Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
На С се презивам, ако е по азбучен ред. Мн тапа е, да немаат дадено список 1 ден пред колоквиум...:salut:
 
Член од
17 март 2007
Мислења
800
Поени од реакции
508
Јас одам кај Еми на часови, баш утре ми е последниот час. Меѓутоа она рече дека ги немала точните прашања, али некои ќе ни дала утре и ќе се потрудам да ги објавам:)
Koleske cekame iscrpen izvestaj okolu prasanjata

:raz:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.293
Поени од реакции
15.509
Дали знае некој, дали треба да се учи делот кај амортизација на обврзници за ефективниот метод???
 
Член од
8 јануари 2008
Мислења
142
Поени од реакции
10
и дали ќе има на кол. задачи како 358 - 366 страна. во ред за книжењата, дали ќе има тоа табелите мали за да одредуваш вк.дополнително уплатен капитал, задржана добивка и сл?
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Дали знае некој, дали треба да се учи делот кај амортизација на обврзници за ефективниот метод???
i ja za istovo prasuvam, baska i poveke:S znae nekoj nakratko da objasni kako se presmetuva toa cena na izdavanje, segasna vrednost sto e? :S
i ako moze nekoj prosto da objasni koj e principot na diskont i premija?? ja citnav i mislev deka imam sfateno ali sea samo poise me bunat..:tapp:
anyonee??:kesa:
 
Член од
17 март 2007
Мислења
800
Поени од реакции
508
i ja za istovo prasuvam, baska i poveke:S znae nekoj nakratko da objasni kako se presmetuva toa cena na izdavanje, segasna vrednost sto e? :S
i ako moze nekoj prosto da objasni koj e principot na diskont i premija?? ja citnav i mislev deka imam sfateno ali sea samo poise me bunat..:tapp:
anyonee??:kesa:
Koleske cenata na izdavanje ke ti bide dadena nema da treba da presmetuvas so pomos na tablicite - e sega ovde e tesko na kratko da se objasni segasnata vrednoist bidejki treba da se amortizira megjutoa vo knigata i vo zbirkata imas reseni primeri - ne e nekoja golema filozofija samo dobro razgledaj gi primerite
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Koleske cenata na izdavanje ke ti bide dadena nema da treba da presmetuvas so pomos na tablicite - e sega ovde e tesko na kratko da se objasni segasnata vrednoist bidejki treba da se amortizira megjutoa vo knigata i vo zbirkata imas reseni primeri - ne e nekoja golema filozofija samo dobro razgledaj gi primerite
moze strana da mi kazes kaj ima primer... vcera koa gi citav me zbunija tie faktorite i ja bataliv cela kniga:S

t.e. tablicite de.. ni sea neznam sto zboram, hhh
 
Член од
17 март 2007
Мислења
800
Поени од реакции
508
koleske na rabota sum ne ja imam zbirkata pred mene megjutoa listaj ke najdes reseni primeri so diskont i premija
Samo na kratko da ti objasnam.
Dali obvrznicata ke se izdade so diskont ili premija zavisi od odnosot na nominalnata kamatna stapka i efektivnata-pazarna kamatna stapka

pazarnata kamatna stapka > nominalnata kamatna stapka togas obvrznicata se izdava so diskont
pazarnata kamatna stapka < nominalnata kamatna stapka togas obvrznicata se izdava so premija
pazarnata kamatna stapka = nominalnata kamatna stapka togas obvrznicata se izdava po nejziniot nominalen iznos

So pomos na nominalnata stapka se presmetuva kamatata sto ke se plakja godisno za obvrznicata

A pazarnata kamatna stapka se koristi za presmetuvanje pri amortizacijata - efektiven metod na amortizacija ( na diskont i premija )

dobro razgledaj primerite - no dobro procitaj prvo teorijata za da sfatis sto e poentata :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.293
Поени од реакции
15.509
Се што кажа колегата е точно...
еве јас имам повеќе време и ќе пробам да ти објаснам....

Значи ЦЕНА НА ИЗДАВАЊЕ:

1. Имаш Номинална вредност на обврзницата(ја одредува фирмата што ја издава)
2. Имаш Номинална(купонска) каматна стапк(ја одредува фирмата што ја издава)
3. Имаш Пазарна каматна стапка
4. Имаш период на враќање (n)

За да пресметаш сегашна вредност ти треба првин да пресметаш камата
- Камата = Номинална вредност x Номинална каматна стапка(во проценти множиш) X n

Кога ќе ја добиеш каматата Сегашната вредност ќе ти биде:
-Kаматата(што ја пресмета претходно) X IVтаблица(ова ќе ти биде дадено како број) = Y
-Главницата(номиналната вредност) X IIтаблица(ова ќе ти биде дадено како број) = Z

Сегашната вредност= Y+Z


*Доколку Сегашната вредност е помала од Номиналната вредност обврзницата е издадено со дисконт т.е. исто што и пазарната к. стапка > номиналната к. стапка
*Доколку Сегашната вредност е поголема од Номиналната вредност обврзницата е издадена со премија т.е. исто што и пазарната к. стапка < номиналната к. стапка

Разликата помеѓу Номиналната вредност и Сегашната вредност ти дава колку е Премијата/Дисконтот....

ако ме свати убаво... ако не.... седни убаво прочитај... не брзај.... напиши си на лист све за полесно да сконташ.... :toe:

Koleske cenata na izdavanje ke ti bide dadena nema da treba da presmetuvas so pomos na tablicite -
Ке има мислам пресметување на сегашна вредност но со дадени таблични вредности....
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
:salut:Колеги аjде малку замарање :D :pos2:

Од Збирката Сметководство.
Страна 321, ги има некој решено како се.
Според мене
1-а) ; 2-в) ; 3-б) ; 4-б) ; 5-а ? ; 6-г) ; 7-?? одве може да има и 2одговори :nesvest:
8-а) ; 9-a) ; 10-г)
Ако имам грешки поправетеме, и беше некој денес од колку час почнуваат колоквиумите?
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
17
Поени од реакции
0
:salut:Колеги аjде малку замарање :D :pos2:

Од Збирката Сметководство.
Страна 321, ги има некој решено како се.
Според мене
1-а) ; 2-в) ; 3-б) ; 4-б) ; 5-а ? ; 6-г) ; 7-?? одве може да има и 2одговори :nesvest:
8-а) ; 9-a) ; 10-г)
Ако имам грешки поправетеме, и беше некој денес од колку час почнуваат колоквиумите?
5-б)
7-а)
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Амортизација со ефективен метод мислам дека ке нема на кол.
И да дополнам уште
сегашна вредност=номинална-неамортизиран дисконт
во случај кога има премија сегашна вредност=номинална+неамортизирана премија
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom