Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Аии аџустирање он го обожава хехе како да нема тоа. Па браво за вас ако сакате да поминете без аџустирање, џабе што сте учеле сметководство. Инаку Љубиша баш е ок професор и немора да идеш на предавања кај него.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
нема да има на прв колоквиум на втор ќе биди... едни глупачи му се запнаја да го исфрли од прв...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ај пиши детално што до кај треба да се учи за прв по сите три предмета,да не се јавувам по другариве :)
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.998
Поени од реакции
6.305
a за летен семестар втора година треба ли да се оди на сите предавања ?
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
вервај појма неам ни ја, одам на смет. и на екон. така ради реда ... не ги учам многу многу...
статистика му се запнав баѓи ама има заебани работи...
стаитсика треба да учиш
вовед, дескриптивна анализа
и од случајна алеаторна променлива
ќе ги учиш само овие модели на распореди на веројатностите
Берлиунов, Биномен, Нормален, Стандардизиран Нормален, унформен, студентов, и хи квадрат...
а овие не требаат хипергеом, ф, и појзонов
и статистички примерок цела глава, макар што не ја допредаде утре треба на дополнителни вежби во амфитеатар ассистените да ги допредатат.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Аии аџустирање он го обожава хехе како да нема тоа. Па браво за вас ако сакате да поминете без аџустирање, џабе што сте учеле сметководство. Инаку Љубиша баш е ок професор и немора да идеш на предавања кај него.
браво, одлично размислување како за студент од приватен фак.
ок е професорот ако не мора да одиш на предавања така?????
а како ќе научиш??? или и тоа немора...
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Томсасо лично професорот ми има кажано да не одам. Јас не постирам информации од ракав туку само добро поткрепени. Така да те молам прекини со таа некоја си иронија и твое негирање на приватните универзитети, за тоа си има посебна тема. И ја бев силна у прва година како ти што си сега. Знам се што се прави и како се прави. Така остави тие муабети за други може? Се договоривме ја и ти нешто мислам. :wink:

Статистика се се паѓа, ама буквално се, и тоа што ќе го каже дека нема да се падне и тоа се паѓа.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
па тоа е поентата во првата реченица демак како многу се залагаш за да се научи нешто, и нешто плус ако треба, а втората реченица ти е како да се ескивира учење на факс... нема врска ајде :)

туку за статистика ... муабетов ми е сменати се работите не е како порано :) барем така изгледа дека не е... ќе ги имаме формулите на колокивум.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Што мешаш баби и жаби,не е до идењето на предавања само,треба да ти сече малце...
На пример ако ти би потрошил два саати да го слушаш професорот како предава,јас попрво би седел дома и би научил се што треба за прв колоквиум.
Само од вежби има ќар,и тоа ако ти се погоди асистентот а не некои демонстранти.

Ти кај Таки идеше ваљда цел семестар така?
Се што збори он,истото го има во книга :)

Математика имам колеги по два пати неделно одеа на вежби,одеа и кај Пеце на часови и пак паднаа на крај.Јас само прв месец бев на вежби,без професор приватен и 7мица извадив.

Затоа кога веќе си дремел на часови,биди фин и пиши што треба и што не треба за колоквиуми :)
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Што мешаш баби и жаби,не е до идењето на предавања само,треба да ти сече малце...
На пример ако ти би потрошил два саати да го слушаш професорот како предава,јас попрво би седел дома и би научил се што треба за прв колоквиум.
Само од вежби има ќар,и тоа ако ти се погоди асистентот а не некои демонстранти.

Ти кај Таки идеше ваљда цел семестар така?
Се што збори он,истото го има во книга :)

Математика имам колеги по два пати неделно одеа на вежби,одеа и кај Пеце на часови и пак паднаа на крај.Јас само прв месец бев на вежби,без професор приватен и 7мица извадив.

Затоа кога веќе си дремел на часови,биди фин и пиши што треба и што не треба за колоквиуми :)
Така е Мац, зависи кој колку има способности да научи и сака да научи. Седењето на предавања неможе да се изедначува со знаењето што го имаш. Томсасо си има некои нерасчистени работи со себе и со одредени личности па затоа нема што да каже. Џабе и да одиш на 20 предавања и да плаќаш приватни часови ако несакаш или толку ти е капацитетот нема да научиш. А да му одговоорам на Томсасо ја за тоа време бев у библиотека и истото предавање си го учев во тишина, не во галама како што е на предавањето на Љубиша. Немам ништо против професорот, ок си е ама кога незнае да привлече внимание и кога не е строг како што треба тогаш тоа е негов проблем.
Мац за кои предмети прашуваш? Ако може да помогнам.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Абе за сите предмети,па ја на факс само денес и претходниот петок бев :(

Статистика ќе биде полесно да се надеваме,со формулите на тацна...

Економика не знам зашто такво занесување од нула до 5 можни точни,тоа е веќе претеризам

Сметководство ако биде со заокружување ќе биде полесно,бар тие билансите нема да треба да ги бубам до толку.А и аџустирање ако нема.

Знам дека сите до сега ваљда кажале што не треба да се учи,ама да не трошам импулси па мислев Chains или еве Tomsaso да пишат тука :)
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Економика не знам зашто такво занесување од нула до 5 можни точни,тоа е веќе претеризам
Економика во последниве неколку године е така, и пак најголемиот дел од студентите положуваат. Многу е лесно и покрај тоа што е со повеќекратен избор, башка денес случајно во една од познатите фотокопирници видов дека има скрипта по економика т.д. земи ја таа и ич не му ја мисли-лесна е за еден ден се учи.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Абе најмал проблем скриптата за 2 саати ја научив,ама викаат нешо демек само учење од скрипта ќе си се заебел,па и книгата ќе ја читнам малце...
Ај бар тоа да положам,па после олабавено или статистика или сметководство.Реално гледано не знам дали ќе можам двата,зашто сметководство не сум ни почнал,статистика знам ама како што зборите треба вежбање доста :(

Енивеј,се надевам на два од три,три од три би било супер...

А кажете ми ако паднам сеа,цел јуни има испитна?
Зашто планирано е некако на одмор од 20-30 јуни,ако е цел да седнам да се разучам...
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Не би требало да е цел јуни. Докај 10 -15 треба да е завршено се. Него има ли некој од погорна генерација на економски да ми каже нешто за Деловно Планирање, Промоција, Финансиски пазари и инститиции?
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Кажи што сакаш да знаеш за Промоција?:smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom