Егејска Македонија

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.069

Александар Wallace

Струмички
Член од
2 јануари 2008
Мислења
132
Поени од реакции
5
Егејска Македонија.Најголемото парче од Македонија.Најплодната земја во цела Европа.Најубавото,Егејско,море во Европа.Најтажната судбина на Македонците.
Најмразениот народ македонски сме ние.
Најголемиот непријател на Македонецот,непријателот што ни ги пресекол корените,непријателот што од памтивек сака да не сотре.
Душмани едно запаметете - ние МАКЕДОНЦИТЕ сме како троскот.Никогаш нема да исчезнеме,а кога еден ден ќе застанеме на нога->најстрашниот кошмар ќе ви се чини бајка за мали деца.
Најболната моја тема!

Секоја чест брате.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.146
Поени од реакции
8.683
Дали може да се најде листа или податок на сите имиња на села, градови , реки , планини во Егејска Македонија како се преименувани од Македонски на Грчки. Мислам како е оригиналот и како сега се вика.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.096
Поени од реакции
1.327
Ме интересира моментално за животот во Лерин, Костур итн... Каков им е животот на македонците таму? Знам за доста села дека строго македонски се збори и доминантно население се македонците.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.156
Поени од реакции
5.130
Ме интересира моментално за животот во Лерин, Костур итн... Каков им е животот на македонците таму? Знам за доста села дека строго македонски се збори и доминантно население се македонците.
Бев пред 2 години во посета на роднини во Егејска.
Село Саракиново,од таму е баба ми......тоа му доаѓа Воденско мислам.Бев и во Воден кај некои родни и во некои други села што се таму,но најмногу се задржав во Саракиново.
Македонците си живеат нормални животи таму исто како и грците(огромен дел се и асимилирани во грци).Села во кои се збори строго македонски тешко.Евентуално ептен старите,ама и тие по 50тина години што имаат и што го знаат одлично јазикот секојдневно повеќе грчки зборат.Бев 3 дена во едното село и на улица само еднаш слушнав македонски,една моја вујна или тетка што ми доаѓа која има 50 и нешто години зборше со една бабичка од 80 и кусур.
Младите јок......знаат по 3-4 збора,ако и тоа.....Што помлади тоа помалку знаат македонски.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.069
на видеово можете да ги видите природните убавини, езерото...она што гејците го одземаа од македонците -откако ги протераа од своите огништа
најубавиот дел( НАШ) што сега и припаѓа на гејлада :mad:

--- надополнето: 13 јуни 2013 во 18:24 ---
vaka izgledashe toj del od Egejska Makedonija po nevremeto

--- надополнето: 13 јуни 2013 во 18:29 ---
od vtora minuta
--- надополнето: 13 јуни 2013 во 18:31 ---
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.069
proshetka niz Lerin

 
Член од
29 мај 2013
Мислења
26
Поени од реакции
8
дали знае некој од прилика колку Македонци има у Егејска Македонија ?
 
На врв Bottom