Европска Унија

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Kjotekot od rajot e izlezen.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Пред некој ден сите нордиски земји ги обединија нивните воздухопловни сили 200+ авиони од најнова генерација.

Денеска сите три Холандски бригади влегуваат под Германска команда :)

1680197492313.png
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.335
Поени од реакции
29.805
Руски шпиони се овие, со намера да ја турнат демократијата во Франција, затоа маваат џандарите, оправдано.
Остај, не можат по магарето (економската и имиграционата политика) па маваат по самарот (пензиските реформи). Чудни луѓе тие Французите. Помалку ги болат пендреци, отколку политичка некоректност.

Патем, слабо ти иде тролањево. Мислам ти слободно прави се кловн, јас онака другарски да ти кажам.
Автоматски споено мислење:




 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Vo demokratija na izbori moze nekoj i da izgubi. Sokantno.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.335
Поени од реакции
29.805
Vo demokratija na izbori moze nekoj i da izgubi. Sokantno.
Показател е дека мнозинството не се соглсува со донесените одлуки, помеѓу другото и внесување на држвата во НАТО. Влагање во воен сојуз за време на војна на спомнатиот сојуз со воено силен сосед на Финска... Сето тоа без референдум, со политичка одлука. Сега на политичарите им се покажува дека не ја следеле волјата на народот.

Така да пак релативизираш, типично за тебе. Ова е само уште еден пример дека толку извиканата западна демократија - не постои ни на запад. Исти кyp како кај нас, и нас не набутаа во НАТО без референдум а со политичка одлука на марионетите поставени на власт.
(ок Финска е на Исток, ама се разбираме ваљда)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.886
Поени од реакции
7.265

1680506081046.png

Истата чии предци шурувале со Хитлер, истата која 90% од народот слепо си ја следи, истата која народот го третира ко стока, а народот со својата слепа послушност, докажува дека е стока и после како доаѓало до светски војни, а овие секоја генерација им е побогота и има поголема моќ :
1680506144327.png
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.335
Поени од реакции
29.805
После немало што западните политичари да научат од нашиве копуци овде. Но еве, сепак можело!
Демек дискутираат дупките како најдобро да ги поправат... Циркузи.

 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Показател е дека мнозинството не се соглсува со донесените одлуки, помеѓу другото и внесување на држвата во НАТО. Влагање во воен сојуз за време на војна на спомнатиот сојуз со воено силен сосед на Финска... Сето тоа без референдум, со политичка одлука. Сега на политичарите им се покажува дека не ја следеле волјата на народот.

Така да пак релативизираш, типично за тебе. Ова е само уште еден пример дека толку извиканата западна демократија - не постои ни на запад. Исти кyp како кај нас, и нас не набутаа во НАТО без референдум а со политичка одлука на марионетите поставени на власт.
(ок Финска е на Исток, ама се разбираме ваљда)
Jasno mi e deka ne razbiras mnogu raboti, ne mora tolku javno da go pokazes. NATO-vlezot na Finska ima golema poddrska vo narodot, vidi https://www.eva.fi/blog/2022/11/23/suomalaiset-liittyvat-natoon-yhtenaisina/

Isto taka samo 7 finski pratenici glasaa protiv vlezot na Finska vo NATO. Znaci i tie partii sega sto dobile mnozinstvo se pro NATO vlezot. Kako sto citam, vlezot ne ni bese nekoja tema pred izborite, znaci ima golem konzenz vo Finska okolu toa prasanje. I na kraj ima drzavi koi ne predviduvaat referendumi, toa zavisit od samata drzava. Ete i Germanija na drzavno nivo ne poznava referendumi. Toa zavisi od drzavniot sistem i ustavot. Na kraj pratenicite se legitimirani preku izbori i ako ustavot im dava takvo pravo togas nema problem tuka.

Taa ja izgubi vlasta od drugi pricini. Ama ti pak pokaza deka politicki si nepismen i sega i Finska za tebe stana nedemokratska drzava.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.335
Поени од реакции
29.805
Jasno mi e deka ne razbiras mnogu raboti, ne mora tolku javno da go pokazes. NATO-vlezot na Finska ima golema poddrska vo narodot, vidi https://www.eva.fi/blog/2022/11/23/suomalaiset-liittyvat-natoon-yhtenaisina/
Tи бе Игорче писмен си?
Еве јас ако сум неписмен, ајде ти објасни ми ШОКУP ми линкаш некои фински блогови? Не резбирам Фински јазик, што има на блогот? Анкети и разна пропаганда за припрости извини, за писмени како тебе? Кој политичар за што гласал - што има тоа врска со волјата на народот во Финска?
Остај пропаганда. Кажи ми ти мене, пошто си писмен ете, ЗОШТО НЕ ОРГАНИЗИРАА РЕФЕРЕНДУМ? Мислам ако народот навистина е за влез во НАТО, тогаш нема зошто да не организираат референдум и сето тоа да биде чисто - не некој утре да прашува зошто народот не бил прашан за вакви суштински важни прашања.

Тоа ако зборуваме за народот дали е за едно или за друго. А за онаа девојчицата од „млади лидер“ на Шваб, гласачите ако го ценеа нејзиниот мандат (меѓу што и бутањето на Финска во НАТО) - тогаш сега девојчето ќе имаше уште еден мандат. Ама нема, пошто гласачите не ја гласаа. Исто како што извесно нема да гласаат ни ЗА на евентуален референдум за влез во НАТО. Затоа и немаа референдум.

Тоа се веќе гледани филмови, за нас овде се и домашни филмови. Да, сите поголеми партии и овде официјално беа за влез во НАТО. Ама мнозинството од народот не се за НАТО. Така да без референдум не бутнаа и нас во НАТО. Само ти таму во туѓина далеку си, може не си слушнал дека овде во Македонија таков референдум пропадна, па политичарите мораа - нелегитимно - да не бутаат во НАТО.
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Tи бе Игорче писмен си?
Еве јас ако сум неписмен, ајде ти објасни ми ШОКУP ми линкаш некои фински блогови? Не резбирам Фински јазик, што има на блогот? Анкети и разна пропаганда за припрости извини, за писмени како тебе? Кој политичар за што гласал - што има тоа врска со волјата на народот во Финска?
Остај пропаганда. Кажи ми ти мене, пошто си писмен ете, ЗОШТО НЕ ОРГАНИЗИРАА РЕФЕРЕНДУМ? Мислам ако народот навистина е за влез во НАТО, тогаш нема зошто да не организираат референдум и сето тоа да биде чисто - не некој утре да прашува зошто народот не бил прашан за вакви суштински важни прашања.

Тоа ако зборуваме за народот дали е за едно или за друго. А за онаа девојчицата од „млади лидер“ на Шваб, гласачите ако го ценеа нејзиниот мандат (меѓу што и бутањето на Финска во НАТО) - тогаш сега девојчето ќе имаше уште еден мандат. Ама нема, пошто гласачите не ја гласаа. Исто како што извесно нема да гласаат ни ЗА на евентуален референдум за влез во НАТО. Затоа и немаа референдум.

Тоа се веќе гледани филмови, за нас овде се и домашни филмови. Да, сите поголеми партии и овде официјално беа за влез во НАТО. Ама мнозинството од народот не се за НАТО. Така да без референдум не бутнаа и нас во НАТО. Само ти таму во туѓина далеку си, може не си слушнал дека овде во Македонија таков референдум пропадна, па политичарите мораа - нелегитимно - да не бутаат во НАТО.
Kakov blog be imase anketa vo Noemvri. Aj za nepismeni uste ednas: https://www.rferl.org/a/finland-nato-survey-membership/32145117.html tuka go imas linkot. Anketata e pravena od Finnish Business and Policy Forum EVA .

Oti ne organizirale referendum treba da prasas vo Finska. Ako ne se obvrzano od ustavot ne e potrebno. Ednostavno e. Cisto e i sega samo ti oti ne razbiras kako moze drzava da funkcionira baras racki sega. Narodot izglasa sobranie i vlast i tie se drzat na ustavot. Sve e cisto i legitimno.

NATO vlezot ne bese tema vo predizborieto i finskata vlast ne padna radi toa. Ti kazav politickite partii vo Finska se za vlezot vo NATO. Po tvoja logika, trebase da pobedi sega nekoja parti (ubedlivo) koja e protiv vlezot.

Aj ke prezalis.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom