Економски факултет (reloaded)

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.618
Поени од реакции
2.717
Па баш оти ми изгледа лесен сакам на испит да го оставам и да не се замарам со редовност, квизови итн...Треба да учам некои предмети сега од летниот што ми беа, за во јануари на испит и сакам да се растеретам што е можно повеќе од овие сега што ги имам, ама ме плашат сите тие што викаат на испит никако да не сум го оставала.
abe na kolokvium se polozue ne zezaj so ke ostavas za ispit gluposti a ti nemoras da bides refovna i so kvizovite , a za redovnost idi si na predavanje mn raboti se ucat pa na kol e mn lesno, baska legenda e profesorot :) a i hit mu se Komiti i Family Aerodrom :D
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
abe na kolokvium se polozue ne zezaj so ke ostavas za ispit gluposti a ti nemoras da bides refovna i so kvizovite , a za redovnost idi si na predavanje mn raboti se ucat pa na kol e mn lesno, baska legenda e profesorot :) a i hit mu se Komiti i Family Aerodrom :D
Е тоа да...Мислев дека освен Благоја друг таков сличен професор кој што знае убаво да те насмее во текот на предавањата нема...Само затоа и ќе ги посетувам...:D
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.618
Поени од реакции
2.717
Е тоа да...Мислев дека освен Благоја друг таков сличен професор кој што знае убаво да те насмее во текот на предавањата нема...Само затоа и ќе ги посетувам...:D
I da gi posetuvas sao malce guzva e ali taman si e :) inace znaev deka ke bide vaka poso go zna profesorot uste pred da ni predava teska legenda e :D
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Kolku nema vrska ova! Ako e eden spisok jbg ali ako se poise site gi gleda i ti dava bodovi za redovnost, za potpis povtorno vlece spisok i uste ednas praj ako ima poise znaci tri pati. Jas u vtora godina posle prv kolokvium a togas beea na 3 kol. me nemase na ni eden spisok taka se pogodi a idev na predavanje i me znaese profesodot od idenje pa mi dae i potpis i bodovi za redovnost , taka toa sto vadite nekoj informacii bez veze samo gi plasite pomladite kolegi, bez potreba
--- надополнето: Sep 27, 2011 10:20 PM ---
Па не ги плашам младите колеги, јас имам доста големо искуство со Шуклев, ова што го кажав беше од лично искуство...
За менаџмент, ме има на сите списоци, ме немаше само на списокот што го извлече... имав многу бодови, на сите колоквиуми бев над граница, професорот знаеше дека сум редовен, одам да го прашам зошто немам поени од редовност... ми вика те нема на тој „големиот“ список. За потпис да не збориме :D
Второ, по Менаџмент на мал бизнис, ме има на сите списоци, денот кога дава потписи се успивам, влегувам во амфитеатар во 8:55, професорот си оди и повторно останав без потпис :D
Патем убаво е да си редовен на предавања, не само кај Шуклев туку кај сите професори... НО... не е фер голем дел од предавањата да се од студентите, некогаш знае и да е занимливо, но тешко можеш да научиш нешто од некој кој знае колку тебе или помалце.
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.618
Поени од реакции
2.717
Па не ги плашам младите колеги, јас имам доста големо искуство со Шуклев, ова што го кажав беше од лично искуство...
За менаџмент, ме има на сите списоци, ме немаше само на списокот што го извлече... имав многу бодови, на сите колоквиуми бев над граница, професорот знаеше дека сум редовен, одам да го прашам зошто немам поени од редовност... ми вика те нема на тој „големиот“ список. За потпис да не збориме :D
Второ, по Менаџмент на мал бизнис, ме има на сите списоци, денот кога дава потписи се успивам, влегувам во амфитеатар во 8:55, професорот си оди и повторно останав без потпис :D
Патем убаво е да си редовен на предавања, не само кај Шуклев туку кај сите професори... НО... не е фер голем дел од предавањата да се од студентите, некогаш знае и да е занимливо, но тешко можеш да научиш нешто од некој кој знае колку тебе или помалце.
Ima i jas iskustvo 4 predmeti mi predavase trite so si gi imal plus Korporativno sea predava nov e toj , pa sum nemal takvi stvari, koa ke dava potpisi saka da bides pred on da vleze sto go opravduvam vo celost
 
Член од
18 март 2011
Мислења
172
Поени од реакции
30
Колегии некој да сподели со нас ако сака вторник и средаа што се случуваше на предавања од ВТОРА годинаа ?
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
21
Поени од реакции
3
Kolegi, moze li nekoj da dade informacii za Korporativno finansisko izvestuvanje i Megunarodno finansisko izvestuvanje?
 
Член од
26 јануари 2011
Мислења
76
Поени од реакции
4
jas da prasam za finanskiski menadzment dali ima 2 knigi ili edna zatoa sto vidov nekoi studenti kupuvaa po 2 knigi a mene vo libro mi dadoa edna da ne e drugata nekoja zbirka ili nesto slicno
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
21
Поени од реакции
3
jas da prasam za finanskiski menadzment dali ima 2 knigi ili edna zatoa sto vidov nekoi studenti kupuvaa po 2 knigi a mene vo libro mi dadoa edna da ne e drugata nekoja zbirka ili nesto slicno
Edna kniga e Finansiski menadzment, ima okolu 450 str., 16 poglavja, poslednoto poglavje e "Spojuvanja, prezemanja i dr. oblici na prestrukturiranje", a drugoto e dodatok - Ispitni prasanja, no bas i nemas nekoja potreba od dodatokot, resi si gi primerite so ti se vo knigata, materijalot nauci si go so razbiranje i bez problem ke si polozis.
 
Член од
3 ноември 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
Ај ако може некој да ми каже дали е задолжително да се купи книгата нова по менаџмент или може да се купи и од некој од претходната година.... дали може така да ми прави проблем?
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Ај ако може некој да ми каже дали е задолжително да се купи книгата нова по менаџмент или може да се купи и од некој од претходната година.... дали може така да ми прави проблем?
Јас колку што слушнав, во новата (7 издание) се скратени некои работи. Пожелно е да ја купиш зошто и тоа малце што е сменето, за менаџмент е значајно (да не губиш време со споредби на набројанките и што е скратено, а што додадено). Освен тоа, треба на колоквиум да ја носиш за кејсовите (старата нема да можеш да ја носиш).
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Ова важи за сите: Книга НЕ Е ЗАДОЛЖИТЕЛНО да се купи по ниеден предмет. Никој не може да ве натера да купите учебник, и на менаџмент можете да одите без ништо. Пред 2 години на тие што не носеа учебник им даваше ископиран кејс, а и секако горе доле исто ви се фаќа, зашто и со учебник тешко да го погодите кејсот.
 
Член од
26 септември 2010
Мислења
29
Поени од реакции
10
Јас колку што слушнав, во новата (7 издание) се скратени некои работи. Пожелно е да ја купиш зошто и тоа малце што е сменето, за менаџмент е значајно (да не губиш време со споредби на набројанките и што е скратено, а што додадено). Освен тоа, треба на колоквиум да ја носиш за кејсовите (старата нема да можеш да ја носиш).
Чим е ново издание пожелно е да ја купиш, не дека којзнае што има сменето, туку може да има нешто малку скратено, малку додадено.
--- надополнето: Sep 28, 2011 8:19 PM ---
Ова важи за сите: Книга НЕ Е ЗАДОЛЖИТЕЛНО да се купи по ниеден предмет. Никој не може да ве натера да купите учебник, и на менаџмент можете да одите без ништо. Пред 2 години на тие што не носеа учебник им даваше ископиран кејс, а и секако горе доле исто ви се фаќа, зашто и со учебник тешко да го погодите кејсот.
Минатата година прекина со давање копирани кејсови на колоквиум, па студентите мораа сами да се снаоѓаат и да позајмуваат книги меѓу себе. Што значи, или купи ја, или снајди се, ископирана не дозволуваа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom