Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 април 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
moze nekoj dami kaze kako gi najmede ovie z(a\2) kako se upotrebuva taa tablica ne mozam da razbiram (statistika 6ta glava )
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.803
Поени од реакции
66
moze nekoj dami kaze kako gi najmede ovie z(a\2) kako se upotrebuva taa tablica ne mozam da razbiram (statistika 6ta glava )
Шансите за грешка при оценувањето на аритметичката средина се еднакво распоредени од двете страни.Што значи ако имаме дека АЛФА= 0,05
значи дека сигурноста на интервалот ќе изнесува 1-0,05= 0,95 ... Е сега таа вкупна грешка АЛФА од 0,05 ја делиме на два еднакви дела за да ја распоредиме по двата краја... Значи го добиваме тоа z кое од едната страна го додаваме а од другата го одзимаме...Во случајот 1-0,05/2= 0,9750... Таа вредност ја бараме во Таблица 3 ... Од како ќе ја најдеш на левата страна ти е вредноста што ја бараш и нејзината прва децимала, во случајот 1,9 а горе во заглавието ти е втората децимала, знали во случајот 6... И добивме дека z= 1.96
 

Dietrich

Just a fan...
Член од
12 мај 2010
Мислења
161
Поени од реакции
80
Колеги знае некој дали ако се префлиш на е-бизнис ќе се плаќа 400 или 200 евра во државна? :salut:
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
^^мислам дека останува 400 евра:smir:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Дечки и девојки, како ви иде статистикава? Мене ми се гледа бајѓи тешко:toe:
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
решив да пишам тука пошо тука сте сите економисти а јас здравје боже иден, ако сакате да ми дадете некоја информација околу уписите. Каде е најголема конкуренција, кој смер е најдобар и дали ако се запишеш во прва година на некој ке можеш да се префрлиш на е-бизнис. Инаку сум 5,00 ама матурата може ќе ме зафркне со една или најмногу две четворки па незнам дали ќе можам да влезам на е-бизнис
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
решив да пишам тука пошо тука сте сите економисти а јас здравје боже иден, ако сакате да ми дадете некоја информација околу уписите. Каде е најголема конкуренција, кој смер е најдобар и дали ако се запишеш во прва година на некој ке можеш да се префрлиш на е-бизнис. Инаку сум 5,00 ама матурата може ќе ме зафркне со една или најмногу две четворки па незнам дали ќе можам да влезам на е-бизнис
Со две 4ки нема да можеш да влезе, нема шанси :pos:
Шала на страна, со две 4ки и 5.00 оценки влегуваш на сите смерови а особено на е-бизнис зашто по се изгледа таму ептен ги проширија квотите така да немаш гајле ич...
Немој да се запишуваш па префрлаш само ќе се замараш со студентски и факултетов, со таков успех влегуваш сигурно иди директно на е-бизнис ако мислиш....
За кој смер е најдобар подобро да не прашуваш зашто секој ќе си го брани својот смер, така да ќе слушнеш многу субјективни мислења...
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Фала на одговорот, инаку за другите воопшто и не се мислам, знам дека ќе влезам, а за на е-бизнис викаат дека конкуренцијата била многу голема, па затоа сакав да прашам, а за квотите знам дека се зголемени(ама само на е-бизнис). Ме млаши македноски тоа биографијата изгледа ја утнав, а другото би требало да ми е точно. За англиски немам гајле а ни за интерните така да може и една четворка ќе биде. Дај боже да се запишам зашто тоа ми е желба од одамна :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Фала на одговорот, инаку за другите воопшто и не се мислам, знам дека ќе влезам, а за на е-бизнис викаат дека конкуренцијата била многу голема, па затоа сакав да прашам, а за квотите знам дека се зголемени(ама само на е-бизнис). Ме млаши македноски тоа биографијата изгледа ја утнав, а другото би требало да ми е точно. За англиски немам гајле а ни за интерните така да може и една четворка ќе биде. Дај боже да се запишам зашто тоа ми е желба од одамна :)
Не се замарај, ќе влезеш сигурно, особено сега, а и лани мислам дека не беше до толку ГООЛЕМА конкуренцијата, со 93-4 мислам дека се влегуваше(нека ме попраат колегите), така да оваа година и со 85-88 ќе се влегува...
*Чудно
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
јас од некаде добив информација дека дури и со 96поени не примале па затоа се исплашив. Инаку со 96 и на медицина примаат во државна а камоли на економски :vozbud::salut:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Еј немој да го споредуваш економски со медицина, ок? :angry3:
:pos: Се шалев :)
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
хехе сори :D:D сакав само за поените споредба да дадам а инаку и не се за споредување :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom