Економски факултет (reloaded)

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Дали Шуклев бара оригинал книга и ако бара од кај ќе знае дека ја иам/неам ?

пошто не ми се даваат 2 илјадарки.
Не мора да е твоја, можи и позајмена,ама не верувам некој од лани да си ја чува дома.
Од постари книги не се истите кејсови.
Можеш и без книга да полагаш, ако мислиш дека можиш да ги препишиш одговорите,ама не секогаш некој знае да се снајди со кејсовите, ако се одлучиш за без книга треба да знајш бааѓи работи пошо тоа ти се од старт изгубени 20 поени :)
 
Член од
21 септември 2013
Мислења
12
Поени од реакции
0
kolegi a dali FPI e mnogu tesko .. samata pomisla deka dava logicki prasajna me zagrizuva.. HELP
 

Morkov

MorkovMan
Член од
17 септември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
17
Слушам дека прашањата од либро се паѓале на колоквиум за основи на сметководство, точно ли е? Може ли повеќе од 6 да се извади само со нив?
И дали прашањата помагаат од либро за основи на економија.
(ако некој ги има прашањата, ќе може да ги сподели?)
Фала однапред :)
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
25
Поени од реакции
3
Финансиско сметководство кај Љубиша, прв колоквиум се паѓаат прашањата од Либро?
 
Член од
17 јуни 2013
Мислења
42
Поени од реакции
50
Слушам дека прашањата од либро се паѓале на колоквиум за основи на сметководство, точно ли е? Може ли повеќе од 6 да се извади само со нив?
И дали прашањата помагаат од либро за основи на економија.
(ако некој ги има прашањата, ќе може да ги сподели?)
Фала однапред :)
Основи на сметководство кај Љубиша се паѓаат од Либро, испитот во јуни или август мислам дека беше цел од прашањата од Либро, само некои се грешно одговорени, земете си го и тоа во предвид. :cautious:
Основи на економија не ти препорачувам да учиш од прашања, се паднаја 4-5 отприлика што не е воопшто доволно за да положиш. Плус имаше логични прашања и графици кои ги немаше во книгата, така да најпаметно е да си прочиташ и научиш од книга, посекако е најдобриот учебник што сум го прочитала досега. ;)
 

Morkov

MorkovMan
Член од
17 септември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
17
Ок фала. Иначе Зорица ми предава сметководство, а економија не ми е фити туку еден друг што не ми текнува како се викаше...
А вистина е дека Баже што ги држи приватните часови по математика ги давал на тие што идат кај него задачите за колоквиум за 6ка?
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
А вистина е дека Баже што ги држи приватните часови по математика ги давал на тие што идат кај него задачите за колоквиум за 6ка?
Не баш. Он уствари ги решава задачите што се паѓале минатите години и има шанси да се повтори некоја задача. Мене ми се падна една задача од кај него на прв колоквиум и една на втор, ама тоа не е доволно за 6ка. Што значи треба да си го научиш принциот на решавање.
 
Член од
25 јуни 2014
Мислења
7
Поени од реакции
1
Постарите колеги да да споделат искуство околу предметот Основи на економија, прв колоквиум на заокружување ли се прашањава или има и на дополнување??
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.678
Поени од реакции
43.581
Ништо не е задолжително, али за една семинарска, 5 души ќе ја склопите, зашто да не добиеш плус 10 поени? Ако сакаш, може и да се презентира, еве ти и уште 10 поени. И од присуство мислам дава поени, па имаш 2-3 оценки плус од онака, не од тоа што ќе решиш.
Али некогаш малце зеза со оценки, колега што се скапа одејќи на предавање, семинарски, презентации, имаше и добри поени на кол, чекајќи ја 10та си доби едвај 8ца.
Фактички највисока оценка без овие работи ти испаѓа 7мица, дури и да положиш со максимум поени на колоквиумите? Како гледа на редовноста? Бара процент нешто или? До сеа 4 пати не сум бил на предавање, на 3 од тие 4 има пратено список. 15 пати сум бил, исто само на 3 прати список. Ебати малерот.

И друго ме интересира, за тоа всушност и дојдов на темава. Финансиско сметководство книгата што ја купуваме од Либро, ја пишуваат вработените од Либро или е скенирана од оригиналната книга? Нормално лигички е да е скенирана, ама има толкав број на печатни грешки што не е нормално за книга за на факултет. Ако е ваква и оригиналната, срам да им е на професорите. Наместо Т има Д во зборовите и обратно. (пр. наназаТ) После наместо в има Ф (поФторно), фалат точки на милион места и уште мноогу лапнати букви, заменети местата на 2 букви во еден збор и слично.[DOUBLEPOST=1413749760][/DOUBLEPOST]има и двојно членување исто така... пример финансиското сметководството
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Нормално лигички е да е скенирана, ама има толкав број на печатни грешки што не е нормално за книга за на факултет.
Не е до нив, така се од факултетот. И јас многу се нервирам за тоа, пример во книгите на Габер има толку многу користено зборови од нејзиниот битолски дијалект, што ми идеа на нерви а и на предавање така ги изговараше. Едноставно не ја гледам логиката, нели универзитетски професори, зар не постои лектура при издавањето на тие книги? И во основи на сметководство чинам имаше исто грешки многу, сега кога веќе спомна сметководство.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Затоа на медицина уште си учат од српски книги, поарно и на шпански него да читаш пофффффффффторно, мандиЛИЛИЛИБула, лев склопачен зглоб..
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
И после екстерно ќе ни правеле. Абе средете ги книгите прво да ти ебам државата.
Понекогасх познацхајно е да ја сватисх сусхтината на книгата, отколку да пробасх да уцхисх предмет цхиј схто материјал е даден во ваков вид.

*Се надевам дека нема да го имаш предметов -.-
 
Член од
23 јануари 2013
Мислења
10
Поени од реакции
0
Aj nekoj da mi dade sovet za Osnovi na menadzment kaj Shuklev? Sto ke mi bide vo korist da naucam za kejsovite? I stvarno tolku zeznati prasanja dava? Definicii treba da se ucat, ili maks posveteno vnimanie na nabrojuvanki?
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.142
Поени од реакции
16.058
Фактички највисока оценка без овие работи ти испаѓа 7мица, дури и да положиш со максимум поени на колоквиумите? Како гледа на редовноста? Бара процент нешто или? До сеа 4 пати не сум бил на предавање, на 3 од тие 4 има пратено список. 15 пати сум бил, исто само на 3 прати список. Ебати малерот.

И друго ме интересира, за тоа всушност и дојдов на темава. Финансиско сметководство книгата што ја купуваме од Либро, ја пишуваат вработените од Либро или е скенирана од оригиналната книга? Нормално лигички е да е скенирана, ама има толкав број на печатни грешки што не е нормално за книга за на факултет. Ако е ваква и оригиналната, срам да им е на професорите. Наместо Т има Д во зборовите и обратно. (пр. наназаТ) После наместо в има Ф (поФторно), фалат точки на милион места и уште мноогу лапнати букви, заменети местата на 2 букви во еден збор и слично.[DOUBLEPOST=1413749760][/DOUBLEPOST]има и двојно членување исто така... пример финансиското сметководството
Лошо си ме разбрал. Он не ги вбројува тие сите работи во оценка, ако имаш 100 и 100 поени, ќе имаш нормално 10ка од колоквиумите. Ако имаш 51 и 51, ќе имаш 6ка.
Но, бидејќи не е можно да извадиш повеќе од 87-8 негде, тие што бараа по секоја цена 10ки си правеа и презентации и се по ред за + поени. Но, некад сам ги зафркнуваше. Јас на испит иам повисока оценка од колеги што и презентираа и му одеа редовно на предавања, а јас ич не одев.

На редовноста не гледа никако, освен за потпис. Кај нас пушти само еден пат список во цел семестар, и ако те имаше на тој ќе си добиеш потпис, ако не, ќе си платиш. Сега слушам дека уствари пуштал скоро секој час список, па морало на 80-90% од списоците да си потпишан. Така изгледа и сега ќе биде чим пушта повеќе.

Инаку, таа е книгата, една од најглупите и најнеразбирливите воопшто. Јас искрено само книжењата се трудев да ги укапирам од таму, а теорија си читав од тие од Либро што се пишувани од студенти. Земи материјали што и да најдеш од таму и верувај повеќе ќе се снајдеш.

Aj nekoj da mi dade sovet za Osnovi na menadzment kaj Shuklev? Sto ke mi bide vo korist da naucam za kejsovite? I stvarno tolku zeznati prasanja dava? Definicii treba da se ucat, ili maks posveteno vnimanie na nabrojuvanki?
Кејсовите, заокружувај се што не ти е логично и тоа што не го имаат другите. Јас за два предмета од Шуклев, ниеден не погодив, алал нека ми е.

Само набројуванки. Оние очигледните, оние во табелите, во сликите, и оние во текст. На тие во текст најмногу се паѓа, зошо никој не им обрнува внимание.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom