Економски факултет (reloaded)

Член од
18 јуни 2009
Мислења
2.194
Поени од реакции
1.406
Некој од постариве колеги да ми каже какви се тестовите економија за прв колоквиум. Највеќе ме интересира за графиците, дали воопшто има графици, ако има дали се бара да ги цртаме или да знаеме да ги препознаваме?
И дали носат многу поени за да знам дали да си ја тупам главата со нив или само набрзинка да ги поминам?
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.655
Поени од реакции
9.238
Некој од постариве колеги да ми каже какви се тестовите економија за прв колоквиум. Највеќе ме интересира за графиците, дали воопшто има графици, ако има дали се бара да ги цртаме или да знаеме да ги препознаваме?
И дали носат многу поени за да знам дали да си ја тупам главата со нив или само набрзинка да ги поминам?
Учи си ги графиците. Нема ништо за цртање, туку да препознаваш само...лесни се и едноставни :) Имаше лани неколку слични од прашањата од Либро така да можат да ти послужат тие.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Сметководство ќе има задачи само како од прашањата така, нема да има да составуваме баланси?
 

hEnDo

すべてのメンバーを尊重する
Член од
17 април 2012
Мислења
2.541
Поени од реакции
4.767
Макро нека ги купат од книжарта на факултет, јас лани за малце ќе се сјебев со тие од Либро, на прв колоквиум сите прашања беа од скриптата од факултет, а од таа од Либро помалце паднаа.
А економија на инвестиции мислам дека вторник и среда ќе дава асистентот задачи, бидејќи во понеделник треба да ја завршиме седма тема. Би требало на колоквиум да има задача за инвестициониот мултипликатор, за амортизација и да се нацртаат инвестиционите фази. Од прилика ова би можело да се падне. Знам само дека за вториот колоквиум потешки биле задачите, бар така слушнав од постариве. :)
П.с. Дај нека ми каже некој до каде треба да се учи регионална економија за прв колоквиум и дали има нешто скратено?
Слабо учење у вторник брат празник е:) да се нацртаат инвестиционите фази???:eek::sick:oффф муки
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.205
Поени од реакции
107.912
Слабо учење у вторник брат празник е:) да се нацртаат инвестиционите фази???:eek::sick:oффф муки
:pos: Скаран сум со датумите. :D
Абе не се толку тешки, ги пројдов завчера, ако го знаеш основиот цртеж, немаш проблем понатака. :)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Нема биланси :D
Мене економија ми е страв малце, вака лесно ми е за учење, ама тие графиците, не знам како ќе бидат. Таки нешто повеќе да не кажа, кај нас Предраг слабо за колоквиумот зборува...
 
Член од
3 октомври 2009
Мислења
77
Поени од реакции
5
Колеги, може некој да сподели инфо за колоквиумиве РЕГИОНАЛНА ЕКОНОМИЈА и ЕКОНОМСКИ РАСТ И РАЗВОЈ?? Дали се паѓаат прашањата од либро развој?Пишување/заокружување? И регионална до кај треба за прв колоквиум??? :)) Ваше искуство тешко/лесно??
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Мене економија ми е страв малце, вака лесно ми е за учење, ама тие графиците, не знам како ќе бидат. Таки нешто повеќе да не кажа, кај нас Предраг слабо за колоквиумот зборува...
Таки да од време на време кажува за колоквиум. Ќе имаш четири дадени графици и да определиш кој е точен.
Мислам дека Економија пак ќе поминеме, јас незнам Математика што ќе правам :/
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Таки да од време на време кажува за колоквиум. Ќе имаш четири дадени графици и да определиш кој е точен.
Мислам дека Економија пак ќе поминеме, јас незнам Математика што ќе правам :/
Не одиш на часови? Мене матриците ми се најлесни до сега, веројатноста ми е малце проблем но мислам дека со повеќе вежбање ќе бидам доволно спремен. Е сега Драги знае и покрај решеното да не ти го прегледа тестот, па да те кутне. Пред 2 години на 300 души не му ги прегледал. Повеќе среќа е кај него отколку знаење.

Патем кој е тој Димитар што чувал на математика, кај него најтешко било... :D
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
182
Поени од реакции
38
Основи на сметководство нема да има задачи и биланси ?
--- надополнето: 19 октомври 2012 во 13:47 ---
Да ми каже некој како се оди на колоквиум.
Вонреден студент сум и сум малку постар студент и сум збркана.
Учам за прв колоквиум од Основи на сметководство а немам поим ни како се пријавува , ни како оди сето тоа.Знам само дека е на 31.10 и толку.
Ке ми каже ли некој дали треба да понесам пријава, таксена марка или некои такви ,,матеркуки,,....
Дали треба да се пријавам дека ке одам на колоквиум ?
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
84
Поени од реакции
12
Ако сака некој да му ги продадам задачите од кај Милан за прв и втор колоквиум, решени се, нека ме исконтактира во ЛП.... :)
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
120
Поени од реакции
20
Стратегиски менаџмент нешто многу битно или нешто скратено?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom