Езотерија, Окултизам - А. Кроули, П. Дунов, Д. Фортуне ...

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
Јас само знам како оди со споделување знаења и нови разбирања за светот во човештвото. И тоа мислам дека секому му е познато...
Она што го чувам како тајна се ствари и луѓе што се поврзани со О.Т.О. и ништо друго... тоа ми е доволно за чување.

Истото е и денес, во однос на „Александриската библиотека“ и муабетите на Александар и неговиот учител... тоа ти зборувам, но не ме разбра...
Исто како она со Платон и неговата академија!
Не може било кој да влезе - така било, така е и така ќе биде. И тоа не зависи од надворешен фактор - од самиот човек зависи!
Тоа е работата.

Не се крие, само не може да знаеш нешто ако не си посветен на тоа нешто. Дали ме разбираш? Никој нема да дојде и да ти понуди знаење и објаснувања, сам мора да побараш, да се почуствуаш „повикан“...
Зошто пак некој „крие од тебе“ не знам што...?
Не си размислил дека немаш потреба да го знаеш тоа, што ти мислиш дека е скриено од тебе, што нормално - не ни знаеш што е?
Ти ќе влезеш ќе си прочиташ фантастика, нозете во кренати цел ден нагоре, сончајќи се и нели, чекајќи некој да те просветли од она што го сработил низ животот - а ти, Бог со амброзија која некој друг ја приготвил, ти не мора да ја направиш сам - пиеш и се чудиш зошто никој не ти ја кажува тајната за амброзијата која ја пиеш! Ха :)

Ватикан е “кривата кучка“ за се што ползи по Земјата и ги лаже брајчата дека постои мрачен двигател што ќе го упропасти човештвото - само Христос е спасот! :D
И крстот, се друго е сатанизам и зло. Тајни, криење... се тоа да се запали!

Веруваш дека нешто битно има во Ватикан? Да имаше... друга песна ќе пееше ти сега, само на латински!

Зарем мене такви муабети најде сега? :)
 
H

Hyperion VI

Гостин
Веруваш дека нешто битно има во Ватикан? Да имаше... друга песна ќе пееше ти сега, само на латински!
Има,таму се парите :)
и најголем број на верници
од сите Христијански деноминации,што си потпевнуваат на латински,чат пат :)
Вие чувајте си "Мудри Камења"
во О.Т.О.,
они си штанцаат секој ден
милиони.
Извини Хепта,ама морав да ти искоментирам:angel:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Јас само знам како оди со споделување знаења и нови разбирања за светот во човештвото. И тоа мислам дека секому му е познато...
Она што го чувам како тајна се ствари и луѓе што се поврзани со О.Т.О. и ништо друго... тоа ми е доволно за чување.

Истото е и денес, во однос на „Александриската библиотека“ и муабетите на Александар и неговиот учител... тоа ти зборувам, но не ме разбра...
Исто како она со Платон и неговата академија!
Не може било кој да влезе - така било, така е и така ќе биде. И тоа не зависи од надворешен фактор - од самиот човек зависи!
Тоа е работата.

Не се крие, само не може да знаеш нешто ако не си посветен на тоа нешто. Дали ме разбираш? Никој нема да дојде и да ти понуди знаење и објаснувања, сам мора да побараш, да се почуствуаш „повикан“...
Зошто пак некој „крие од тебе“ не знам што...?
Не си размислил дека немаш потреба да го знаеш тоа, што ти мислиш дека е скриено од тебе, што нормално - не ни знаеш што е?
Ти ќе влезеш ќе си прочиташ фантастика, нозете во кренати цел ден нагоре, сончајќи се и нели, чекајќи некој да те просветли од она што го сработил низ животот - а ти, Бог со амброзија која некој друг ја приготвил, ти не мора да ја направиш сам - пиеш и се чудиш зошто никој не ти ја кажува тајната за амброзијата која ја пиеш! Ха :)

Ватикан е “кривата кучка“ за се што ползи по Земјата и ги лаже брајчата дека постои мрачен двигател што ќе го упропасти човештвото - само Христос е спасот! :D
И крстот, се друго е сатанизам и зло. Тајни, криење... се тоа да се запали!

Веруваш дека нешто битно има во Ватикан? Да имаше... друга песна ќе пееше ти сега, само на латински!

Зарем мене такви муабети најде сега? :)
Од кај доаѓа знаењето за кое овде муабетиме и едни со други како демек шифрирано си го пренесувате?
Не откриваш дејци во О.Т.О. ако одговориш.
И амброзијата е во етерот, не треба ништо да разбираш за да ја користиш....цел жив свет е во екстаза :)
 
D

Drexel

Гостин
Врил, Бисерот со Голема Цена, Универзалниот Лек, Еликсирот на Животот, Каменот на Мудреците
не е само измислица на имагинацијата, обичен киселински концепт, ами жива супстанца,
што може да биде направена и измешана исто толку лесно како векна леб.
Тажно е што денес има многу малку луѓе со кои можеме да ја споделиме оваа тајна.

Уште потажно е што Мистеријата на Гнозата треба толку добро да биде чувана (бидејќи човештвото е такво какво што е) за да не би можеле,
оние кои се сметаат себеси за ‘пастири на стадото’ и нивните водечки следбеници,
повеќе да имаат никаква претстава за вистинската работа, Прима Материјата за која сме заинтересирани.“
- Вовед во „Атлантида - Изгубениот континент“, А. Кроули


Хепта баш ме интересира зошто споделуваш нешто во мртва/неактивна тема за кое исто така потенцираш дека материјата прима и мистеријата околу споделената тема треба да се чува во тајност од стадото мислам нели е мало redundant или досадно ти е :icon_mrgr:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
Хепта баш ме интересира зошто споделуваш нешто во мртва/неактивна тема за кое исто така потенцираш дека материјата прима и мистеријата околу споделената тема треба да се чува во тајност од стадото мислам нели е мало redundant или досадно ти е :icon_mrgr:
Бидејќи многумина ја „намирисале“ таа Prima Materia за која зборуваат алхемичарите, но не знаат како и на каде да пребаруваат... ова е само hint.

Мртви теми има колку сакаш на форумов, но не бидејќи се исцрпени или будалести - туку бидејќи малкумина има што би кажале нешто полезно за истите... :)

И да, досадно ми беше.

Автоматски споено мислење:

И амброзијата е во етерот, не треба ништо да разбираш за да ја користиш....цел жив свет е во екстаза :)
Ништо не треба да разбереш... се сложувам.
 
D

Drexel

Гостин
Бидејќи многумина ја „намирисале“ таа Prima Materia за која зборуваат алхемичарите, но не знаат како и на каде да пребаруваат... ова е само hint.

Мртви теми има колку сакаш на форумов, но не бидејќи се исцрпени или будалести - туку бидејќи малкумина има што би кажале нешто полезно за истите... :)

И да, досадно ми беше.

Автоматски споено мислење:


Ништо не треба да разбереш... се сложувам.
Нешто за досаден ден
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ништо не треба да разбереш... се сложувам.
Се жалиш дека нема со кого да ја споделиш тајната за еликсирот.....еве со мене. Мислиш дека има нешто деструктивно у мене за да не го направиш тоа?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Се жалиш дека нема со кого да ја споделиш тајната за еликсирот.....еве со мене. Мислиш дека има нешто деструктивно у мене за да не го направиш тоа?
у маџуно е тајната боди, целата среќа доаѓа од него
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
у маџуно е тајната боди, целата среќа доаѓа од него
Има уште неколку состојки....ама не ги кријам јас, не сум себичен. Сите работи што сметам дека малку луѓе ги знаат сум ги кажал овде. Без разлика што фрлав бисери а грото свињи се собираа :)
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Хепта,у која група на магови спаѓате вие со вашите окултни сознанија?
Изгледај го видеото ако сакаш,на мене навистина ми се допадна
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
хепта......
уште си овде да ловиш “изгубени“ души?
Абе само ипси падна на твоата “вистина“....зар си глув и слеп..никој не те кака...
Кроули живеел во 19 век....тежок дрогираш....и ти уште си со него....:facepalm::facepalm::facepalm:
Луѓето отидоа на марс....ти уште си во зандани....:lolzz::lolzz::lolzz::lolzz::lolzz:
Порасни....
 
D

Drexel

Гостин
Се јавија македонските мозочни ќелии, одма ќе ти обелоденат ситуација со исушени српски видеа :busi:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
Кроули живеел во 19 век....тежок дрогираш....и ти уште си со него....:facepalm:
Ти не можеш да научиш после 10 години следење на Телемити (полн со омраза бидејќи не бидна ништо од твојата идеја да бидеш „просветлен“ на база на Гурџиев и Ошо) дека Кроули е роден 1875-та, а умира 1947-ма, а не пак некои поголеми вистини да знаеш за Кроули како човек со сета комплексност што го носи сето тоа да бидеш човек кој што носел нешто ново за светот! Или пак не знаеш како одат вековите, и тоа бидува...

Така, за во иднина, да запаметиш дека тој, човекот
Алистер Кроули, е роден во XIX век, во годината кога е создадено Теозофското друштво... но живеел и големото дело му е целосно во XX век!
Бидејќи знаеш кога е Книгата на Законот, знаеш кога е A.'.A.'. објавено јавно, издавањето на Еквинокс (томови од кои не постои денес човек што го интересира езотерија а да не ги консултирал истите), знаеш кога Кроули станува O.H.O. на Ordo Templi Orientis, знаеш кога се печатени книгите од класа A, Класа D, Магика Книга 4 позната како Blue Brick ... ако не знаеш, доволно е да знаеш дека тоа не е XIX век ами XX-ти век.

Биди ми поздравен :)

Автоматски споено мислење:


Убаво прашање, за Магусот низ времињата.

Постојат три школи на магика.

П.С.
Не гледам вакви видеа... залудност.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom