Економски факултет (reloaded)

Член од
18 март 2011
Мислења
172
Поени од реакции
30
книгиии од прваа година дали , дали некој има потреба од нив ?
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
книгиии од прваа година дали , дали некој има потреба од нив ?
Сега ти текна кога се опердашив -.-
--- надополнето: Sep 26, 2011 8:24 PM ---
Kolku pari se na novo ekonomija na taki fiti i tablicata i zbirkata matemtika da ne znae nekoj ?
Економија ти е 1200 денари во книжарата кај нас што си ја имаме <3 a за таблиците и збирките незнам точно мислам дека се 1400 заедно(700 една,700 друга) оди прашај ако те закачи инфаркт од ниските цени можеш да си заминеш навикнати се тие :D
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.027
Поени од реакции
2.026
Што е работава со запишувањето на индекс во книзарницата за тој што ќе ги купи двете книги по сметководство, ида дали мора да се оди на предавања кај Зорица Лазаревска по сметководство?:)
Нема врска тоа со запишувањето, немој да мислиш дека ако купиш нови книги ќе положиш сигурно, или пак ако не купиш нови нема да положиш. Сметководство е лесен предмет, учи го со разбирање. На предавања не мора да одиш, јас имам отидено само на првото предавање и на последното за да земам потпис, на вежби можеш да одиш, ма да јас кога видов дека и од нив немам некоја голема помош престанав да одам и таму. :D

Основи на маркетинг што да учам? Ајде некој совет од постарите колеги. :)
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Од постарите колеги кој знае ... менаџмент, макроекономија , финансиски пазари , финансиско сметководство на кој принцип се колоквиумите и испитите ако може некој да ми каже :icon_mrgr:
Менаџмент - посебна економска приказна на нашиот мил факултет. Индивидуално искуство. На заокружување
Макроекономија - се наоѓаат прашања, редовност на предавања зошто дава прашања и никако испит! Многу е потешко! На заокружување и има отворени прашања (Задача или график)
Финансиски пазари - најјак предмет, логичен, сфатлив и многу вањем. Колоквиумите со разбирање се решаваат нема бубање...Се најнај за предметов! Има отворени прашања на втор колоквиум, ама не се тешки и заокружување.
Финансиско сметководство - колку и да учиш, чуда се случуваат и паѓаат на колоквиум! На заокружување.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Колеги и колешки, ги има ли некој презентациите по трговско право да ми ги прати? Многу ќе ви бидам благодарен :)
 
Член од
26 јануари 2011
Мислења
76
Поени од реакции
4
Suklev dava li spisoci za redovnost ili onaka se zafrkava so nas za namerno da se butkame kaj nego
 
Член од
26 јануари 2011
Мислења
76
Поени од реакции
4
А ако не си на список ти одзима бодови или пак не ти дава потпис и ако може да се каже дали пушта и финански менаџмент список и ако не си запишан што ке се деси ?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
А ако не си на список ти одзима бодови или пак не ти дава потпис и ако може да се каже дали пушта и финански менаџмент список и ако не си запишан што ке се деси ?
Ако те нема на „среќниот“ список што ќе го избере нема да добиеш поени за редовност (можеби и за активност) и нема да добиеш потпис.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Слушам дека Теорија на организација бил многу тежок за полагање на испит? Стварно е така? Барал лекции до детали да се раскажуваат? Знае некој?
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.618
Поени од реакции
2.717
Ако те нема на „среќниот“ список што ќе го избере нема да добиеш поени за редовност (можеби и за активност) и нема да добиеш потпис.
Kolku nema vrska ova! Ako e eden spisok jbg ali ako se poise site gi gleda i ti dava bodovi za redovnost, za potpis povtorno vlece spisok i uste ednas praj ako ima poise znaci tri pati. Jas u vtora godina posle prv kolokvium a togas beea na 3 kol. me nemase na ni eden spisok taka se pogodi a idev na predavanje i me znaese profesodot od idenje pa mi dae i potpis i bodovi za redovnost , taka toa sto vadite nekoj informacii bez veze samo gi plasite pomladite kolegi, bez potreba
--- надополнето: Sep 27, 2011 10:20 PM ---
Слушам дека Теорија на организација бил многу тежок за полагање на испит? Стварно е така? Барал лекции до детали да се раскажуваат? Знае некој?
So pa na ispit ti pa ke go ostavas??? Idi na kolokviu ke go polozis lesen e :D
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
So pa na ispit ti pa ke go ostavas??? Idi na kolokviu ke go polozis lesen e :D
Па баш оти ми изгледа лесен сакам на испит да го оставам и да не се замарам со редовност, квизови итн...Треба да учам некои предмети сега од летниот што ми беа, за во јануари на испит и сакам да се растеретам што е можно повеќе од овие сега што ги имам, ама ме плашат сите тие што викаат на испит никако да не сум го оставала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom