Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

*Smurfette*

He smurfs me, he smurfs me not
Член од
10 јуни 2006
Мислења
538
Поени од реакции
38
Колеги кога се уписите за втора, трета и четврта? Заедно со прва или после сесијата септемврска ?
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Не сакам да навлегувам во филозофии, викаш дека не е задолжително, да, не е, државата не е должна да го плаќа, не е...
Сеа една паралела Македонија - Данска(пример), просечна плата 220 евра - 3000 евра (од прилика), а од прилика исто плаќаме за високо образование?
Хмм???
Ај, ова не е тема за тоа, си го кажав јас моето во соодветната тема :)
Не викам ништо јас, само го толкувам правото на кое што се повикуваш. Што се однесува до паралелата, смешно ми е да правам споредба помеѓу Македонија и Данска, но штом се нафаќаш на такви компарации, еве само неколку факти...

БДП (номинално) Данска:

Тотал: 309.25 милијарди долари
Per capita: 56.115


БДП (номинално) Македонија:

Тотал: 18.83 милијарди долари
Per capita: 9.163 долари

Во превод, ако сака, Данска може без проблем да им уплати на сите граѓани по еден одмор на Хаваи.

P.S можда и би било бесплатно високото образование во Македонија да не одеа пензионерите на бањи, бесплатно да се возикаа по автобуси и да не градевме Триумфални Капии...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.293
Поени од реакции
15.509
^Еј немој за триумфалната капија, тоа ме прави горд што сум македонец :pos:

Па ете, тоа ми беше и муабетот, Данска со 5 пати поголемо БДП пер капита, го "наплатува" и им го овозможува високото образование на нивните граѓани за иста сума како и Македонија.
Значи правото, иако постои во уставот, на индиректен начин е ограничено, значи кој има пари ќе се школува, кој нема, нема да се школува. Во Данска сите имаат средства за високо образование и кај нив тоа право е полесно остварливо, во Македонија не е баш така лесно(јас имам, али знам многу што немаат). И не само ова право, имаме ние многу права, само кај нас потешко се остварливи али тоа у некој друг муабет.

За Вале, рано е за запишување, ваљда ќе пишува на сајтот...
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Колеги кога се уписите за втора, трета и четврта? Заедно со прва или после сесијата септемврска ?
упис после 16 веројатно. како и да е на сајтот ке објават.
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Јас ја користам оваа прилика да им упатам поздрав на моите фини постари колеги кои се жалеа од нас и од нашите стравови за економика и сметководство... Ќе си пеете од септември напаѓа новиот бран па дури и нови теми се отвараат колку само да си се пребројат. :pos:
Ај! :salut:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.293
Поени од реакции
15.509
Јас ја користам оваа прилика да им упатам поздрав на моите фини постари колеги кои се жалеа од нас и од нашите стравови за економика и сметководство... Ќе си пеете од септември напаѓа новиот бран па дури и нови теми се отвараат колку само да си се пребројат. :pos:
Ај! :salut:
Не бе, не, ич не си смешна :pos: :pos: :pos: :pos:
Да се пребројат бе :pos:
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Не бе, не, ич не си смешна :pos: :pos: :pos: :pos:
Да се пребројат бе :pos:

Па и да ти кажам добра идеја него тука да се прашува кој планира да се запишува на дотичниот смер... Ај ќе имаат со кој да идат на предавања хухуху
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Јас ја користам оваа прилика да им упатам поздрав на моите фини постари колеги кои се жалеа од нас и од нашите стравови за економика и сметководство... Ќе си пеете од септември напаѓа новиот бран па дури и нови теми се отвараат колку само да си се пребројат. :pos:
Ај! :salut:
Ама од септември за нив и вие ќе бидете постари колеги, па ќе можете да им помогнете, не само ние :)
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
^Еј немој за триумфалната капија, тоа ме прави горд што сум македонец :pos:

Па ете, тоа ми беше и муабетот, Данска со 5 пати поголемо БДП пер капита, го "наплатува" и им го овозможува високото образование на нивните граѓани за иста сума како и Македонија.
Значи правото, иако постои во уставот, на индиректен начин е ограничено, значи кој има пари ќе се школува, кој нема, нема да се школува. Во Данска сите имаат средства за високо образование и кај нив тоа право е полесно остварливо, во Македонија не е баш така лесно(јас имам, али знам многу што немаат). И не само ова право, имаме ние многу права, само кај нас потешко се остварливи али тоа у некој друг муабет.

За Вале, рано е за запишување, ваљда ќе пишува на сајтот...
Колега, државата не го наплатува образованието, трошоците по човек се релативно познати... при што државата решава само со колкав процент ќе партиципира. Данска е економски далеку по моќна, па може да си дозволи бесплатно високо образование за граѓаните. А дали треба државата целосно да партиципира или конкретно кај нас дали треба образованието да и биде приоритет, тоа се веќе филозофски, односно политички дискусии.
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Ама од септември за нив и вие ќе бидете постари колеги, па ќе можете да им помогнете, не само ние :)


Секако дека помагавме и пред тоа на залутаните душичиња :) Нема да е проблем

^^beneamata да бев модератор за ваквите дискусии бан ќе јадеше :pos: Отворете си тема на подфорумот Економија и бизнис. ТУка ако имаш прашања, давај ако не молчи :pos: :pos: :pos:
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
^^beneamata да бев модератор за ваквите дискусии бан ќе јадеше :pos: Отворете си тема на подфорумот Економија и бизнис. ТУка ако имаш прашања, давај ако не молчи :pos: :pos: :pos:
прв болд :tv:

втор болд Има он прашања по ТП, ама не ги дава. Затоа ретко кој положи.:pipi: има он прашања и по сметководство али само за прва група му се :toe:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.293
Поени од реакции
15.509
Секако дека помагавме и пред тоа на залутаните душичиња :) Нема да е проблем

^^beneamata да бев модератор за ваквите дискусии бан ќе јадеше :pos: Отворете си тема на подфорумот Економија и бизнис. ТУка ако имаш прашања, давај ако не молчи :pos: :pos: :pos:
Види подоле во мојов пост како убаво ти се насмеа вампгирл за тоа ДА БЕВ МОДЕРАТОР :)

прв болд :tv::
Епа нема прашања, нема колачиња
:pos:
Ќе се договориме :)
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Ај колеги малце новости од факултетот:
1) Од Септември имаме 2 колоквиумски недели , најверојатно без пауза пред колоквиумската по примерот на колегите од правен.

Зимски семестар 15.09 - 31.12
1 колоквиумска 01-09.11
2 колоквиумска 23-31.12
Јануарска испитна сесија 10-31.01.2011

Летен семестар 01.02 - 13.05
1 колоквиумска 11-19.03
2 колоквиумска 03-11.05
Мајско-Јунска испитна сесија 23.05-15.06.2011
Августовска 22.08-07.09.2011

2) Ви текнува на фонтаните на факултет што уствари не беа фонтани?
Епа сега тие до влезот имаат изградено канцеларии на првиот кат, а оние лево и десно од бифето се претворени во канцеларии на приземје е прв кат.
Плус , почнаа нешто да градат пред влезот , изгледа ке отвараат два нови локала..... Дали ке бидат тоа банки или конечно продавничка... ке видиме.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Ај колеги малце новости од факултетот:
1) Од Септември имаме 2 колоквиумски недели , најверојатно без пауза пред колоквиумската по примерот на колегите од правен.

Зимски семестар 15.09 - 31.12
1 колоквиумска 01-09.11
2 колоквиумска 23-31.12
Јануарска испитна сесија 10-31.01.2011

Летен семестар 01.02 - 13.05
1 колоквиумска 11-19.03
2 колоквиумска 03-11.05
Мајско-Јунска испитна сесија 23.05-15.06.2011
Августовска 22.08-07.09.2011
Тапа е ова, таман си бев навикнат на 3 колоквиуми.
За болдираното не те сфаќам, јас како што знам баш правен имаа цела слободна недела пред коловкимска.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom