Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
еколошки е пишувано на ниво за докторат. инаку не се согласувам со овија погоре кои велеа дека нема ни е од еколошки, баш нема менаџмент...(да не читам погрешна скрипта:)?!), а за прашањата (ова е сигурно): 5 те/нете, 10 едно точно од 5, 5 со 2/3 точни. есеј ако не го мрзело да прегедува...
ова...

и да, има некој шо може да ме просветли по кој распоред да учам од втората скрипта , онаа со графиците што почнува со 87ма страна, па оди 88, 84,85...43,42,51,50...и завршува 48 , 41. оу јеа...
и да- статистика , im still in the game :helou:
позз
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.686
Поени од реакции
3.644
еколошки е пишувано на ниво за докторат. инаку не се согласувам со овија погоре кои велеа дека нема ни е од еколошки, баш нема менаџмент...(да не читам погрешна скрипта:)?!), а за прашањата (ова е сигурно): 5 те/нете, 10 едно точно од 5, 5 со 2/3 точни. есеј ако не го мрзело да прегедува...
Чекај да видам дали те разбирам: 5 прашања со Т/Н, и 10 прашања од кои 5 ке бидат со 1 точен одговор, а останатите 5 со 2/3? Те разбрав добро или...
 
Член од
8 февруари 2008
Мислења
136
Поени од реакции
2
ајде дојде крај и на оваа колоквиумска недела :vozbud:останува да сумираме резултати :pos2::wink:
 
Член од
3 март 2009
Мислења
288
Поени од реакции
31
Има и од кај Славе. Границата е спуштена на 15 бода...
абе јас невидлива ли сум? и ја истото го прашав погоре, на почетокот на страна 205. ако ако.. :)

@ _Rocky_
ти пишав на пп.
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
17
Sepak nesto mirisa kaj statistika, Nemoguce vaka mn luge :) i jas ke sedam na forumov :) go fanav 15-ceto :)

Da ne znae nekoj koga e uvidot kaj kalina statistika?
 
Член од
26 март 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Decki aj ako znae nekoj koga ke ima uvid kaj Kalina statistika sto predava da vidime sto kako sme zgresile.
 

Lanna

Taller, Stronger, Better
Член од
30 септември 2008
Мислења
550
Поени од реакции
165
Decki ke bidete li ljubezni i da mi dadete nekoi podatoci za E-biznis,so kako e.Dali e tocno deka predavanjata se na Anglski jazik,posle prvata godina i sl.Thanks
Во прва имаш еден предмет на англиски, во втора 3 од 8, во трета 7.
Во четврта 5 на англиски, 2 на македонски, и уште еден предмет за кој нема предавања и полагања и кој се покрива со 3 месечна пракса од областа на стручните предмети.

Е сега секоја година гледам програмата трпи промени, така да не ја исклучувам можноста да биде поинаку, и ако е така ќе чекам некој од помладиве колеги на форум да ме корегира.

Инаку, нека не те загрижува фактот што предавањата, учењето и полагањето се на англиски. Предавањата се водат по книги на познати светски автори од кои некои се доста интересни, а некои се прилично глупи и конфузни (без да наведувам примери), ама во секој случај се далеку поучливи и поразбирливи од одредени книги на домашни автори по кои учат економистите од другите смерови. Оценката ти се засновува како на теорија така и на практична работа, така да и да имаш послаби резултати на парцијалните тестови, можеш да се извадиш на стручните проекти. Се на се, мислам дека доколку го избереш смерот ќе ти биде прилично забавно, особено ако ти оди јазикот и лесно совладуваш знаења од областа на информатиката. Смерот секоја година се развива и унапредува и наголемата предност е што ќе завршиш факултет со доста искуство од практична работа зад себе.
 

TheBossesSis

~ една жеМска со чаша ~
Член од
1 октомври 2007
Мислења
656
Поени од реакции
16
иначе ја незнам као успеа статистика за 1 ден да ги прегледа сите тестови ! не дека сум паднала па се бунам , ама стварно нешо сумљиво ми е :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Во прва имаш еден предмет на англиски, во втора 3 од 8, во трета 7.
Во четврта 5 на англиски, 2 на македонски, и уште еден предмет за кој нема предавања и полагања и кој се покрива со 3 месечна пракса од областа на стручните предмети.

Е сега секоја година гледам програмата трпи промени, така да не ја исклучувам можноста да биде поинаку, и ако е така ќе чекам некој од помладиве колеги на форум да ме корегира.

Инаку, нека не те загрижува фактот што предавањата, учењето и полагањето се на англиски. Предавањата се водат по книги на познати светски автори од кои некои се доста интересни, а некои се прилично глупи и конфузни (без да наведувам примери), ама во секој случај се далеку поучливи и поразбирливи од одредени книги на домашни автори по кои учат економистите од другите смерови. Оценката ти се засновува како на теорија така и на практична работа, така да и да имаш послаби резултати на парцијалните тестови, можеш да се извадиш на стручните проекти. Се на се, мислам дека доколку го избереш смерот ќе ти биде прилично забавно, особено ако ти оди јазикот и лесно совладуваш знаења од областа на информатиката. Смерот секоја година се развива и унапредува и наголемата предност е што ќе завршиш факултет со доста искуство од практична работа зад себе.
Воедно и најголема критика оди за книгите на овој смер.
Како прво,некои се повеќе како да учиш монолог односно критика и мислење на некој човек.
Второ,се учат обсолетни работи како да речеме GSM трансфер на податоци,WAP и слични изумрени технологии.

Но навистина,можеш неверојатно да се забавуваш.
Проектите се топ,еве мене последен ми падна за On.net,тимот ќе оди кај нив во фирма,контакт со маркетинг менаџерот и слични интересни работи.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
иначе ја незнам као успеа статистика за 1 ден да ги прегледа сите тестови ! не дека сум паднала па се бунам , ама стварно нешо сумљиво ми е :)
Не ги прегледува решенијата, се оди оптички...
Но навистина,можеш неверојатно да се забавуваш.
Проектите се топ,еве мене последен ми падна за On.net,тимот ќе оди кај нив во фирма,контакт со маркетинг менаџерот и слични интересни работи.
Сепак се пофали :) Ти се паднал одличен проект :)
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.925
Поени од реакции
485
Колеги не знаете колку ми е мило што се заврши со оваа кол. недела. Денес кога го предавав колоквиумот во главава ми се вртеше само една мисла. Што ќе правам сега кога немам ништо за учење :pos2::pos2::pos2:
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
151
Поени од реакции
3
Jahuu si poloziv i jas statistika.Ne znam samo so im bese filmot so toa deka treba postapkata da ja obrazlozime za zadacite koga ocigledno ne ja pregleduvale.
Inace polagase li nekoj tuka sociologija,dali mi se cini ili mn prasanja bea so site odgovori?:uvo:
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.686
Поени од реакции
3.644
Не ги прегледува решенијата, се оди оптички...

Имавме тетратка како математика кај што ги решававме задачите. Покрај теоријата ја прегледуваше и постапката на решавање на задачите. Али сето тоа го направи во ден ипол. Алал сунце...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom