Езотерија, Окултизам - А. Кроули, П. Дунов, Д. Фортуне ...

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Да авторитетите кои пишуваат на овие теми некои се иницијанти но и немора да бидат а и нивните пишувања не би биле помалку ако не се (Ако стварно знаат што пишуваат и им се основани на проверливи информации)

Туку за онлајн социјални групи на љубители на карти и нивното користење за сопствен развој, Но бидејќи нема никој и ништо од ова во државата немора натаму да коменитраме.
Не се разбираме или сакаш да веруваш во ова што го пишуваш.
Нека ти биде... реков те поддржувам во твојата ревност да се заморуваш со оваа окултна наука :)

До сега, историски, авторитети во оваа област секогаш биле иницијанти во тајни езотериски организации... можеби тебе или на било кој друг тоа да не му се допаѓа, но секако овие учења од секогаш биле тајни и чувани како што рече и ти со заклетви да не бидат откриени на мноштвото од одредени причини.

Има онлајн социјални групи во Македонија, не сме до толку лоши во државава, но се Secret (на фб) и не може да ги најдеш со пребарување. Реков јас само дека нема официјално јавни сериозни групи за овие ствари.
Лошо претпоставуваш. Но мислам дека доволно споделивме размисли.


 
D

Drexel

Гостин

Не се разбираме или сакаш да веруваш во ова што го пишуваш.
Нека ти биде... реков те поддржувам во твојата ревност да се заморуваш со оваа окултна наука :)

До сега, историски, авторитети во оваа област секогаш биле иницијанти во тајни езотериски организации... можеби тебе или на било кој друг тоа да не му се допаѓа, но секако овие учења од секогаш биле тајни и чувани како што рече и ти со заклетви да не бидат откриени на мноштвото од одредени причини.

Има онлајн социјални групи во Македонија, не сме до толку лоши во државава, но се Secret (на фб) и не може да ги најдеш со пребарување. Реков јас само дека нема официјално јавни сериозни групи за овие ствари.
Лошо претпоставуваш. Но мислам дека доволно споделивме размисли.


Окултната наука не е замор напротив релаксира и потпалува жар, Штета за secret групите али што да правиш, ќе си се држам до англиските, Ај убава вечер.
 
H

Hyperion VI

Гостин
Окултната наука не е замор напротив релаксира и потпалува жар, Штета за secret групите али што да правиш, ќе си се држам до англиските, Ај убава вечер.
Окултната наука може да биде замор и понекогаш дури да исцрпува,не е све црно и бело имаш и сиво понекогаш,јас ти искоментирав како противник на Кроули во случајов(не мора да значи дека секогаш е така),ако мислиш дека англиските групи имаат нешто поразлично,слободно поживеј некое време(физички план) со некоја од окултните групи,па ќе разговараме(на нетот сме сите културни).Иначе све најдобро :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Поемата е напишана половина век пред неговата смрт... и навистина е „погребан“ не само во безимен, туку и во непознат гроб :love:

„Only Arthur Gray never smiled.
The big man looked at him. What is it? he said sharply.
We are all Gods! (said Arthur) knowing good and evil, and that which is beyond. But
I love Holbein House and London—dear vile London!
What can I do?
And he began mournfully to recite:



Bury me in a nameless grave!

I came from God the world to save.
I brought them wisdom from above:
Worship, and liberty, and love.
They slew me for I did disparage
Therefore Religion, Law and Marriage.
So be my grave without a name

That earth may swallow up my shame!
Arthur! said the big man, more tenderly than he had yet spoken, there was once a man
like you. He wished your wish, not with tears, but with laughter; he had his wish, as
you shall have yours. In spite of all, that nameless man is widely known as any in the
world: they call him Jesus Chirst.
Now all the evil wrought by Jesus Christ is nothing to the wish of that unknown poet.
From this pinnacle of Adeptship we weigh the Universe in other scales—but this doctrine is known to you and understood of you,
and I need say no more.
Then said Arthur: Verily, all is Maya, all! He is God, and there is none other God
than He!“
- Konx Om Pax, Aleister Crowley, 1907 e.v.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Врил, Бисерот со Голема Цена, Универзалниот Лек, Еликсирот на Животот, Каменот на Мудреците
не е само измислица на имагинацијата, обичен киселински концепт, ами жива супстанца,
што може да биде направена и измешана исто толку лесно како векна леб.
Тажно е што денес има многу малку луѓе со кои можеме да ја споделиме оваа тајна.

Уште потажно е што Мистеријата на Гнозата треба толку добро да биде чувана (бидејќи човештвото е такво какво што е) за да не би можеле,
оние кои се сметаат себеси за ‘пастири на стадото’ и нивните водечки следбеници,
повеќе да имаат никаква претстава за вистинската работа, Прима Материјата за која сме заинтересирани.“
- Вовед во „Атлантида - Изгубениот континент“, А. Кроули


1604604392599.png
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Врил, Бисерот со Голема Цена, Универзалниот Лек, Еликсирот на Животот, Каменот на Мудреците
не е само измислица на имагинацијата, обичен киселински концепт, ами жива супстанца,
што може да биде направена и измешана исто толку лесно како векна леб.
Тажно е што денес има многу малку луѓе со кои можеме да ја споделиме оваа тајна.

Уште потажно е што Мистеријата на Гнозата треба толку добро да биде чувана (бидејќи човештвото е такво какво што е) за да не би можеле,
оние кои се сметаат себеси за ‘пастири на стадото’ и нивните водечки следбеници,
повеќе да имаат никаква претстава за вистинската работа, Прима Материјата за која сме заинтересирани.“
- Вовед во „Атлантида - Изгубениот континент“, А. Кроули


Може ќе треснам глупост...ORME?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Може ќе треснам глупост...ORME?
Не сум сретнал ORME до сега во езотериската мисла на Кроули или други автори кои се авторитети во оваа област....
Не знам што ти значи ова и од каде е... :)
Така да не можеме да пресудиме дали е глупост или не...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Не сум сретнал ORME до сега во езотериската мисла на Кроули или други автори кои се авторитети во оваа област....
Не знам што ти значи ова и од каде е... :)
Така да не можеме да пресудиме дали е глупост или не...
P.S. Линков чисто претстава да имаш :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Го читав ова сега пред малку, реков не сум сретнал никаде кај Кроули вакво нешто... кованица е на Хадсон, кој и да е тој...
Не ми е познат мене...

„ORME’s is like a hybrid of 3rd-dimensional physicality and 4th-dimensional quantum physicality, so by definition, it is something like 3.5-dimensional matter. “

Воопшто не е слично ова со претходниот текст за Врил и ЗРО кој може да го сретнеш во „Атлантида“ и кои се модификации ги има :)
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Го читав ова сега пред малку, реков не сум сретнал никаде кај Кроули вакво нешто... кованица е на Хадсон, кој и да е тој...
Не ми е познат мене...

„ORME’s is like a hybrid of 3rd-dimensional physicality and 4th-dimensional quantum physicality, so by definition, it is something like 3.5-dimensional matter. “

Воопшто не е слично ова со претходниот текст за Врил и ЗРО кој може да го сретнеш во „Атлантида“ и кои се модификации ги има :)
Го имам среќавано во приказни со сумеријанциве...Mana, StarFire, Shem-Manna ....Shaman, Messeh/Messiah/Moses, наводно и кофчегот што левитирал и ги водел евреите служел за добивање на моноатомско злато....white powder.
Демек го користеле "Боговите" нашите креатори уствари, за долговечност, по над 100000 год. откако им снемало од StarFire-от, кој што го добивале од Кралицата. :) Наводно лошо влијаел на енергетскиот систем кој е основа на човечкото тело во други димензии...популарно наречемо аура.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
“Наводно“ и „демек“ ми се зборови кои ми се знак дека нештата одат кон фантастика и ништо повеќе, и нормално - да ги избегнувам.

Starfire-от - најс кованица од англиски и македонски членови :D Кој знае пак тоа што е, сигурно е за во темава, езотерии и слично иако повеќе би одело според мене во подфорумот Мистерии :)


 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
“Наводно“ и „демек“ ми се зборови кои ми се знак дека нештата одат кон фантастика и ништо повеќе, и нормално - да ги избегнувам.

Starfire-от - најс кованица од англиски и македонски членови :D Кој знае пак тоа што е, сигурно е за во темава, езотерии и слично иако повеќе би одело според мене во подфорумот Мистерии :)
Наводно и демек е и кај вас...овие приказни искачаат од Laurence Gardner и ликови слични на него, а доста се занимаваат со езотерија :)
У науката има начин како нешто се потврдува точно или неточно, еве можност да се обзнани. Ама нормално, човештвото не било спремно :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Наводно и демек е и кај вас...овие приказни искачаат од Laurence Gardner и ликови слични на него, а доста се занимаваат со езотерија :)
У науката има начин како нешто се потврдува точно или неточно, еве можност да се обзнани. Ама нормално, човештвото не било спремно :)
Науката има начини и методи.
Тоа што се може со наука, формули и знаење го можат грст луѓе во однос на човештвото. Нели? Или ти мислиш дека се ти е дозволено да знаеш во однос на науката, зборувам математика, физика, хемија, био-хемија итн итн ?
Доволно е да побараш на официјални стручни страници да прочиташ текст и да видиш дека за теза од 20 страници треба да платиш 200$ и тоа ако си соработник... а тезата е за 2 формули кои објаснуваат како светлината во некое си векторско поле успева да го избегне правецот кој би требало да го следи...
Значи ти требаат уштед 45000$ за се останато за да составиш некоја идеја на која ќе може ти да работиш, како познавач на научните методи...

И тоа што ти е дадено да го знаеш денес по нетов „како наука“ е грст прашина во однос на она што денес се може со науката - но човештвото не е спремно... премногу осудува човекот од страв и незнаење... а никој не сака индивидуа која осудува заради страв.
Затоа и се зборува сешто мешајќи димензии, црни дупки, па кај ќе одиме, па кој не гледа, па холограми па... сешто :)

А гласноговорници на вакви теми се луѓе кои не знаат ни еден обичен интеграл да решат и науката за нив е само уште еден вид фантастика со која си градат свои универзуми (секој вентил за олабавување на притисокот од реалноста јас сметам дека е добар за секој човек што има потреба од тоа) чии закони на првиот чекор се распаѓаат.
Така да... полека со науката и што може таа да докаже! Таа може се да докаже, но не на било кој човек :)

Исто како што е запишано и во воведот погоре во однос на Врил и Каменот на мудроста - не е за секој ова... не било и не може да биде. Ако ми ја разбра целата размисла од погоре, истото важи и за ова...

Текстот на „Атлантида“ содржи многу од Кроулиевиот хумор и начин да сокрие ствари така што ќе бидат разбрани... како што мисли дека треба читателот, врз основа на индивидуалното искуство, знење и практичност. :)

.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Науката има начини и методи.
Тоа што се може со наука, формули и знаење го можат грст луѓе во однос на човештвото. Нели? Или ти мислиш дека се ти е дозволено да знаеш во однос на науката, зборувам математика, физика, хемија, био-хемија итн итн ?
Доволно е да побараш на официјални стручни страници да прочиташ текст и да видиш дека за теза од 20 страници треба да платиш 200$ и тоа ако си соработник... а тезата е за 2 формули кои објаснуваат како светлината во некое си векторско поле успева да го избегне правецот кој би требало да го следи...
Значи ти требаат уштед 45000$ за се останато за да составиш некоја идеја на која ќе може ти да работиш, како познавач на научните методи...

И тоа што ти е дадено да го знаеш денес по нетов „како наука“ е грст прашина во однос на она што денес се може со науката - но човештвото не е спремно... премногу осудува човекот од страв и незнаење... затоа и се зборува сешто мешајќи димензии, црни дупки, па кај ќе одиме, па кој не гледа, па холограми па... сешто :)
А гласноговорници на вакви теми се луѓе кои не знаат ни еден обичен интеграл да решат и науката за нив е само уште еден вид фантастика со која си градат свои универзуми (секој вентил за олабавување на притисокот од реалноста јас сметам дека е добар за секој човек што има потреба од тоа) чии закони на првиот чекор се распаѓаат.
Така да... полека со науката и што може таа да докаже! Таа може се да докаже, но не на било кој човек :)

Исто како што е запишано и во воведот погоре во однос на Врил и Каменот на мудроста - не е за секој ова... не било и не може да биде. Ако ми ја разбра целата размисла од погоре, истото важи и за ова...

Текстот на „Атлантида“ содржи многу од Кроулиевиот хумор и начин да сокрие ствари така што ќе бидат разбрани... како што мисли дека треба читателот, врз основа на индивидуалното искуство, знење и практичност. :)

.
Јасно ми е околу науката, само што не се крие вистината од племенити причини. Како што не се кријат тајните во езотеријата исто од племенити причини.
Имам чуено една приказна за разговор помеѓу Аристотел и Александар М. каде Аристотел му вика на Ацо да не ја става библиотеката во Александрија во јавно користење...демек опасност постои. На што овој му одговорил дека тој што нема акал нема ни да влезе внатре, а на тој што му треба информација и нема да ја злоупотреби ќе си ја најде таму. И видовме дека ништо лошо не бидна....години после тоа римјаните си префрлија све во Ватикан...нели опасност постои :)
Од друга страна, што се мислите вие дека сте посебни.....гардијан ејнџелс на човечките знаења :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom