Егејска Македонија

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Баба ми е од Егејска Македонија.Од Саракиново,10-15 километри северно од Воден.Иначе пред неколку недели ми дојдоа на гости роднини од таму.Старите зборат македонски,помладите,па и тие во средни години претежно разбираат,но не зборат.Најубавиот дел од Македонија....штета што никогаш нема да си го вратиме.
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Наи много луге од Егеиска македониа бегали во Бугариа. Като се фане од Петрич, Благоевград, Софиа, Пловдив(цел квартал Кучук Парис е бежанци) та се стигне до Равда и Поморие на Црно море.
Има ного и во Северна БГ. Смета се дека 1 третина от БГ са со македонски корен од Егеиско. Моите са од Керкини. Останали са во петричко. Бугариа на сички им е дала земиа и равни права со бугарите. И затова во историата на БГ има ного луге од Егеиско дека са били на висок пост.

Егеиска Македониа е наи богатиот и убав краи на Балканот. Затова е имало толко воини за него, затова реки ос крв са текли, затова тои народ е страдал наи много.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Моите са од Керкини.
Егеиска Македониа е наи богатиот и убав краи на Балканот. Затова е имало толко воини за него, затова реки ос крв са текли, затова тои народ е страдал наи много.
da ne se od Butkovo??????:smir: ezeroto go imash li videno??? si bil li tamu???????
daaaaaaaaaaa, najubaviot del i najbogatiot del na Makedonija go zedoa gejcite :drk:

--- надополнето ---

Баба ми е од Егејска Македонија.Од Саракиново,10-15 километри северно од Воден.Иначе пред неколку недели ми дојдоа на гости роднини од таму.Старите зборат македонски,помладите,па и тие во средни години претежно разбираат,но не зборат.Најубавиот дел од Македонија....штета што никогаш нема да си го вратиме.
sje, ne zezaj be- i ova selo go imam poseteno - navistina ubavo - kooooooooja priroda choveche - divota , pred nego e creshovo, po nego gorno i dolno rodivo - i ovie dve sela chisto makedonski gi imaat naj ubavite i najgolemite creshi -, ustvari nema mestence vo egejska Makedonija koe ne sum go posetil, slikal, snimil, sekoe ezero, sekoja planina, sekoja niva i livada , karpa , reka, banja.....- video materijal imam ko za ednonedelna non-stopna emisija - :smir:

--- надополнето ---



--- надополнето ---

pusti gejci- brishele, prepravale -sokrivale, ama ne im uspealo se’
ostanal sveti Nikola

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs027.snc4/33711_440656403929_644438929_5017003_3983064_n.jpg

--- надополнето ---


 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
da ne se od Butkovo??????:smir: ezeroto go imash li videno??? si bil li tamu???????
daaaaaaaaaaa, najubaviot del i najbogatiot del na Makedonija go zedoa gejcite :drk:
Да, старите му викат Бутково. А езерото - бутковски гьол.
Ного ми е близо и одам на риба тамо. Ама като гледам селото крв ми капе од срцето. Моите са останали во петричко-санданско подрачие оти са сметали дека некогаш ке се вратат тамо. Ама умреа со отворени очи оти не можаа да си видат родното место оште еднаш.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Да, старите му викат Бутково. А езерото - бутковски гьол.
Ного ми е близо и одам на риба тамо. Ама като гледам селото крв ми капе од срцето. Моите са останали во петричко-санданско подрачие оти са сметали дека некогаш ке се вратат тамо. Ама умреа со отворени очи оти не можаа да си видат родното место оште еднаш.
potresno - zhalno- :(
se nadevam na BOZHJA PRAVDINA -gejcite imaat premnogu grevovi ni so sto zemni zhivoti ne ke mozhat da gi ispravat
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Морам овде да го спомнам и македонското село Горничево- Леринско
за историјатот на селото нема да пишувам- но затоа еве еден мал извадок од бг-википедиј каде стои Според изследване от 1993 година селото е чисто „славофонско“ и „македонскијат език“ в него е запазен отлично

 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Не сум дипломат,политички да помогнам и да ја бараме
оваа наша убавина ама ако некогаш треба било кога
додека сум жив да си ја вратиме со борба ОДАМ
пиши ме прв на список не се плашам само да биде пак наша.
 
T

Torchyrus

Гостин
Дедо ми и баба ми се од село Пожарско и според тоа што мене ми го раскажуваат при бегањето од родното место трпеле големи маки уште во Сомбор како дете баба ми ја изгубила нејзината сестра која била само бебе тогаш , а сето тоа се случило заради студот и немањето со што да ја нахранат ... навистина трогателно :(:place:
Пред да пребегаат семејството на дедо ми имале огромна површина на земја во Пожарско затоа и семејството на баба ми ја натерале да се омажи за дедо ми ( ахх тоа пусто богатство уште на времето склучувало бракови :D) дури мислам дека и местото на мотелот пред бањата било на семејството на дедо ми на времето (ако се работи за истиот мотел/хотел за кој тие ми раскажуваат и овој што е спомнат тука во темава дека го купил некој Македонец ) .
Има уште многу многу случки кои ми ги раскажувале баба ми и дедо ми , но неможам да ги поврзам во текст затоа што не се сеќавам баш комплетно на нив , но ветувам дека во следниве денови ќе ги седнам до мене они ќе раскажуваат , а јас ќе пишувам на темава ;)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
--- надополнето: 7 јануари 2012 во 14:37 ---
Не сум дипломат,политички да помогнам и да ја бараме
оваа наша убавина ама ако некогаш треба било кога
додека сум жив да си ја вратиме со борба ОДАМ
пиши ме прв на список не се плашам само да биде пак наша.
СЕКОЈА ЧЕСТ Anco (y)(y)
да можев 1000 лајка ќе ставев на овој тв.коментар
просто ме наежи бе човеку (y)
--- надополнето: 7 јануари 2012 во 14:39 ---
Дедо ми и баба ми се од село Пожарско и според тоа што мене ми го раскажуваат при бегањето од родното место трпеле големи маки уште во Сомбор како дете баба ми ја изгубила нејзината сестра која била само бебе тогаш , а сето тоа се случило заради студот и немањето со што да ја нахранат ... навистина трогателно :(:place:
Пред да пребегаат семејството на дедо ми имале огромна површина на земја во Пожарско затоа и семејството на баба ми ја натерале да се омажи за дедо ми ( ахх тоа пусто богатство уште на времето склучувало бракови :D) дури мислам дека и местото на мотелот пред бањата било на семејството на дедо ми на времето (ако се работи за истиот мотел/хотел за кој тие ми раскажуваат и овој што е спомнат тука во темава дека го купил некој Македонец ) .
Има уште многу многу случки кои ми ги раскажувале баба ми и дедо ми , но неможам да ги поврзам во текст затоа што не се сеќавам баш комплетно на нив , но ветувам дека во следниве денови ќе ги седнам до мене они ќе раскажуваат , а јас ќе пишувам на темава ;)
БОЛНИ до коска се овие човечки судбини :(
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
-Грамос и Вич ме викаат.
Колку ли коски на Македонски Синови и Ќерки
се уште се во нивните пазуви.
Ќе ми се исполни ли желбата и мојте де се таму.
Ич не се жалам.
Па потоа и мојте внуци да шетаат по целото
свое Беломорие се докај што било наше.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Бате, местото е РАЈ- верувај ми и ви препорачувам сите кои не сте го посетиле да го сторите тоа- нема да зажалите:smir: да , тоа се термални ,но нз дали понапред имам кажано но, на 5,6, 7-ма слика каде се гледаат капачите -тоа е топла вода , а само на метар од неа (на лево )е грч ладна - и двете извираат од Кајмакчалан - имам некои мои слики од таму сликани од близу- доколку сум во можност ќе ти испратам да ја видиш убавината на пролет или лето како изгледа, а што е нааааааај важно сите мештани се Македонци и зборуваат одлично македонски и покрај притисокот од гејците-
би сакал некако да можевме да се организираме и да појдеме барем едно 50-тина македонци (доколку има заинтересирани се разбира) :icon_quesама ете сите со свои обврски , време за ништо не стасува.....:(
Boukovo - Rencontres (2002)

http://rapidshare.com/#!download|281l33|337228756|BoukovoRencontres2002byRiciu.rar|110054

01. Malesevsko Eleno mome - Danse à 7 temps (Macédoine)
02. Endeka - Chanson à 9 temps (Macédoine grecque)
03. Gankino horo - Danse à 11 temps (Bulgarie)
04. Sto ti se cinese koga se mazese - Chanson (Macédoine)
05. Cupurtlika - Danse à 7 temps (Macédoine)
06. Lolovo horo - Danse du pays Shope (Bulgarie)
07. Katerino mome - Chanson (Macédoine du Pirin)
08. Zlatni struni - Danse Tsigane (Bulgarie)
09. Souleymanovo - Danse à 11 temps de la région d'Edessa-Aridéa (Macédoine grecque)
10. Sirto Siatistas - Danse de la région de Siatistas (Sud de la Macédoine grecque)
11. Srbsko oro - Danse (Serbie)
12. Tikfesko - Danse de la région d'Aridéa (Macédoine grecque)
Малку закаснувам со постов, сега го прочитав ама јас само да ти кажам дека многу би сакал да отидам во Егејска. Никогаш не сум бил таму,ниту на морето, многу малку знам за местата таму, за луѓето. Ако има заинтересирани кајганџии, на пролет да наполниме еден автобус, заедно со тебе како туристички водич за таа област и да посетиме неколку места. Нека биде и дводневна, ако постои некое ефтино мотелче или сл. за да преноќиме. Наредниот ден ке го искористиме во посета на друг дел од егејска, и кога ке се стемни, фаќаме пат накај дома.
Колку што знам приватно да се изнајми автобус со одприлика 45-50 седишта до Гевгелија и назад до Скопје зима 18000 ден, а овие туристичкиве агенции што одат до Солун зимаат 800 за повратна.
Па од 1000ка по човек не би требало повеќе да биде таа еднодневна или дводневна прошетка низ егејска. 1000*50=50000 денари, не ми се верува дека нема да бидат доволно пари. Или па ако сме помалку можеме и комбе да изнајмиме, само тој ке треба да има зелен картон, пошто обично со комбињава вртат само низ Македонија, и цепаме на југ.
Сите што одат во Грција одат на море или во Солун на шопинг.
Ова нека биде една селска екскурзија, каде ке ги посетиме селата и природните богатства во нивната околија.
Ако се договориме јас ке направам и едно постерче како информативен материјал, таму некаде во март 2012, па фино ке отвориме нова тема каде ке се организираме со заинтересираните кајганџии.
Инаку Мај би бил најдобар месец за екскурзија.
Ама ке треба сите да бидеме од Скопје. Ти од Скопје си?
Што мислиш за идејата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom