Економски факултет (reloaded)

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.252
Поени од реакции
8.338
Сеа еден колега ми кажа дека не дошла проф.
Шеќер :pos: стварно не дојде :)




Јас не идев на изборен си имаа луѓево стандард часови... јас се решив да идам денеска и во средата и немаме :)
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
колеги ај некој ако има книга за продавање по математички методи нека ми пиши ви пп...
 
Член од
11 февруари 2011
Мислења
25
Поени од реакции
4
продавам книга по менаџмент на човечки ресурси,ако е заинтересиран некој нека ми пише порака
 
Член од
11 февруари 2011
Мислења
12
Поени од реакции
0
kolegi malku sum otsuten od fakultetot, da ne znae nekoj dali ima raspored za slikanje za tablo
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.143
Поени од реакции
860
Во која просторија требаше да се сликаат тие што сеуште не се, и во кој термин?
За картичките за редовност збориш?
Во петок на 18ти е последно, во една мала просторија спроти Амф. 3 кај кабинетот на Митре, иначе до 14 часот е сликањето. Јас денес ќе си ја бакнев вратата, имав намера накај 15:00 да одам :pos:
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Некоја информација повеќе да сподели некој за Теорија на одлучување ;-)
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
76
Поени од реакции
8
Некоја информација повеќе да сподели некој за Теорија на одлучување ;-)
Многу е лесен предметот, интересен за учење, прашањата се на раскажување али воопшто не се комплицирани...Во принцип постојано се вртат истите прашања со години наназад. Професорот е закон, пушта списоци секој час, али многу му се интересни предавањата. Според мене, најдобриот професор на економски. Материјалот се учи лесно, со разбирање, не треба на памет, лани го земав јас за изборен и имасе многу десетки и деветки, така да лесно ќе си поминеш.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
За апсолвентите

БОЈКОТ НА УПИСОТ НА СЕМЕСТАР ЗА 4та ГОДИНА

Почитувани колеги и колешки,

Деновиве на Економскиот факултет се потпишуваше петиција за неплаќање на уплатницата од 342 денари за евидентни картички за студентите од 4та година, сигурно сте веќе информирани ако бевте на факултет, а верувам и ја потпишавте како и други 300 ваши колеги и колешки.
Барањето кое во Вторник сабајле ќе го пречека ново-избраниот декан на нашиот факултет е следново

"Целта на ова барање е прифаќање на петиција од Ваша страна која е потпишана од студенти од четврта година од сите департмани и е во прилог на ова барање, а се однесува на неплаќање на уплатницата од 342 денари за евидентни картички за студентите од четврта година од следниве причини кои сигурно Ви се многу јасни:
- некористење ниту еден цел семестар за намената за која се предвидени - евиденција на предавања;
- давање информација дека картичките се веќе платени од факултетот и нема потреба да се плаќаат од студентите дадена од службата студентски прашања и лицата кои го вршеа сликањето за картичките;
- огромен дел од студентите од четврта година се немаат воопшто сликано за овие картички;
Искрено веруваме дека сериозно ќе пристапите кон барањето од оваа петиција и ќе не’ ослободите како студенти од четврта година од плаќање на овој дополнителен трошок имајќи во предвид дека преку изминативе години преку различни фиктивни трошоци ги имаме преплатено овие картички.

Оваа петиција е организирана од група студенти и поддржана од Студентскиот парламент на Економски факултет. Се додека не добиеме позитивен одговор на ова барање уписите на студентите од четврта година за овој семестар ќе бидат бојкотирани од самите студенти и организаторите на оваа петиција.

Искрено се надевам дека ќе се вклучите во бојкотот на уписите се додека не добиеме позитивен одговор од деканската управа.

РАЗБУДЕТЕ СЕ ПРЕД СЕ ЗА ВАС, А И ЗА ВАШИТЕ КОЛЕГИ!
http://www.facebook.com/event.php?eid=182276195141762
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Теорија на одлучување првата книга била распродадена во книжарницата.Некој ако има на старо да ми ја продаде?
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.645
Поени од реакции
2.833
Многу е лесен предметот, интересен за учење, прашањата се на раскажување али воопшто не се комплицирани...Во принцип постојано се вртат истите прашања со години наназад. Професорот е закон, пушта списоци секој час, али многу му се интересни предавањата. Според мене, најдобриот професор на економски. Материјалот се учи лесно, со разбирање, не треба на памет, лани го земав јас за изборен и имасе многу десетки и деветки, така да лесно ќе си поминеш.

Pa i deka e mn lesen ne bi rekol zemi vo sporedba so MCR, Organizacisko,Ekonomika red drugi predmeti ne bi rekol deka e bs taka.
Moze da se vbroi mehju podobrite profesori definitivno ali Ljubomir Drakulevski e pred nego moze i Leonid Nakov isto taka mlad i perspektiven profesor potoa sledat i Metodija Nestorovski i se razbira Bobek Suklev
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
76
Поени од реакции
8
Pa i deka e mn lesen ne bi rekol zemi vo sporedba so MCR, Organizacisko,Ekonomika red drugi predmeti ne bi rekol deka e bs taka.
Moze da se vbroi mehju podobrite profesori definitivno ali Ljubomir Drakulevski e pred nego moze i Leonid Nakov isto taka mlad i perspektiven profesor potoa sledat i Metodija Nestorovski i se razbira Bobek Suklev
Па добро, зависи за кого како...Мене баш и не ми се свиѓа многу да учам набројуванки на памет, така да овој предмет ми е некако доста лесен. Кај секого е различно во секој случај.
 
Член од
7 јануари 2011
Мислења
34
Поени од реакции
1
За кај Калина, нема потреба да се оди на предавање бидејќи не кажува ништо вишок од она што го има во учебникот. Инаку треба да се учи од нејзиниот учебник главно, а она што го нема таму а го има на слајдовите, од на Славе учебникот. На предавања и вежби кај Славе немаш корист ако идеш бидејќи различни се задачите т.е принципот на решавање. За колоквиумите не знам дали се потешки или полесни, знам дека прашањата малку зае**ни ги дава, а задачите главно се исти како примерите од нејзината книга.
ама па кај нејзе у книга е ептен скратено,сигурно само од нејзината да учам?..малце е незгодно да се учат и двете книги зошо теоријата е различно формулирана и ако учам од двете книги ке се испобунам...+ на предавања бар сеа на почетокот не ни решила ниедна задача..е сеа не знам за на вежби..додека кај драган се утепуваат од решавање..а какви се тие незгодни прашања ..во вид на мали задачи или теорија?
 
Член од
13 март 2010
Мислења
56
Поени од реакции
8
Kaj moze da se najdat testovi po Menadzment na covecki resursi i dali ima skraten materijal-skripta?

--- надополнето ---

Колеги, знае некој кои делови треба да се учат по статистика(тие што паѓаат на колоквиум), кои делови нема да ги има или евентуално каде може да се земе скратен материјал-скрипта?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom