Економски факултет (reloaded)

Член од
2 мај 2010
Мислења
69
Поени од реакции
2
А има некој шо може да каже како отприлика треба да се одговараат прашањата мегународна економија??? И некој спомна дека само на пишување ќе биле годинава, точно е ова??
 
Член од
10 ноември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
2
А има некој шо може да каже како отприлика треба да се одговараат прашањата мегународна економија??? И некој спомна дека само на пишување ќе биле годинава, точно е ова??
За жал така е, на пишување е тестот, 15 прашања, нешто како што ми кажаа пврзани се прашањата, те прашува за 2 лекции во едно прашање, на пр. разлика помешу ГАТ и СТО, За Видовите Цараини ќе праша сигурно меѓу Цариснки и нецарински бариери некои, Дијамантот го прашувала, што знам... Царинска Унија, Заеднички пазар тие обавезно ги прашала...
А една важна забелешка што ми ја наведоа беше тоа кога те прашува кои се ако се збори за поделби замо поделби да се пишат ако не 0 поени... Овие не се мои искуства така ми кажаа... Да се надевеме ќе биде добро...
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
Kolegi,dali profesorot po javni finansii pusti spisok za kolokvium i dali imate informacii koa ke bide pusten,ako vekje ne bil i neso vo vrska so toa :):):):)))))
 
Член од
22 октомври 2010
Мислења
256
Поени од реакции
144
За жал така е, на пишување е тестот, 15 прашања, нешто како што ми кажаа пврзани се прашањата, те прашува за 2 лекции во едно прашање, на пр. разлика помешу ГАТ и СТО, За Видовите Цараини ќе праша сигурно меѓу Цариснки и нецарински бариери некои, Дијамантот го прашувала, што знам... Царинска Унија, Заеднички пазар тие обавезно ги прашала...
А една важна забелешка што ми ја наведоа беше тоа кога те прашува кои се ако се збори за поделби замо поделби да се пишат ако не 0 поени... Овие не се мои искуства така ми кажаа... Да се надевеме ќе биде добро...
И уште едно нешто многу важно што го дознав од постарите колеги: никогаш не оставај неодговорени прашања. Ако имаш на пр. 2 неодговорени прашања, а останатите си ги одговорил супер, доволно за положување, може да те бутне само со образложение дека тој дел од материјалот за колоквиумот не си го научил. Ако не го знаеш точниот одговор, врти нешто од околу, комбинирај, само да не е празно. Ова што го напиша колегата е точно. И јас го дознав истото. Има скрипта во Либро и Зоки со прашања какви што од прилика се паѓаат на колоквиум и им биле од голема помош лани.
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
eli=];4129256 напиша:
Kolega denes pustil javni spisok za kolokvium i jas ne bev ama taka mi kazaa :)
I sea?Ke pusta i utre,ili....?Ne veruvam da ostane samo so denesniot spisok:):):))))
 
Член од
26 февруари 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Абе дали некој знае за што служат картичките....дали за попуст или за редовност на предавања ????? :)
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
I sea?Ke pusta i utre,ili....?Ne veruvam da ostane samo so denesniot spisok:):):))))
На списокот сме сите пишани и само треба да се заокружиме. Ќе го пуштат и утре и понеделник и вторник, така да нема место за паника :)
Абе дали некој знае за што служат картичките....дали за попуст или за редовност на предавања ????? :)
И за двете.
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
На списокот сме сите пишани и само треба да се заокружиме. Ќе го пуштат и утре и понеделник и вторник, така да нема место за паника :)

И за двете.
OK,blagodarime,togas ke treba znaci da naminam naredna nedela:):):))))
PS:I vonrednite treba?Deka imam eden drugar vonredno so e

--- надополнето ---

I so imate da kazete za primeneta ekonomija i javni finansii,kolku se teski spored vas,i neso informacii vo vrska so niv:):):):)))))
 
Член од
30 ноември 2010
Мислења
53
Поени од реакции
3
Колеги беше некој на финансиски пазари и институциии дали пушти список за колоквиум????
 
Член од
26 јануари 2011
Мислења
76
Поени од реакции
4
Da ve prasam dali porfesorot Kiril Postolov ima skrateno nesto od ekonomika i ako ima sto skratil
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
115
Поени од реакции
8
До која страна е за прв колоквиум:
Управувачко сметководство 2,
Анализа на финансиски извештаи,
Осигурување

И дали има нешто скратено или се треба да се учи?
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.252
Поени од реакции
8.338
Член од
26 јануари 2011
Мислења
76
Поени од реакции
4
go vidov ova ama ova pisuvase za drugiot profesor dali kiril go ima skrateno istoto ile ne
 

Kajgana Shop

На врв Bottom