Евровизија 2016 (генерална дискусија)

Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Нема да победи Русија. Прегледите на Јутуб ништо не значат. Пред две години песната на Полска броеше 45 и нешто милиони прегледи на Јутуб, па победи Австрија. Со оглед на тоа дека овогодинешното издание на Евровизија се одржува во Шведска, голема е веројатноста да победи некоја земја која е многу ,,битна" за Европа............., да речеме Данска, Германија, Италија, Франција..........:)
Големи се шансите да победи некој од „големата петорка“. Освен Германија во 2010, во последно време никој друг од нив нема победа. Италија е постојано во топ 10, но и годинава мислам дека не е фаворит. Јас би типувал на Шпанија или Франција.

Инаку, ако случајно победи Австралија, се знае каде би се одржувала Евровизија догодина? Пошто сигурно нема да биде кај нив, па цела Европа да гледа Евросонг во 5 сабајле. :) Мислам лани кажаа дека ако победат, Германија ќе биде домаќин.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Големи се шансите да победи некој од „големата петорка“. Освен Германија во 2010, во последно време никој друг од нив нема победа. Италија е постојано во топ 10, но и годинава мислам дека не е фаворит. Јас би типувал на Шпанија или Франција.

Инаку, ако случајно победи Австралија, се знае каде би се одржувала Евровизија догодина? Пошто сигурно нема да биде кај нив, па цела Европа да гледа Евросонг во 5 сабајле. :) Мислам лани кажаа дека ако победат, Германија ќе биде домаќин.
Јас колку што знам Евровизија се одржува во земјата која победила минатата година, освен ако нема услови/средства за домаќинство, па се одржува во некоја од земјите од ,,големата петорка". Но ако победи Австралија нема зошто да не се одржува таму, само ќе се одржува во време/саат исто како да е во Европа.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Јас колку што знам Евровизија се одржува во земјата која победила минатата година, освен ако нема услови/средства за домаќинство, па се одржува во некоја од земјите од ,,големата петорка". Но ако победи Австралија нема зошто да не се одржува таму, само ќе се одржува во време/саат исто како да е во Европа.
Лани кажаа дека ако случајно победи Австралија, поради географската оддалеченост и временската разлика, Евросонг ќе се одржи во Германија. За годинава немам прочитано некаква информација, затоа прашував. Како и да е, не верувам дека годинава би победиле.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Vaka treba da izgleda eden performer, showmaker....a nash daniel-drvo, ne si e za na secna i tocka, TAPA e....Kaliopi isto. Sram mi e sto takvi reprezenti imame...
Според тебе кој не е тапа и треба да иде на Евровизија како наш претставник?
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Има квалитет и на овие ширини сунѓерче....ако јас се питам нешто ексентрично....ФИФИ, Боки13....моќе и нема да освојат прво место и да донесат многу пари во македонија, но сепак е некој бизнис това да донесеш толкава маса народ на едно место....али ќе бидат приметени, ќе остават силен впечаток...Се друго е за некој да земе пари, гарант Калиопи ќе си стави 100 илјади евра во дѓеб без уствари да е атрактивна како продукт кој не презентира...Така функционираат работите во мкд....малку од малку ако си добар...ќе си најдобар....слаба конкуренција...Поздрав до тебе со една омилена песна....муаххх
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Има квалитет и на овие ширини сунѓерче....ако јас се питам нешто ексентрично....ФИФИ, Боки13....моќе и нема да освојат прво место и да донесат многу пари во македонија, но сепак е некој бизнис това да донесеш толкава маса народ на едно место....али ќе бидат приметени, ќе остават силен впечаток...Се друго е за некој да земе пари, гарант Калиопи ќе си стави 100 илјади евра во дѓеб без уствари да е атрактивна како продукт кој не презентира...Така функционираат работите во мкд....малку од малку ако си добар...ќе си најдобар....слаба конкуренција...Поздрав до тебе со една омилена песна....муаххх
Веројатно ти си од оние што ги поддржуваат онаквине, па затоа и го величаш Фифи и сличните на него. Не одрекувам дека Боки 13, Биг Мама и Ферус имаа добра песна, наспроти нивната песна можеби ќе ни донесеше и победа, но Фифи ни е атрактивен, ни пее убаво, ни е нешто за фалење.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Еве го настапот на Калиопи во Амстердам каде ги презентираат песните пред главните настапи..............., нешто како Евровизија во концерт:D

 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.399
Поени од реакции
7.334
Француската песна е одлична .
 
Член од
23 јули 2014
Мислења
575
Поени од реакции
111
Мои фаворити
1. Бугарија :vozbud:
https://www.youtube.com/watch?v=yKsNfccUTuk
2. Велика Британија
https://www.youtube.com/watch?v=C5VvsLEd1TI
3. Србија
https://www.youtube.com/watch?v=mqh-XVcjmHc
4. Естониа
https://www.youtube.com/watch?v=A8oilbtQptQ
5. Малта
https://www.youtube.com/watch?v=9J7O5BGqPDk&nohtml5=False

Мислам дека Австрија и Исланд ќе бидат едни од изненадувањата, за победа ќе се борат Франција, Русија, Ерменија или Италија. :)
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
I kako taka eden gej da ja predstavuva rusija? Nele tam e komunizam?

Negovite nastapi se spektakal....tocno u moj stil....
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Настапот на Калиопи на евровизиската забава во Лондон.........:)

 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Денес Калиопи ја имаше првата генерална проба, многу мртов сценски настап.

https://www.youtube.com/watch?v=l8T5z22VjJ0

Сунѓеров ќе мора да ни каже шо дроги зима, да знаеме и ние да зееме за и нас да ни се допадне песната, бар за неколку саати.

Иначе што се однесува до Евровизијата годинава мислам дека е мизерна. Ако лани по подолго време имаше повеќе добри песни, годинава ништо. И тие што се као фаворити се едвај просечни песни.
 
Последно уредено:

The Ocean

Money. Power. Glory.
Член од
4 февруари 2016
Мислења
140
Поени од реакции
66
Гoдинaвa некaкo песните ми се нaјслaби. Ниеднa не ми гo привлече Бoг знaе кoлку внимaниетo. Убaвa ми е нa Ерменијa и уште некoјa тукa пoпaтнo. Нa Русијa нaстaпoт е дoбaр, нo не и песнaтa. Стилoт и е кo oд времетo кoгa се слушaше Кaскaдa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom