Европска Унија

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Бафра ниту сваќаш што пишувам, ниту пак пробуваш да разбереш.
Еј фала брат, но ти си тој што или немаш капацитет да разбереш или намерно глупости пишуваш и избегнуваш да кажеш дека сакаш тоталитарен систем.

Се плашиш од воведување на дигитални валути ради контрола, а дефакто те контролираат преку банкарските системи (на западот скоро и не постои готовинско плаќање).
Како ме контролираат преку банкарските системи, ако парите се кај мене, ако имам кеш во мене, како ќе ме контролира некој на што ќе ги трошам, ако фирмите не ги присилат да користат дигитална валута, како што ги присилија да нема готовинско плаќање поголемо од 3.000 евра ?
Работи кои не ги разбираш, нормално е да тресеш зелени, ама бар не му кажувај на соговорникот дека тој е глупиот и исплашениот.
Се надевам дека живееш во Белгија и дека ќе останеш таму до 2026, па да ни кажеш како ви е со фамилијата.


Кажуваш за некаков си Кинески систем за евиденција кој наводно треба да се воспостави (значи не е воспоставен), а од друга страна доброволно даваш контрола врз самиот себеси со самото тоа што имаш мобилен.
Сум кажувал за некаков си кинески систем за евиденција кој наводно требал да се воспостави т.е. не бил воспоставен.....
Жити мајка ти, тоа сум го мислел и сум сакал да го кажам :pos: :facepalm:
Можно ли е да си до толку или глумиш лудило :toe:
Кина е демократско слободно општество, народ слободно си шета каде сака, кога сака :facepalm:

Ниту некој спомна СССР, ниту СФРЈ, ниту комунизам ниту ништо, сам од чорап си ги вадиш работите како тебе ти одговараат. Ако не да видиме сега кој го запалил и зошто Џордано Бруно ебате, да не го запалеле сега ќе имале колонии на Алфа Кентаури. Збориме за сега. Едноставна е поентата со протестите. Русите не се бунат дека им е 20 пати подобро од пред 20 години и затоа Путин има 80% поддршка. Западњациве се бунат дека им е 20 пати полошо одколку пред 20 години. Може е сеуште полошо во Русија него ли што е на западот, ама генерално се гледа правецот во кој се движат работите.
Еј браво ја откри Америка, на Русите им било 20 пати подобро, а да не си ги убиеле поинтелигентните, после тоа системот да не им останал на стероиди, ќе живееле 2000 пати подобро, ама дај што даш.
Македонија исто во 90тите ретко имаше фамилии со повеќе од 1 кола, сега минимум по 2 имаат, ТВ, ПЦ, лап топ, по некоку мобилни, немој некој да се буни наредни години, оти во споредба со 90тите 20 пати подобро ни е сега.
Нема шанси сеуште да е полошо во Русија, како само се дрзнуваш вакви реченици да пишуваш, аууу богохулие од твоја страна.

Значи со еден збор, ти си мелем за робовладетелите, доволно е само да ти кажат дека си слободен и ќе им бидеш вечен роб.
Се извинувам ваша интелигенцијо, која се радува што ќе има мултиполарен свет, каде сите ќе се еднакви, но еднакви во немање. Добро не баш сите, одреден % тие ќе се боговите, но битно мултиполарен ќе е светот.

За короната видовме кој беше послушно јагне, така да џабе пробуваш мене да ми проектираш работи кои за тебе се својствени.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.183
Поени од реакции
9.055
Slabo romantiki po Parizot via period :pos: ubava aroma mska
ne deka nesto nogu bese cist i prethodno, ama sea brakjata od komunalec so strajkuvaat epten na nivou

 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.157
Поени од реакции
11.580


Леле мавање. Ама сигурно овие западниве пендраци помалце болат за разлика од Руски, Ирански или Кинеско стапои . Според лгтбв-слава јукрајини џганот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.023
Поени од реакции
39.678
и тоа пази, луѓево протестираат ради пензиски реформи.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.183
Поени од реакции
9.055


Леле мавање. Ама сигурно овие западниве пендраци помалце болат за разлика од Руски, Ирански или Кинеско стапои . Според лгтбв-слава јукрајини џганот.
kolku i da se teletabisi, francuzite si se ratoborni za vecni vekovi.
ako nema kaj da intervenirat, sami si se melat :ROFLMAO:

ama uste si go imat toa, da ispadnat i da zastanat koga treba, alal vera.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.264
Поени од реакции
21.641
Od edna strana ne cini ako zapadnite drzavi koristat sila koga e potrebna od druga strana se kritizira koga kriminalci ne se kazneti rigorozno. Golemi dilemi. Tuku vo Iran, Kina ili Rusija nemase da ostane na pendreci. Moze da te snema kako da ne si postoel od eden moment na drug odnosno vo Kina po potreba i tenkce da te zgazi:


Vie sto propagirate Kineski vrednosti so ovaj pamet godina dena nemate da izdrzite tamu.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.183
Поени од реакции
9.055
Od edna strana ne cini ako zapadnite drzavi koristat sila koga e potrebna od druga strana se kritizira koga kriminalci ne se kazneti rigorozno. Golemi dilemi. Tuku vo Iran, Kina ili Rusija nemase da ostane na pendreci. Moze da te snema kako da ne si postoel od eden moment na drug odnosno vo Kina po potreba i tenkce da te zgazi:


Vie sto propagirate Kineski vrednosti so ovaj pamet godina dena nemate da izdrzite tamu.
koga ne mozes da gi sopris i/ili kaznis kriminalcite vo zemjata,
zemi pendrekot i na najjako po rabotnici koi ispadnale da protestiraat za pravata,
toa e EU denes, za tie koi nemale privilegija da ja vidat / osetat
(posto oficijalno izjavija deka e privilegija i ne e za sekoj da moze da vleze)

trazili ste, gledajte
tek je pocelo :свиркам:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.264
Поени од реакции
21.641
koga ne mozes da gi sopris i/ili kaznis kriminalcite vo zemjata,
zemi pendrekot i na najjako po rabotnici koi ispadnale da protestiraat za pravata,
toa e EU denes, za tie koi nemale privilegija da ja vidat / osetat
(posto oficijalno izjavija deka e privilegija i ne e za sekoj da moze da vleze)

trazili ste, gledajte
tek je pocelo :свиркам:
A da, maskiranite rabotnici so crni dukseri i znaminja so Che Guevara. Gi propustiv. Dusicki.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.264
Поени од реакции
21.641
barem otvori link, imas pogore.
protestite se pocnati odkako e donesen nov zakon za granica za penzija
Го видов видеово со пендрециве, затоа.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.523
Поени од реакции
30.067
Зошто да се буни народ бе?
Ма какви бе, кај се Швеѓаните да се бунат што силувањата и убиствата/криминалот им скокнаа за десетина илјади пати во последниве ~десетина години? Кај се Германците, Французите, другите да се бунат?

Да, ене ги Французите се бунат за пензински реформи ама никој ни да зуцне зошто се дешаваат проблемите со пензискиот систем. Целата таа неписмена сиротиња и багра што ја присобраа од Африка и Азија, на чиј грб живее? Епа на грбот на тие што сега ќе одат неколку години покасно во пензија, тие што ќе земаат помали пензии во услови кога парите (фиатот) вредат се помалку и помалку. Епа пензиски реформи. Епа „социјализмот е супер, додека не се потрошат туѓите пари“ - Маргарет Тачер (во времето кога Британија не беше дувло на имигранти и амерички вазал).

Кинезите и Русите не се бунеле?
Па за кој кyp да се бунат бе, затоа што стандардот и условите за живот секоја година им се подобруваат?
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.547
Поени од реакции
3.796
Od edna strana ne cini ako zapadnite drzavi koristat sila koga e potrebna od druga strana se kritizira koga kriminalci ne se kazneti rigorozno. Golemi dilemi. Tuku vo Iran, Kina ili Rusija nemase da ostane na pendreci. Moze da te snema kako da ne si postoel od eden moment na drug odnosno vo Kina po potreba i tenkce da te zgazi:


Vie sto propagirate Kineski vrednosti so ovaj pamet godina dena nemate da izdrzite tamu.
Еден од најдобро одиграните потези на било која власт во историјата на човештвото. Од тука па натаму од селска држава стигнаа да бидат џин кој ја предизвикува најголемата сила во светската историја. Апсолутно небитни се животите на неколку стотици или илјади, колку и да се загинати тука луѓе, за тоа што го доби Кина како резултат од овој ден.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
861
Поени од реакции
3.472
Od edna strana ne cini ako zapadnite drzavi koristat sila koga e potrebna od druga strana se kritizira koga kriminalci ne se kazneti rigorozno. Golemi dilemi. Tuku vo Iran, Kina ili Rusija nemase da ostane na pendreci. Moze da te snema kako da ne si postoel od eden moment na drug odnosno vo Kina po potreba i tenkce da te zgazi:


Vie sto propagirate Kineski vrednosti so ovaj pamet godina dena nemate da izdrzite tamu.
Така бе Игорче кажи еве ваква сила е потребна да удри на народ што протестира против пензиски реформи...


Све со црни дуксери чегевара знамиња небањати расисти итн....

Инаку од понеделник ќе има штрајкови низ Германија....слава Украина :icon_lol:

Одлично функционират санкциите, Русија е скоро на колена.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom