Егејска Македонија

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109

Александар Wallace

Струмички
Член од
2 јануари 2008
Мислења
132
Поени од реакции
5
Егејска Македонија.Најголемото парче од Македонија.Најплодната земја во цела Европа.Најубавото,Егејско,море во Европа.Најтажната судбина на Македонците.
Најмразениот народ македонски сме ние.
Најголемиот непријател на Македонецот,непријателот што ни ги пресекол корените,непријателот што од памтивек сака да не сотре.
Душмани едно запаметете - ние МАКЕДОНЦИТЕ сме како троскот.Никогаш нема да исчезнеме,а кога еден ден ќе застанеме на нога->најстрашниот кошмар ќе ви се чини бајка за мали деца.
Најболната моја тема!

Секоја чест брате.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.960
Дали може да се најде листа или податок на сите имиња на села, градови , реки , планини во Егејска Македонија како се преименувани од Македонски на Грчки. Мислам како е оригиналот и како сега се вика.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.369
Ме интересира моментално за животот во Лерин, Костур итн... Каков им е животот на македонците таму? Знам за доста села дека строго македонски се збори и доминантно население се македонците.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Ме интересира моментално за животот во Лерин, Костур итн... Каков им е животот на македонците таму? Знам за доста села дека строго македонски се збори и доминантно население се македонците.
Бев пред 2 години во посета на роднини во Егејска.
Село Саракиново,од таму е баба ми......тоа му доаѓа Воденско мислам.Бев и во Воден кај некои родни и во некои други села што се таму,но најмногу се задржав во Саракиново.
Македонците си живеат нормални животи таму исто како и грците(огромен дел се и асимилирани во грци).Села во кои се збори строго македонски тешко.Евентуално ептен старите,ама и тие по 50тина години што имаат и што го знаат одлично јазикот секојдневно повеќе грчки зборат.Бев 3 дена во едното село и на улица само еднаш слушнав македонски,една моја вујна или тетка што ми доаѓа која има 50 и нешто години зборше со една бабичка од 80 и кусур.
Младите јок......знаат по 3-4 збора,ако и тоа.....Што помлади тоа помалку знаат македонски.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
на видеово можете да ги видите природните убавини, езерото...она што гејците го одземаа од македонците -откако ги протераа од своите огништа
најубавиот дел( НАШ) што сега и припаѓа на гејлада :mad:

--- надополнето: 13 јуни 2013 во 18:24 ---
vaka izgledashe toj del od Egejska Makedonija po nevremeto

--- надополнето: 13 јуни 2013 во 18:29 ---
od vtora minuta
--- надополнето: 13 јуни 2013 во 18:31 ---
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
proshetka niz Lerin

 
Член од
29 мај 2013
Мислења
26
Поени од реакции
8
дали знае некој од прилика колку Македонци има у Егејска Македонија ?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
дали знае некој од прилика колку Македонци има у Егејска Македонија ?
Ако се водам по статистиката од оваа табела, проценувам од 100 000 - 200 000 македонци. Во секој град со македонско население, имаат увоз на грчко и азиско население, така што реалната бројка за секој град е 50-60% од населението да се со наша крв.

Пред војните, Солун бил град со испомешано население, од кои најбројни евреите и турците (50%, 30%), а сличен процент на македонци и грци. Солун пред да припадне на грција, населението броело 100 000 - 150 000 жители.

Screenshot_2.jpg
 
Член од
2 август 2022
Мислења
192
Поени од реакции
119
Во Пожар сум слушнал млади луѓе да зборуваат Македонски.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Според тоа што гледам на терен, младите буквално од мене знаат повеќе изворно-македонски песни, но кај повеќето говорот претставува проблем.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
...што ако Грците ќе попуштат околу македонските организации, кога матичната држава со моменталната власт во МКД - СЕ ОТКАЖА од нив и за нив не постојат Македонци од Егејскиот дел :facepalm:
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
...што ако Грците ќе попуштат околу македонските организации, кога матичната држава со моменталната власт во МКД - СЕ ОТКАЖА од нив и за нив не постојат Македонци од Егејскиот дел :facepalm:
Таа власт ќе биде власт уште една година, а потоа ќе стане минато. А наредната власт со Мицко нема да има мнозинство без трета македонска опција, така што ова прашање ќе се врати во државата освен ако и третата опција не стане дугме на некоја амбасада.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom