Економски факултет (reloaded)

Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Дали некој е упатен околу финансиски пазари и институции, ме интересира условно пуштени на втор се оние кои имаат од 20 па нагоре некој нека појасни оти незнам дали сум положена?? фалааа
--- надополнето: Nov 15, 2011 4:10 PM ---
Дали некој е упатен околу финансиски пазари и институции, ме интересира условно пуштени на втор се оние кои имаат од 20 па нагоре некој нека појасни оти незнам дали сум положена?? фалааа
30 е границата, а ако имаш од 25-30 може да полагаш 2 колоквиум со тоа да ги надополниш бодовите кои ти фалат (што значи на 2риот треба да имаш 31,32,33,34 или 35 - зависно колку си била минус на првиот).
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Незнам од кај ми е муабетов али Основи на Економија полесно на испит??
 
M

Mario Gómez

Гостин
Економисти ај едно лесно прашање :D
Што се суплементарни а што комплементарни производи?
И дали побарувачката зависи обратнопропорционално од суплементарните и правопропорционално од комплементарните?
Комплементарни добра се добра кои се поврзани меѓу себе како чај и шеќер, четка за заби и паста. Побарувачката за едното комплементарно добро се зголемува кога ќе се намали цената на другото, а побарувачката на едното добро се намалува ако се зголеми цената на другото.

Суплементарни добра се на пример кока кола и пепси, чајот и кафето. Кога цената на едното ќе се зголеми(кока кола), побарувачката за неговата замена ќе се зголеми(пепси).

Незнам од кај ми е муабетов али Основи на Економија полесно на испит??
И ја незнам од кај ти е.

Математика можам да одам на увид и ако иам положено? Пошо на соопштението беше јасно истакнато дека термин за увид има само за тие што паднале, а јас положив ама некако со малце поени, сигурна сум дека задачите ми се точни па сакам да видам кај е грешката.
Можеш. Like a boss!
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.655
Поени од реакции
9.235
Колеги ми треба ваша помош...Следната недела полагам Трговско Право (во Струга на дипсперзирани студирам) и ако може некој да ме упати од каде да се спремам, дали стрикно од презентациите или пак да видам од книгата што е за правен. И ако има некој прашања да ми прати не ќе биде лошо...Фала однапред.:)
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
93
Поени од реакции
5
Има резултати основи на економија?
има на факс
--- надополнето: Nov 15, 2011 10:09 PM ---
А прашањата што се паѓале на испит биле тие од Либро? Зошто на колоквиум везе нема со тие прашања што беа од Либро.
зависи која група си бил. јас бев 2 група и имав 12 прашања од тие од либро. исто толку се паднаа и на испит.
--- надополнето: Nov 15, 2011 10:11 PM ---
Дали може да ме пушти на втор колоквиум основи на маркетинг да ја замолам некако или e-mail да и пратам имам 17 бода.Да одговори некој со искуствo :)
не се мачи за џабе, нема шанси да те пушти. ја на прв колоквиум паднав за еден бод, ја премолев и џабе, на испит паднав за два бода- пак истата ситуација - ја моли, таа не ме рецка и така :)
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.618
Поени од реакции
2.717
има на факс
--- надополнето: Nov 15, 2011 10:09 PM ---

зависи која група си бил. јас бев 2 група и имав 12 прашања од тие од либро. исто толку се паднаа и на испит.
--- надополнето: Nov 15, 2011 10:11 PM ---

не се мачи за џабе, нема шанси да те пушти. ја на прв колоквиум паднав за еден бод, ја премолев и џабе, на испит паднав за два бода- пак истата ситуација - ја моли, таа не ме рецка и така :)
Ne pusta radi toa sto neli dava dve prasanja poslednot cas od predavanjata i toa e toa, epten e tersen i za zimanje ocena ako otides von termite za priem :D
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
741
Поени од реакции
76
Математика можам да одам на увид и ако иам положено? Пошо на соопштението беше јасно истакнато дека термин за увид има само за тие што паднале, а јас положив ама некако со малце поени, сигурна сум дека задачите ми се точни па сакам да видам кај е грешката.
И ја имав малку бодови, ич не ми е јасно КАКО, све живо и диво решив али тоа ни е, you don't mess with Drage :\ На крај краева, битно е дека сме положиле и сеа си тераме работа :)
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Математика можам да одам на увид и ако иам положено? Пошо на соопштението беше јасно истакнато дека термин за увид има само за тие што паднале, а јас положив ама некако со малце поени, сигурна сум дека задачите ми се точни па сакам да видам кај е грешката.
значи имаш положено, немој само непотребна гужва да правиш :) паднати сме 70% така да остајте ни барем шанса за да видиме што сме згрешиле
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Математика можам да одам на увид и ако иам положено? Пошо на соопштението беше јасно истакнато дека термин за увид има само за тие што паднале, а јас положив ама некако со малце поени, сигурна сум дека задачите ми се точни па сакам да видам кај е грешката.
Колешке, јасно ми е дека си вложила многу труд и криво ти е што имаш малку бодови...Ама каков увид, какво жалење :)) Прва работа мислам дека воопшто ги нема тетратките на положените, а и да ги има зошто да си ја бараш бељата? Профе бутка со точно решени задачи (мое лично искуство, не трач муабет), зошто мислиш дека ќе ти даде повеќе бодови дури и да си во право (а верувам дека си). Битно си положила, учи за втор и радувај се за секоја оценка над 5ка.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.244
Поени од реакции
8.316
Ne pusta radi toa sto neli dava dve prasanja poslednot cas od predavanjata i toa e toa, epten e tersen i za zimanje ocena ako otides von termite za priem :D
Не се паднаа тие 2 прашања што ги имаше дадено на последниот час... а и што ако ги дала немора да значи дека тие се пресудни ...
И јас имам 17 и планирам да ја напнам ...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Не се паднаа тие 2 прашања што ги имаше дадено на последниот час... а и што ако ги дала немора да значи дека тие се пресудни ...
И јас имам 17 и планирам да ја напнам ...
Џабе ти е, некои луѓе си имаат принципи :)
 
Член од
17 ноември 2011
Мислења
12
Поени од реакции
0
Колеги дали некој беше на предавање МСС кај Блажо,да не рече нешто околу границата за колоквиум,има ли шанси да се оди на втор ако си паднал на прв,за малку?:)
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.125
Поени од реакции
15.950
Математика можам да одам на увид и ако иам положено? Пошо на соопштението беше јасно истакнато дека термин за увид има само за тие што паднале, а јас положив ама некако со малце поени, сигурна сум дека задачите ми се точни па сакам да видам кај е грешката.
Па нормално дека ќе има увид за положените само, штом ве пуштил ви останува само да се радувате и да се молите таква среќа да ве следи и на втор колоквиум, оти тогаш ќе бидете на пола од сега. И јас лани знаев дека имам повеќе решено од бодовите што ми ги дал, и јас сакав да му одам на увид, али колешка од форумов ми кажа да не си ја барам бељата :D. И не си ја барав, оти Драге и стварно се е можно кај него.
--- надополнето: Nov 17, 2011 2:07 AM ---
Колеги ми треба ваша помош...Следната недела полагам Трговско Право (во Струга на дипсперзирани студирам) и ако може некој да ме упати од каде да се спремам, дали стрикно од презентациите или пак да видам од книгата што е за правен. И ако има некој прашања да ми прати не ќе биде лошо...Фала однапред.:)
Па читај од презентациите, едно добри 80-90 % од прашањата ќе бидат од таму, бар лани беше така.
--- надополнето: Nov 17, 2011 2:10 AM ---
Незнам од кај ми е муабетов али Основи на Економија полесно на испит??
Економија на колоквиуми го поминав и не знам за испитот, али во секој случај не е полесно од колоквиуми, па 500 страни е книгата!
А треба се убаво да расчиташ и да разбереш, така да, гледај на колоквиуми за економија, и не се ослонувај на прашања од Либро, оти не се паѓаат многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom