Економски факултет (reloaded)

Член од
16 септември 2010
Мислења
63
Поени од реакции
2
Има ли некој овде што полага 2 дополнителен кол. по финансиски пазари и институции и каде има списоци за нас, на огласна табла ги пишува само тие што се на испит. ... ???
 
Член од
7 ноември 2010
Мислења
123
Поени од реакции
28
Има ли некој овде што полага 2 дополнителен кол. по финансиски пазари и институции и каде има списоци за нас, на огласна табла ги пишува само тие што се на испит. ... ???
Ако не нема таму ,би требало да прати меил асистентот
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Колеги, го има ли некој логото на Економски факултет, во некоја убава пристојна големина, да ми го прати или да го стави овде?

Ми треба за дипломска, а на страната и на гугл ми дава мали логоа со димензии од 100*100 пиксели...
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
115
Поени од реакции
41
Има ли некој на форумов што го положил Основи на менаџмент во сесијава???
Ми треба информација...
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
Има ли некој на форумов што го положил Основи на менаџмент во сесијава???
Ми треба информација...
Јас го имам положено ама претходната сесија:) Па кажи што ти треба, ако знам ке ти кажам.
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
73
Поени од реакции
6
Првото.... едната банка беше попрофитабилна, ама поризична; другата постабилна и посигурна, ама не толку профитабилна. Во зависност од тоа дали сме аверзични кон ризик или пак претпочитаме ризик, треба да објасниме во која ќе инвестираме :)

Второто... од дадените ставки требаше да се реконструира билансот (да не ги обновиш заемите).
Здраво. Дали има некои скрипти плус или тестови за финансиски пазари и институции. И дали се ова што го зборувате го има во учебникот-мислам ако учиш од учебникот е доволно за положување?
--- надополнето: Jun 12, 2011 12:28 PM ---
Ве молам ако може некој да ми помогне во врска со МАКРОЕКОНОМИЈА. Вонредно сум и навистина треба да учам само од книгата. Меѓутоа гледам на крајот од секоја глава има ВЕЖБИ-ТЕОРИЈА И ВЕЖБИ АПЛИКАЦИИ. Дали с учење на материјало би знаела да одговорам на тие вежби или можеби имате некоја вежбанка од вежби или пак решенијата на истите?!?!
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Здраво. Дали има некои скрипти плус или тестови за финансиски пазари и институции. И дали се ова што го зборувате го има во учебникот-мислам ако учиш од учебникот е доволно за положување?
--- надополнето: Jun 12, 2011 12:28 PM ---
Ве молам ако може некој да ми помогне во врска со МАКРОЕКОНОМИЈА. Вонредно сум и навистина треба да учам само од книгата. Меѓутоа гледам на крајот од секоја глава има ВЕЖБИ-ТЕОРИЈА И ВЕЖБИ АПЛИКАЦИИ. Дали с учење на материјало би знаела да одговорам на тие вежби или можеби имате некоја вежбанка од вежби или пак решенијата на истите?!?!
За скрипти немам сознанија дека има, ама има тестови во Либро/Зоки. Се‘ ова го има во учебник така да и немаш потреба од тестовте, и така не ги повторува прашањата... Едино да видиш на кој начин ги поставува... Не учи на памет, ептен е логично и лесно, понекогаш и ќе се двоумиш дали е тој одговорот, зашто е преочигледен.

Макроекономија... не ти требаат тие вежби на крај. Често има работи кои што врска немаат со претходно пишаното... Потруди се да ги најдеш сите прашања тој што ги дава како домашно, плус има уште некои кои се вртат по студенти. Ако учиш само од тие прашања доволно ти е да положиш.
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
Проф. по финансиски пазари дава претежно логички прашања и најбитно е да се разбере и свати суштината на материјалот од учебникот, така да нема потреба од скратени материјали, скрипти и сл.
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
26
Поени од реакции
1
se sekava li nekoj sto prasanja imase na 2 kolokvium finansiski pazari ?
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
se sekava li nekoj sto prasanja imase na 2 kolokvium finansiski pazari ?
Јас се секавам на дел од нив ама не на сите, па и многу беа :) Повекето беа логички, ретко имаше исти како учебникот,а задачите беа исти ко на вежбите. Инаку ти само 2 кол го полагаш?? па ако да, да те прашам нешто ???
 
Член од
7 април 2010
Мислења
59
Поени од реакции
1
Има ли на факултет ставено резултати организациско испитот ?
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
26
Поени од реакции
1
Јас се секавам на дел од нив ама не на сите, па и многу беа :) Повекето беа логички, ретко имаше исти како учебникот,а задачите беа исти ко на вежбите. Инаку ти само 2 кол го полагаш?? па ако да, да те прашам нешто ???
Да само 2кол го полагам, прашај слободно ..
пс. пиши ги тие прашања што се секаваш на нив :)
 
M

Mario Gómez

Гостин
Ќе добијам ли лесно оценка вгодина ако годинава не ја земам?
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Не би требало да ти прават проблем. Само зависи дали ке го начекаш професорот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom