Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Па какви прашања дава на колоквиум, дали го тупи со непотребни работи ко на пример шо знае надворешна да го тупи :)
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
де де.. ми се нафрливте оти одам на предавања :) па нели се затоа тие мајко му??? затоа земаат по 60к плата професорите така??... реално, не вреди да се оди на сите, ама сепак има специфики кои ги кажуваат на предавања, ги појаснуваат... што би се рекло џаст то мејк шур... а не дека ќе научиш се од предавања... башка и има предавања пример кај Славе, да тие криво ако не одиш, треси зелени цело време, и се смееш и чат пат слушнуваш по нешто од материјата.
последно влегува еден колега на сред предавање и се дери славе на цел глас " MAEEEESTRO, ALA NAPOLI!!! MAESTRO..СЕДНИ СИ ITALIANO, NAPOLI, MAESTRO..."

значи, сметковотсто не треба задачите за Аџустирање, а теорија треба малце чат пат ...
Воопшто нема галама на предавања оти нема ни луѓе...

а пак економика немам ништо ѓибнато, највероватно утре и задутре, треба да дојде еден колега да ми кажи немав одено и јас на последните 2 пред, ... а последно кога бев пушти список како демек "ајде секако сте малце да ве привилегирам тие што сте тука, оценка плус ,,,"

Дај кажете некој блиц двосмислени-прашања од статисика што се сеќавате.. кој полагал електронски кој не нека не пишва...
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.998
Поени од реакции
6.305
де де.. ми се нафрливте оти одам на предавања :) па нели се затоа тие мајко му??? затоа земаат по 60к плата професорите така??... реално, не вреди да се оди на сите, ама сепак има специфики кои ги кажуваат на предавања, ги појаснуваат... што би се рекло џаст то мејк шур... а не дека ќе научиш се од предавања... башка и има предавања пример кај Славе, да тие криво ако не одиш, треси зелени цело време, и се смееш и чат пат слушнуваш по нешто од материјата.

значи, сметковотсто не треба задачите за Аџустирање, а теорија треба малце чат пат ...
Воопшто нема галама на предавања оти нема ни луѓе...

а пак економика немам ништо ѓибнато, највероватно утре и задутре, треба да дојде еден колега да ми кажи немав одено и јас на последните 2 пред, ... а последно кога бев пушти список како демек "ајде секако сте малце да ве привилегирам тие што сте тука, оценка плус ,,,"

Дај кажете некој блиц двосмислени-прашања од статисика што се сеќавате.. кој полагал електронски кој не нека не пишва...
ја кога полагав сега не го знам материјалот од новата книга но знам многу концетрација треба имаше некои задачи на кој решението е едноставно меѓутоа нема ни на крај памет да ти падне дека одговорт е толку прост и воопшто нема да размислуваш во таа насока
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Па какви прашања дава на колоквиум, дали го тупи со непотребни работи ко на пример шо знае надворешна да го тупи :)
Прашањата по промоција се лесни зошто и во суштина материјалот и книгата се доста лесни, не знам дали имаш почнато да учиш ама мислам дека тоа е еден од полесните предмети во на Економски, башка професорката е доста фина и да на немаш доволно поени ќе те пушти под услов на следниот колоквиум да ги надокнадиш.

Ќе ти дадам пример за едно глупо прашање што ми се падна лани: Од кои бои е составен кругот....не знам таму нешто означуваше кругот мислам дека го има на насловна страна. Јас учев од копија што значи дека тоа прашање го одговорија само тие што имаат оргинал книги :).


а последно кога бев пушти список како демек "ајде секако сте малце да ве привилегирам тие што сте тука, оценка плус ,,,"
Оуууу...само да знаеш колку пати има пуштено списоци, само проблемот е што тие списоци на крај што не ги гледа, сигурно одма завршуваат во канта.

Дај кажете некој блиц двосмислени-прашања од статисика што се сеќавате.. кој полагал електронски кој не нека не пишва...
Јас полагав статистика оптички и тоа беше значи првиот пат кога се воведе оптичко полагање на овој предмет. Прашањата не беа двосмислени, туку беа петосмислени. Толку тежок тест јас у живот неам решавано, башка ми се погоди да ме “чува“ оваааа лошава асистентка, ептен ми беше за услов па ме пушти иначе гарант паѓав.

Многу е лошо за статистика (барем јас кога полагав) што сите пред колоквиум прават притисок дека многу тешко, дека е комплициран предметот т.д. кога идеш на полагаш мислиш идеш на живот или смрт. Јас кога полагав имаше многу луѓе кои колабираа од страв и ако ти врши некоја работа ќе ти кажам дека на прв колквиум од 800 положија 200, на втор од 200 положија 120 и на третиот останаа само 80. Не сакам да те плашам ама уште ова ќе ти кажам-пола моја генерација пиша квадрат поради тој факинг предмет и поради тој факинг професор што btw денес цел ден го имаше на ТВ.
 

Chains

империја
Член од
15 август 2006
Мислења
761
Поени од реакции
678
Задачите од втората глава статистика се гола вода.Два саата седни со формулите до тебе и ќе пролеташ низ задачите ветувам!Нема некоја филозофија,замена во формули е.Сега за случајна променлива малце е позабегано бидејќи Славе и Драган многу ги вртат работите.Очекувај ПП со скратена постапка за решавање на задачите од таа тема.
Е сега теоријата е лудило.Многу тешко се разбира.Жива срека вчера што слушнавме нешто.

Економика терај од скрипта.Јас еднаш ја поминав книгата,и сега ја учам скриптата.Убаво е направена.

Сметковоство ти пишав.Задачи ќе нема.Теорија од книга ќе бидат прашањата,Разгледувај ги добро сите илустрации,биланси и извештаи.50 прашања би требало да има.Со точно неточно,и повеќекратен избор.

Офф-Фичо ли паднал мат?Од кај петар го знам
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не Фичо,ако мислиш на шахистот,он 6ка извади едвај :)

Него,50 прашања многу се мајкуму,ама ај чим од едно читање запамтив,иам уште утре цел ден и задутре до 1 и пол :)

Денес малце сметководсто после,глеав до сеа статистика,мислам дека само треба да знаеш што е што во форумилите и задачите би биле лесни...а за теорија како што кажуваше асистентов прашања :
Што е еднакво на трет централен момент,на втор централен момент,и такви цаки...би било малце потешко :(
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
не знам, ама претпоставувам дека удира не некоја логичка итнерпретација.. значи пример за стандардната девијација, ќе треба да ја интерпретираш како корен квадратен од средното квадратно одстапување, или само средно отстапување или така нешто... гарант нема да бие понуден одговор само стандарна девијациија..
нешто како таќи што ги даваше прашањеата, само овде малце потешко, со малце поќе математика, и со 0 попуштање.... оти таќи пуштатше со 24/60 , или со 40%.. а кај славе нема лабаво.. 60%, 18/30

да пошто темава е тестови од екон. фак, јас ги имам тие на цд-то пробните по статистика со по 10 прашања за секој колок. ако сака некој нека јави.. не вервуам дека ги нема некој ама пак да се понудам.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
@Акаша... За финансиски пазари и институции кај Михаил Петковски немој многу да се замараш да го учиш на памет материјалот. Ако имаш формули научи ги обавезно. Он не дава колоквиуми стриктно врзани со материјалот туку колоквиумите му се за размислување. Треба да знаеш што се расправа да ги научиш поимите, а он дава примери да речеме у некоја банка се случува некоја трансакција е сеа шо е трансакцијата и ти дава одговори. Искрено ја го полагав на испит и многу полесно си поминав на испит отколку тие што полагаа на колоквиум но сепак се е индивидуално така да ако сакаш иди на колоквиум ако сакаш остај го на испит. Предметот е интересен и има мнгогу убави работи во него и сите се лесно и убаво објаснети така да ќе ти биде многу лесно да го научиш. Знам дека на испит кога го полагав јас даваше 12 прашања од секој колоквиум по 4 и си поминав песна. Ако ти треба уште некоја информација пиши пп шо знам ќе ти кажам.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
јбга.. еконмоика малце научив, ама ми се виде ужасно тешко и глупо пред се... некои безвезе бубаторски дефинции, ако размуслуваш логички ќе згрешиш, како да треба да научиш лекција за во средно, а не како за на факултет...
ама главната фешта во петок.. статс.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Економика со 92 од 100.Прелогички прашања,дури и глупаво лесни :)

Ама ќе видиме сега што ќе биде со сметководство утре,а и статистика :)
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
бах.. 52/100 ако ја погодив групата во внесувањето :)))))
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Која група беше?

Ах,кој ќе станува утре во 4 саат за да учи сметководство,ах :S
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
втора ...
многу бубаторски е упм.. ме нервира така :) како трговско..
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.153
Поени од реакции
872
втора ...
многу бубаторски е упм.. ме нервира така :) како трговско..
Aма стварно е бубаторски. Мене на прв колоквиум ме падна за 1 бодче и ми рече ако сакам да одам на втор, таму ќе мора да освојам минимум 80 бода!
Сеедно, јас ги имав одговорено прашањата со свои зборови (на пишување беше тогаш уште) и на сите ми дала 0 бода!
После тоа на испит пак со свои зборови си одговарав, е па богами не можев баш да се сетам на конкретната дефиниција како што е во учебник и пак ми рече дека ќе ме пушти макар што не сум бил ни за 6-ка!

На тие предавања бев најредовен, плус и учебникот го купив право од кај асистентот од канцеларија и ме запиша на список, ме имаше на сите списоци од редовност, предавав и на крај ете токму тоа ми го соопшти! Ма воопшто мрак не ми се спушти пред очи... Нејзе ќе и се спуштеше за малку!
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ах златно сметководство и типот со бркови кој прв пат во живот го гледам :)
Какви нелогично глупо-тешко збунувачки прашања,цела дефиниција точна и една цака фали само у неа :(
Па уште во повеќето можни имаш опција,ниеден од наведените,не сфаќам зашто со такви глупости сакаат да не дистрактираат.
Башка изглеа најтешката група ја добив,4та,на другиве коа им ги кажував прашањата на гз паднаа :)
Енивеј,ако извадам 30/50 среќен ќе бидам,ако не ќе го наоштрам мозокот со глупи цаки за во јуни :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom