Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Дечки, ај ве молам нека направи некој споредба помеѓу оваа програма, и онаа што е на нашиот економски ?

Semester 1, 30 ECTS
Entrepreneurship and Business Planning, Business Administration, 7.5 ECTS
Basic Financial Accounting, Business Administration, 7.5 ECTS
Business and Academic Communication I, Language, 7.5 ECTS
Microeconomic Principles, Economics, 7.5 ECTS
Semester 2, 30 ECTS
Financial Planning, Business Administration, 7.5 ECTS
Macroeconomic Principles, Economics, 7.5 ECTS
Marketing Management, Business Administration, 7.5 ECTS
Organisation and Leadership, Business Administration, 7.5 ECTS
Semester 3, 30 ECTS
New Venture and Business Renewal, Business Administration, 7.5 ECTS
Business Statistics 1, Statistics, 7.5 ECTS
Management Accounting, Business Administration, 7.5 ECTS
Strategy and Technology, Business Administration, 7.5 ECTS
Semester 4, 30 ECTS
Elective courses/Study abroad/Project-Based Module, 30 ECTS
Semester 5, 30 ECTS
Elective courses/Study abroad/Project-Based Module, 30 ECTS
Semester 6, 30 ECTS
Bachelor Thesis in Business Administration and Methodology, 15 ECTS
Business and Academic Communication II, Language, 7.5 ECTS
Elective course, 7.5 ECTS
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Можеше да кажиш на кој факултет.
Некако програма ми се гледа како за средно, не за факултет, многу малце математика, и главно основите на предметите. Не може само да се дискутира без да се види од кои учебници се учи и слични ствари.
Сега проверив за овој факултет и во Шведска има далеку подобри факултети од овој.
На пример Stockholm School of Economics
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Можеше да кажиш на кој факултет.
Некако програма ми се гледа како за средно, не за факултет, многу малце математика, и главно основите на предметите. Не може само да се дискутира без да се види од кои учебници се учи и слични ствари.
Сега проверив за овој факултет и во Шведска има далеку подобри факултети од овој.
На пример Stockholm School of Economics
Точно, SSE е најдобриот факултет во Шведска, но е приватен, што го прави еден од најскапите во Европа, а исто така курсевите се одржуваат на шведски (зборуваме за bachelor degree).
Бизнис школите во Гетеборг и Лунд се државни, односно бесплатни, но немаат курсеви на англиски.

Го разгледувам уште и универзитетот во Хаг, но ако можеш да ми препорачаш некој друг факултет што мислиш дека е од подобрите во Европа би било одлично.

Еве линк од програмата што ја разгледувам на универзитетот во Хаг: http://portal.hhs.nl/portal/page?_pageid=133,817336&_dad=portal&_schema=PORTAL
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Хехе, најдобри Европски факултети, London Business School, Оксфорд, Кембриџ... Ама доколку јас би можел да бирам, сигурно би избрал некој од Американските факултети. Еве ти линк за најдобрите Западно-Европски факултети, па може ќе најдеш некој што ти одговара.
http://www.eduniversal.com/business-school-ranking/area/western-europe/7
 

TheBossesSis

~ една жеМска со чаша ~
Член од
1 октомври 2007
Мислења
656
Поени од реакции
16
дали на 31-ви ќе пуштале списоци на предавања како што кружат муабети, и кога ќе почне земање потписи за прва година? слушнав дека на 2-ри ќе требало да се земаат...

денес драге давал потписи , ама рекол тие шо не биле можело и у понеделник да земат.
јас незнаев , покасно дознав .
утре ке пробам дали може ако не понеделник не ми бега.:toe:
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Вчера Т.Русевски даваше потписи на предавањето ама бевме само 20-тина деца,за другите ќе имало истакнато.
А точно ли е дека менаџмент лани пуштал списоци на 29,30 и 31 и кој бил запишан на тие им давал потписи.
А што е со другите маркетинг и управувачко??
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Мислам дека списокот според кој даваше потписи беше еден од последните три пуштени списоци, ама дефинитивно на 31 не пуштија список по Менаџмент. Дури еден од асистентите не правеше будали затоа што сме отишле на предавање на 31, не сакам да кажувам кој. Јас по еден предмет дури и презентирав :(
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ај една информација никако неможам да ја најдам:tapp:
Колку е задолжителната резерва на банките во Народна банка во декември месец годинава?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Знам дека ја качија на од 7.5 на десет но ми треба точен податок за месецов,а на сајтот на НБРМ неможеш слон да најдеш,а не податок.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Код:
http://www.nbrm.gov.mk/default-MK.asp?ItemID=812FD322B7161F4D9195875FE2146E83
Овде пишува дека резервата е покачена од 7.5 на 10% ама овој податок е од 2004 година.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Се окозив барајќи податок за месецов.Ми треба за утре обавезно,а незнам веќе каде да барам:(Македонија земја на интернетот,жими газов:tapp:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Не верувам дека ќе најдеш толку нов податок, некако на некои страни слабо им оди апдејтот.
 

IronTrooper

The King of Cool
Член од
27 март 2007
Мислења
1.496
Поени од реакции
32
ај ве молам некој нека ми објасни што е работата со потписите. кој/што/како/зошто/каде треба да ни се потпише?! сФарно ништо не ми е јасно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom