Евровизија 2016 (генерална дискусија)

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.104
Поени од реакции
57.501
Австрaлијa? :eek:
 

The Ocean

Money. Power. Glory.
Член од
4 февруари 2016
Мислења
140
Поени од реакции
66
И зa Црнo и белo викaa вaквa билa oнaквa билa, aмa кoгa влезе вo финaле нa сите oмиленa им стaнa... Кaкo тaкa нaеднaш? Дoнa ми се свиѓa, a и сите кoментaри нa јт се пoзитивни, тaкa дa се нaдевaм нa влез вo финaле.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Ако идеш по таа логика, не е само Австралија. Има и други земјки кои не се дел од Европа, па пак учествуваат.
Да, еве и Израел не е географски во Европа, па учествува. Инаку еднаш прочитав податок дека и Мароко има учествувано порано.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.989
Поени од реакции
34.435
Да, еве и Израел не е географски во Европа, па учествува. Инаку еднаш прочитав податок дека и Мароко има учествувано порано.
Не учествуваат земјите кои се наоѓаат во Европа географски, туку членките на ЕБУ, Европската Радиодифузна Унија. И Мароко е членка на ЕБУ, и тие имаат учествувано еднаш, иако се во Африка. И Либан е членка на ЕБУ, ама уште немаат учествувано. Ама Австралија не е членка на ЕБУ, па учествува. Тоа е „проблемот“. ;)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Еве пример Израел не е дел од Европа, а учествуваат. За мене лично не претставува никаков проблем ако учествува некоја држава која не е дел од Европа, но пологично е Евровизија да биде само фестивал само за земјите од Европа, како што е и основната замисла:)
 
Член од
23 јули 2014
Мислења
575
Поени од реакции
111
Песната од Бугарија :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
Бугарите во ТОП 10 влегуваат
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
И во Бугариjа мислим дека имаме голем шанс за финалето, али победник ке биде Руската песна.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
И во Бугариjа мислим дека имаме голем шанс за финалето, али победник ке биде Руската песна.
Нема да победи Русија. Прегледите на Јутуб ништо не значат. Пред две години песната на Полска броеше 45 и нешто милиони прегледи на Јутуб, па победи Австрија. Со оглед на тоа дека овогодинешното издание на Евровизија се одржува во Шведска, голема е веројатноста да победи некоја земја која е многу ,,битна" за Европа............., да речеме Данска, Германија, Италија, Франција..........:)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Нема да победи Русија. Прегледите на Јутуб ништо не значат. Пред две години песната на Полска броеше 45 и нешто милиони прегледи на Јутуб, па победи Австрија. Со оглед на тоа дека овогодинешното издание на Евровизија се одржува во Шведска, голема е веројатноста да победи некоја земја која е многу ,,битна" за Европа............., да речеме Данска, Германија, Италија, Франција..........:)
Така са залаганијата. Сите са за Русиjа на прво место. И jac така мислим.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
С'гласен с'м с'с Сјунгера Боб, и таја година Русија нема да победи.
Аз лично залагам п'рво на Франција , Испанија или Италија. Но в Евровизија ништо не е сигурно ,винаги има некакви игрички и ништо чудно да речат че некоја малка страна отново треба да победи-тогава Х'рватија ,Унгарија,Б'лгарија и Латвија исто имат шанс.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Така са залаганијата. Сите са за Русиjа на прво место. И jac така мислим.
Евровизиската песна на Русија има најмногу прегледи на Јутуб, има доста добри коментари и од странците, но тоа не значи дека ќе победи.

И да бидам искрен, се измачив додека да ве разберам што сте напишале.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom