Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.953
Поени од реакции
5.515
Ги има на форумов, барај назад...
 
Член од
18 јуни 2010
Мислења
11
Поени од реакции
1
Дечки дали можам да добијам некоја информација повеќе околу смеровите на економски? Јас од успехот и од државната матура имам вкупно 97 поени што значи би влегла во државна квота на било кој смер. Најмногу се двоумам помеѓу финансиски менаџмент и ревизија и сметководство ама сепак повеќе сум за второво. Сум слушала дека таму секогаш нема многу конкуренција, а не ми е јасно зошто. Некои викаат дека било тешко, други дека било досадно...и не знам...
Читав на форумов дека после прва година може да се смени смерот, ама сепак не сакам да го утнам уште на почеток. Фала ви однапред :)
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Дечки дали можам да добијам некоја информација повеќе околу смеровите на економски? Јас од успехот и од државната матура имам вкупно 97 поени што значи би влегла во државна квота на било кој смер. Најмногу се двоумам помеѓу финансиски менаџмент и ревизија и сметководство ама сепак повеќе сум за второво. Сум слушала дека таму секогаш нема многу конкуренција, а не ми е јасно зошто. Некои викаат дека било тешко, други дека било досадно...и не знам...
Читав на форумов дека после прва година може да се смени смерот, ама сепак не сакам да го утнам уште на почеток. Фала ви однапред :)
клик
тука имаш најдобри информации.
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Дечки дали можам да добијам некоја информација повеќе околу смеровите на економски? Јас од успехот и од државната матура имам вкупно 97 поени што значи би влегла во државна квота на било кој смер. Најмногу се двоумам помеѓу финансиски менаџмент и ревизија и сметководство ама сепак повеќе сум за второво. Сум слушала дека таму секогаш нема многу конкуренција, а не ми е јасно зошто. Некои викаат дека било тешко, други дека било досадно...и не знам...
Читав на форумов дека после прва година може да се смени смерот, ама сепак не сакам да го утнам уште на почеток. Фала ви однапред :)
Немој да бидеш сигурна дека ќе можеш да влезеш на секој, особено не на финансиски, зависи од тоа колку конкурирале, секоја година е различно, иако оваа година квотите се проширени, сепак за државна се смалени(лани од 100 во државна примаа 75, а оваа година од 128 само 64 ќе бидат вод државна) на сметководство секако ќе влезеш, таму сум слушнала дека нема многу конкуренција :smir:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.953
Поени од реакции
5.515
Па доколку заинтересираноста е иста како минатата година со 97 поени ќе влезе во државна квота на секој смер.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
5
Дечки дали можам да добијам некоја информација повеќе околу смеровите на економски? Јас од успехот и од државната матура имам вкупно 97 поени што значи би влегла во државна квота на било кој смер. Најмногу се двоумам помеѓу финансиски менаџмент и ревизија и сметководство ама сепак повеќе сум за второво. Сум слушала дека таму секогаш нема многу конкуренција, а не ми е јасно зошто. Некои викаат дека било тешко, други дека било досадно...и не знам...
Читав на форумов дека после прва година може да се смени смерот, ама сепак не сакам да го утнам уште на почеток. Фала ви однапред :)
Вака,Сметководителите се доста барани во нашава држава и исто така земаат и добри плати.За сметководители со искуство од 4-5 години земаат по 30 000,а секако доколку те бива и имаш побогато портфолио платата ќе ти расте.Смерот сметководство и ревизија на економски факултет не е нешто којзнае колку конкурентен во однос на Финансиски и е-бизнис каде секогаш е тесно,така да тука сигурно влегуваш во државна квота,но истотака е доста досаден како и самата професија.Знаеш она бројките и сметките и не се баш којзнае колку интересни за учење и манипулирање..Па ако ти оди со бројките,имаш аналитички вештини и спремна си да се соочиш со оваа досадна професија по мене, тогаш мислам дека нема да погрешиш ако отидеш на овој смер.Истотака голема грешка е што мислам дека нема пракса од типот да научите како да го водите сметководството на некоја фирма преку компјутер,а ова се практикува во 99% од фирмите,ако грешам исправете ме.Има примери за особи кои влегле како сметководители во фирми со различен смер од Сметководство и ревизија,така да ништо не е сигурно и апсолутно во Македонија.Тоа е за Сметководство и ревизија.Ќе се обидам да ти пренесам некои мои размислувања надвор од ова.
На економскиов факултет фали пракса.Ќе видиш во прва година дека нема да научиш ништо што понатака би ти требало да знаеш и притоа да го примениш на работното место..Се е бубање,освен статистика и математика ама и од нив нема некој голем ќар на знаење и вештини.Мое мислење за тоа каде ја гледам перспективата со овој факултет е на смерот е-бизнис..Можеби сега за сега оваа гранка во нашево стопанство не е развиена но е далеку поразвиена во Грција,Хрватска,Словенија и низ цела европска унија и не гледам причина зашто во наредните години ебизнисот не би се развил и кај нас иако сега е на самиот почеток...па ако не кај нас,имаш повеќе шанси за надвор.Истоа така користа од овој смер ја глеам во тоа што се учи поголем дел на англиски јазик(го развиваш јазикот),се прават доста проекти(каде се развиваат комуникациски и лидерски вештини,способност за тимска работа,креативност итн.),голем дел од студирањето се поминува во компјутерски лабаратории при што низ ваквата работа на некој начин и практична се учи многу повеќе и останува многу повеќе од она што ќе го прочиташ во книга или слушнеш на некое досадно предавање кое едвај чекаш да заврши :)
Финансиски менаџмент е истотака перспективен и ако сакаш да работиш во банка запиши се таму и загреј го столчето убаво..На крај краева кога ќе дипломираш се здобиваш со титула дипломиран економист без разлика на кој смер си завршил.Имаш добра прилика да се запишеш каде сакаш затоа убаво размисли си и уште 10 пати разгледај ги програмите за смеровите на Економскиот факултет.Поздрав и се надевам дека нема да згрешиш.:)
 
Член од
18 јуни 2010
Мислења
11
Поени од реакции
1
Вака,Сметководителите се доста барани во нашава држава и исто така земаат и добри плати.За сметководители со искуство од 4-5 години земаат по 30 000,а секако доколку те бива и имаш побогато портфолио платата ќе ти расте.Смерот сметководство и ревизија на економски факултет не е нешто којзнае колку конкурентен во однос на Финансиски и е-бизнис каде секогаш е тесно,така да тука сигурно влегуваш во државна квота,но истотака е доста досаден како и самата професија.Знаеш она бројките и сметките и не се баш којзнае колку интересни за учење и манипулирање..Па ако ти оди со бројките,имаш аналитички вештини и спремна си да се соочиш со оваа досадна професија по мене, тогаш мислам дека нема да погрешиш ако отидеш на овој смер.Истотака голема грешка е што мислам дека нема пракса од типот да научите како да го водите сметководството на некоја фирма преку компјутер,а ова се практикува во 99% од фирмите,ако грешам исправете ме.Има примери за особи кои влегле како сметководители во фирми со различен смер од Сметководство и ревизија,така да ништо не е сигурно и апсолутно во Македонија.Тоа е за Сметководство и ревизија.Ќе се обидам да ти пренесам некои мои размислувања надвор од ова.
На економскиов факултет фали пракса.Ќе видиш во прва година дека нема да научиш ништо што понатака би ти требало да знаеш и притоа да го примениш на работното место..Се е бубање,освен статистика и математика ама и од нив нема некој голем ќар на знаење и вештини.Мое мислење за тоа каде ја гледам перспективата со овој факултет е на смерот е-бизнис..Можеби сега за сега оваа гранка во нашево стопанство не е развиена но е далеку поразвиена во Грција,Хрватска,Словенија и низ цела европска унија и не гледам причина зашто во наредните години ебизнисот не би се развил и кај нас иако сега е на самиот почеток...па ако не кај нас,имаш повеќе шанси за надвор.Истоа така користа од овој смер ја глеам во тоа што се учи поголем дел на англиски јазик(го развиваш јазикот),се прават доста проекти(каде се развиваат комуникациски и лидерски вештини,способност за тимска работа,креативност итн.),голем дел од студирањето се поминува во компјутерски лабаратории при што низ ваквата работа на некој начин и практична се учи многу повеќе и останува многу повеќе од она што ќе го прочиташ во книга или слушнеш на некое досадно предавање кое едвај чекаш да заврши :)
Финансиски менаџмент е истотака перспективен и ако сакаш да работиш во банка запиши се таму и загреј го столчето убаво..На крај краева кога ќе дипломираш се здобиваш со титула дипломиран економист без разлика на кој смер си завршил.Имаш добра прилика да се запишеш каде сакаш затоа убаво размисли си и уште 10 пати разгледај ги програмите за смеровите на Економскиот факултет.Поздрав и се надевам дека нема да згрешиш.:)
Фала на исцрпниот одговор, ми се допадна твоето мислење и сигурна сум дека ќе ми користи нешто од ова што го кажа. Инаку да, добра сум математика и бројките ми се јака страна, ама сепак добро ќе размислам пред да ја донесам конечната одлука. Поздрав :)
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Мое мислење за тоа каде ја гледам перспективата со овој факултет е на смерот е-бизнис..Можеби сега за сега оваа гранка во нашево стопанство не е развиена но е далеку поразвиена во Грција,Хрватска,Словенија и низ цела европска унија и не гледам причина зашто во наредните години ебизнисот не би се развил и кај нас иако сега е на самиот почеток...па ако не кај нас,имаш повеќе шанси за надвор.Истоа така користа од овој смер ја глеам во тоа што се учи поголем дел на англиски јазик(го развиваш јазикот),се прават доста проекти(каде се развиваат комуникациски и лидерски вештини,способност за тимска работа,креативност итн.),голем дел од студирањето се поминува во компјутерски лабаратории при што низ ваквата работа на некој начин и практична се учи многу повеќе и останува многу повеќе од она што ќе го прочиташ во книга или слушнеш на некое досадно предавање кое едвај чекаш да заврши :)
Извини, а што планираш да работиш со е-бизнис, чисто информативно ме интересира... и дали знаеш која економска гранка во просек е најплатена ? Меѓудругото, погрешна ти е информацијата дека титулата по дипломирањето е иста за сите смерови, провери повторно на официјалната веб страна што пишува...
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
5
Извини, а што планираш да работиш со е-бизнис, чисто информативно ме интересира... и дали знаеш која економска гранка во просек е најплатена ? Меѓудругото, погрешна ти е информацијата дека титулата по дипломирањето е иста за сите смерови, провери повторно на официјалната веб страна што пишува...
Па иако кај нас сеуште не е развиен е-бизнисот,таму каде што е, секоја фирма има посебен сектор за е-бизнис..
Инаку немам информации за тоа која економска гранка е во просек најплатена ако знаеш пиши.
И според досегашните мои искуства и информации знам постари колеги кои со завршен економски факултет на смерот менаџмент работат во кладилници или колонијали за 10-12к,а од друга страна пак со смерот надворешна трговија работат како сметководители..така да можеби и смерот не е многу релевантен кај повеќето.
Кај нас е таква ситуацијата каде што твојата стручна подготовка започнува по самото влегување на работното место..Ако е така зашто воопошто се мачиме 4 години.Затоа сметам дека е-бизнис е релативно добар смер,поради тоа што мислам дека тука можеш да ќариш најногу од образование и вештини..поз
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
А Смер општа економија ? коооој што ке каже ? :D
 
Член од
3 октомври 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Има ли некој прашања статистика од испит , или можни комбинации да ми ги прати , и дали знаете дали од оваа година за сигурно ќе се укине запишувањето квадрат на година ....

--- надополнето ---

Чекам брз одговор драги колеги
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Има ли некој прашања статистика од испит , или можни комбинации да ми ги прати , и дали знаете дали од оваа година за сигурно ќе се укине запишувањето квадрат на година ....

--- надополнето ---

Чекам брз одговор драги колеги
еве ти експресен одговор :pos: со задоцнување од 4 часа :)
ајде има претходно што се ставани, разврти си некоја страничка ако не те мрзи ќе видиш, сега не знам дали некој ќе ти стави пак.
 
Член од
3 октомври 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ако сака некој ок , ако не пак ок , инаку се скапав од барање и нишо....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom