во презентациите?
Несум баш сигурен дека ке можеш да положиш со учење само од книга.книгата е доста стара и многу од работите кои се напишани таму неважат веќе или пак се надополнети и затоа проф. толку многу инсистира на презентациите.Како и да е прашањата што ги дава нормално се пишани во нив само што понекогаш знае да се фати за некоја ситница па тоа да го постави како во прашање али во принцип дава години,седишта,земји членки,такви работи.Се тоа ке биде или од книга или од презентациите од друго место не.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom