Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Сигурно е ова дека во среда се враќаат закажаните тестови? Јас слушнав вчера дека тоа денот на дрвото го одложиле ама нема смисла да не заебат така со тестовите. Економија ништо не учев деновиве, рачунајќи дека има време дури до понеделник. Вака ако биде колку може да се научи денес и утре 130 страни.:tapp:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.993
Поени од реакции
5.622
Сигурно е ова дека во среда се враќаат закажаните тестови? Јас слушнав вчера дека тоа денот на дрвото го одложиле ама нема смисла да не заебат така со тестовите. Економија ништо не учев деновиве, рачунајќи дека има време дури до понеделник. Вака ако биде колку може да се научи денес и утре 130 страни.:tapp:
Јас сум сигурен, така да не се секирај.

Прво да ве прашам, за тие од сабајле, која група ви рекоа да избоите.

Како второ на двата кејса имам по три точни, ама ми рекоа дека едниот кејс имал 4 точни.

Трето, абе не беше ич заебано, а? :pos:
 
N

NeMiRnA

Гостин
Наум,ај доста,доста веќе.Не знам како да смогнам сили да фатам маркетинг,ми се спие,ми се плаче:nesum:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ја учам,ваљда дека знам менаџмент ќе паднам,и се заебавав,па имам мотивација за ова.

Само нека објасни некој што е тешкото,сега сум до 65 страна,буквално материјалот ми е прочешлан и напамет ги знам поделбиве.
Која е заебанцијата (заебаното,финтата н.з.) што планира да ни ја направи маркетинг?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.993
Поени од реакции
5.622
Наум,ај доста,доста веќе.Не знам како да смогнам сили да фатам маркетинг,ми се спие,ми се плаче:nesum:
Биди сигурна мене ми се плаче повеќе, ама тоа е :(
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
58,6 поени...

баш како што мислев - единствен начин да го положам е ако ги имам кејсовите на англиски.... и така би... тие ме издадија...

Инаку интересен факт... Сите викаат дека Шуклев воопшто не помага и игнорира све за врме на полагање... баш не е точно...

пр.
2рото прашање беше... Какви форми на ебизнис организации постојат????
а)Ебизнис унапредена организација
б) Е бизнис способна организација -(за ова го прашав дали има разлика меѓу способна и оспособена и рече дека има и дека не е точно)
в) Ебизнис трговска организација
г) Целосна ебизнис организација
д)Ебизнис систем (или нешто друго)

И уште едно прашање...

Кои се фактори за одлука за снабдување од надворешен извор ?
а)Ризик од создавање зависност
б) Ризик од протекување интерни инфомации ( во учебникот е ризик од протекување информации, го прашав шуклев дали придавката ја прај реченицата неточна и рече да)
в) Стратегиска конкурентност
г) Конкурентска способност
д)Обврска наспроти флексибилност

заклучок: ако ги препознаеш финтите ќе ти помогни да ја разрешиш дилемата...

Ќе запишам уште некои прашања на кои се сеќавам за да имат за идните поколениа.... :D:D:D:
Од кејсовите прашањата:
парафразирам... не се баш најточни

Карактериски на партиципативниот менаџмент кај ФОРД ?
а)Силно изразена тимска работа (Ford emphasizes teamwork)
б)Носењето на одлуки се дава на пониските нивоа (... Employee Involvment that has pushed decision making to lower levels, ...)
в) Информациите имаат тек нагоре и надолу (Ideas come from the bottom as well as from the top)
г) Компанијата се ориентира кон матрична структура (Lately, the company is attempting to further dismantle the old corporate pyramid, and place more emphasis on matrix type organization structure...)
д)Авторизација на работниците (For example, assembly-line workers are now authorized to stop the line if they see a problem)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.993
Поени од реакции
5.622
На колку поени е границата?
Јас сум сигурно паднат :(
 
N

NeMiRnA

Гостин
Која е децималава човекууу?!Кои се бодовиве!!!
Епа ајде нека ти е со среќа,обеси го сега маркетингот и уживај.Мило ми е што си положил:smir:Браво!
 
N

NeMiRnA

Гостин
Ја учам,ваљда дека знам менаџмент ќе паднам,и се заебавав,па имам мотивација за ова.

Само нека објасни некој што е тешкото,сега сум до 65 страна,буквално материјалот ми е прочешлан и напамет ги знам поделбиве.
Која е заебанцијата (заебаното,финтата н.з.) што планира да ни ја направи маркетинг?
Прво,нема да бидат дадени редоследно а,б,в итн...туку измешани што при боење у шифрарник ти одзема време и внимание.Друго вади исклучителни реченици од материјалот,фуснотите исто така.Многу имало разлика ако згрешиш едено ебано зборче,може да ти даде позната реченица,но нема да биде таа затоа што нема рецимо *до*во неа .И браво мац,по кој пат повтараш?!
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.993
Поени од реакции
5.622
Ќе каже некој колку поени е граница? :(
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
За тие шо нема да положат
Клик
(Дај Боже што помалку да го отварат линков)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ваљда 50 бода.
Ај да идам после по резултати :|

Ија,полесни прашања имале овие бе.,јас немав ништо за е-бизнис,ништо за ризиците.
А све тоа добро знаев.
Педерско :)
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Немирна сум положил јас со 92 бода сеа ми кажаа:):) (плес говедо врати се на земјата доста сањаш:)
Имам 18,8 бода :):)
Лајф гоус он...
Него само сакам да кажам дека од денеска идол во животот ми е Бобек Шуклев, неам сретнато и видено покомплексен и попаметен лик до сега од него. Дури и доктор Хаус може да му позавиди.

Еве едно мало резиме на тестот:
1. Незнам дали приметивте ама од двете смени сите беа прва група не постоеше воопште втора, што знаци каква опасна финта напраил мангупот
пр. 1прашање: Чапо е?: од 9 30
а) говедо
б) лепотан
в) кретен
г) било што
Да се точни под б и в!

Е сега во тестот од 11 30 под истиот реден број ке има прашање
Каков форум е Кајгана?:
а) грд
б) солиден
в) врвен

г)нешто друго
И тука е точни под б и в одговорите иако е различна група на полагање
И значи поентата на мангупот му е дека сите сме прва група и така си ги става фино лепо под читач 2 различни теста со исти резултати:):)
Тоа беше ефикасност или ефективност?
П.С Шуки е врвен менаџер:)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.993
Поени од реакции
5.622
Немирна сум положил јас со 92 бода сеа ми кажаа:):) (плес говедо врати се на земјата доста сањаш:)
Имам 18,8 бода :):)
Лајф гоус он...
Него само сакам да кажам дека од денеска идол во животот ми е Бобек Шуклев, неам сретнато и видено покомплексен и попаметен лик до сега од него. Дури и доктор Хаус може да му позавиди.

Еве едно мало резиме на тестот:
1. Незнам дали приметивте ама од двете смени сите беа прва група не постоеше воопште втора, што знаци каква опасна финта напраил мангупот
пр. 1прашање: Чапо е?: од 9 30
а) говедо
б) лепотан
в) кретен
г) било што
Да се точни под б и в!

Е сега во тестот од 11 30 под истиот реден број ке има прашање
Каков форум е Кајгана?:
а) грд
б) солиден
в) врвен

г)нешто друго
И тука е точни под б и в одговорите иако е различна група на полагање
И значи поентата на мангупот му е дека сите сме прва група и така си ги става фино лепо под читач 2 различни теста со исти резултати:):)
Тоа беше ефикасност или ефективност?
П.С Шуки е врвен менаџер:)
Да, да, и јас мислев на тоа, и некои прашања ми се одговорени на тој начин, само што не верувам дека ќе биде успешно :( Ако е границата на 30 поени можда и ќе положам :(
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom