Егејска Македонија

Член од
25 август 2006
Мислења
1
Поени од реакции
0
Kaj se Egejcite be da ni po kazat malce za nashite mesta tamu. Aj ako ima nekoj forumdzi Egejci, pishete
 
Член од
3 март 2006
Мислења
231
Поени од реакции
2
Па кај си бе друже. Еве ја сум егејче, додуша не од таму, ама онака си се гордеам со корените, дури и мал процент сум грк, пошто тоа дедовците ми шарале :D него ај стварно ме интересира и мене има ли форумџии од егејската ни Македонија тука?
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
7
Егејска Македонија.Најголемото парче од Македонија.Најплодната земја во цела Европа.Најубавото,Егејско,море во Европа.Најтажната судбина на Македонците.
Најмразениот народ македонски сме ние.
Најголемиот непријател на Македонецот,непријателот што ни ги пресекол корените,непријателот што од памтивек сака да не сотре.
Душмани едно запаметете - ние МАКЕДОНЦИТЕ сме како троскот.Никогаш нема да исчезнеме,а кога еден ден ќе застанеме на нога->најстрашниот кошмар ќе ви се чини бајка за мали деца.
Најболната моја тема!
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
имаме проблем со нашите доле.

прво јазичната бариера

второ не знам како стојат со поврзаност доле..а и антипатијата према англискиот си го прави своето

и трето и најважно..како да ги провираме нашите форуми..кога сите дискусии се е на македонски
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
имаме проблем со нашите доле.

прво јазичната бариера

второ не знам како стојат со поврзаност доле..а и антипатијата према англискиот си го прави своето

и трето и најважно..како да ги провираме нашите форуми..кога сите дискусии се е на македонски
А на кој јазик да бидат, за да бидат провирани?
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
ааа конечно некој ме чу...

на англиски...не само дискусиите туку и сите копчиња мопчиња цртички и линии..или да се отвори подфорум специјално за оваа намена...тоа и не е толкав проблем

проблемот е промоцијата..каде висат нашите по вебов..како да им се даде на знаење дека некој ги вика..информација од прва рака одамна не сме добиле

инаку од она малку што го видов доле..општо а поготово егејска Македонија намерно е оставена да плови онака без капетан, англиски едвај кршат јазик..знаеме ги гледаме..а и со компјутерите ко да се скарани..треба и тоа да се земе во обзир...

имаш некој идеи???
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
ааа конечно некој ме чу...

на англиски...не само дискусиите туку и сите копчиња мопчиња цртички и линии..или да се отвори подфорум специјално за оваа намена...тоа и не е толкав проблем

проблемот е промоцијата..каде висат нашите по вебов..како да им се даде на знаење дека некој ги вика..информација од прва рака одамна не сме добиле

инаку од она малку што го видов доле..општо а поготово егејска Македонија намерно е оставена да плови онака без капетан, англиски едвај кршат јазик..знаеме ги гледаме..а и со компјутерите ко да се скарани..треба и тоа да се земе во обзир...

имаш некој идеи???
Се залагам за основање на Асоцијација(Здружение)на Македонците од Македонија и Егејскиот дел....Идеите треба да се спроведат...Еве место за соработка...:wink:
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
alllllllllllllo se izgubivte egejci
dedo mi e od Prosocani,Dramsko
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Ова е едно прекрасно место -ПОЖАР, Пожарско, на само 2 километри од С’батско во подножјето на Кајмакчалан -Егејска Македонија.
Тоа е чисто македонско село- со македонски народ- кои го зборуваат македонскиот роден јазик. Од пред неколку години,ресторанот кој е на самиот почеток во оваа прекрасна бања,го купи, преуреди и го адаптира во мотел еден македонец-кој како дете беше прогонет од гејциве (заедно со илјадници други македонци) за време на граѓанската војна.Човекот долго време живееше во Белград,каде се ожени со србинка - инаку уредник на едно српско енигматско списание .Татко на две деца(едниот правник-другиот-доктор).Но судбината сепак го вратила назад, на своето родно огниште-макар и по толку години отргнат од таму.Се преселуваат со жена си во Пожарско.Наново се вселија во својата куќа, која поради гејскиот диктаторски режим беа принудени да ја напуштат.Желбата му се остварила,но тој никојпат нема да заборави како, токму преку таа планина ,како детенце чекорел со останатите деца,оставајќи го огништето, родителите, детството зад себе.











КОЛЕДЕ БАБО КОЛЕДЕ

с.САРАКИНОВО на 2,5 км од Пожарско

с.ОРМА
Сурва Бабо-сурва- на ВАСИЛИЦА

Василица- Коледа Бабо =KOЛNТА MПАMПО

Карневалот во КОСТУР


















Пожарско
 

Kajgana Shop

На врв Bottom