Евровизија 2012

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Србите одсекогаш знаеле што прават, неможеме да се туркаме со нив за вакви нешта.
Музиката им е перфектна ама мелодијата..не е нешто што во глава ќе ти влези :)
Како целина нашата песна подобра е.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Музиката им е перфектна ама мелодијата..не е нешто што во глава ќе ти влези :)
Како целина нашата песна подобра е.
Општо зборам споредби на нашите музики, оваа можи и да е подобра не велам не.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Нека признае Опи дека е lesbian барем фама ќе се направи, ќе собере лоби.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Бабите од Русија врска немаат, Жељко стандард со плагијати, нашата од Балканот е најдобра, а фаворит, нормално Лорен :pipi:

Туку, друго сакав да кажам. Му текнува на некој за ова? Џими Џамп - troll king-от ја напаѓа Шпанија во 2010... :pos: :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:


Ај белким и на Опи ќе и излезе на сцена, барем интересна да ни ја направи... Или пак ќе си помислат дека Калиопи е џамперот :pos::pos::pos:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Очекував повеќе од Жељко, факт е тоа, дури можеби и победа за Србија годинава. Но ништо, ТОП 5 можеби но победата дефинитивно може ќе биде меѓу Шведска, Норвешка, Русија и Шпанија :)

Сепак добра песна имаат, ми се допаѓа многу мелодијата иако почетокот потсеќа на Paradise. Останува уште Босна да видиме каква мелодија ќе прати. Навистина сме во многу силно полуфинале :(
 
L

Löwe

Гостин
А за Велика Британија под слушнав Адел ќе одела?
--- надополнето: 11 март 2012 во 19:55 ---
Го критикувате Жељко демек плагијат ова она.. А од Лореен песната е е плагијат? Не ве потсејќа на сплет од песни од Кејти Пери?
Најмногу од Firework
00:46
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.439
Италијанската песна.Не е меѓу фаворитите, но може да се пласира високо исто како лани Рафаел.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.977
Напраив анализа на нашево полуфинале (споредував едно 10-15 разни топ листи и прогнози) па се на се вака стојат работите...

Овие 6 земји би требало 100% да идат во финале: Шведска, Норвешка, Србија, Турција, Словенија и Украина
Украина само ради дијаспора (знаеме сите дека они со каква било песна да отидат на крај загарантирано им е место во топ 10 во финалето). Другите 5 бидејќи котираат како фаворити во главно на сите топ листи и би требало сигурно да идат во финале, јес да мене лично ниедна од нив не ми се свиѓа али нема везе...

Овие 7 пак би требало со сигурност да отпаднат: Малта, Словачка, Холандија, Грузија, Литванија, Бугарија и Португалија.
Малта, Словачка и Холандија стандардно отпаѓаат во полу-финале оти никој не гласа за нив, така да они немаат шанси, Грузија е последна на буквално сите можни листи и важи за најголем аутсајдер на фестивалов (едино што ме плаши е нивната дијаспора, увјек они високо котираат ама се надевам овој пат тоа нема да биде доволно со оглед на тоа каква катастрофа се годинава), а останатите три - Литванија, Бугарија и Португалија може имаат некоја теореска шанса ама сепак воопшто не очекувам да поминат оти немаат баш некои асални песни ниту пак имаат поддршка од соседи или некои земји кои гласаат за нив...

А во средината (за од 7мо до 11то место) би требало да се борат Беларусија, Естонија, Македонија, Хрватска и Босна-Херцеговина. Босна уште ја немаат објавено песната (барем нигде ја немаа на листите) така да незнам како ќе котира, но од останативе Белорусија би требало да има најголеми шанси, после неа е Естонија, а (со нешто позначитлно послаб рејтинг) сме ние и одма зад нас е Хрватска...

Значи се на се, иаме шанси оти од овие 5те дури 4 ќе идат во финале, што значи ќе треба да се избориме пред една од нив. Белорусија и Естонија иако не важат за некои фаворити, најверојатно ќе одат натаму оти сепак колку-толку значително подобро котираат од нас, додека ние сме во главно на исто ниво со Хрватска али се на се моментално имаме предност пред нив. Останува да видиме како ќе котира Босна и Херцеговина, тоа би требало да биде клучно за распоредот на среднава група...

У секој случај еве како (според моите анализи и пресметки) отприлика би требало да биде резултатот од нашето полуфинале:

1. Шведска
2. Норвешка
3. Србија
4. Турција
5. Словенија
6. Украина
----------------------------------------
7. Белорусија
8. Естонија
9. Босна и Херцеговина (?) (оваа ја ставам во средина оти уште немам претстава како ќе котира и стои)
10. Македонија
11. Хрватска
----------------------------------------
12. Португалија
13. Бугарија
14. Литванија
15. Грузија
16. Холандија
17. Словачка
18. Малта
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Босна и Херцеговина песната била ептен слична на италијанската Per sempre, бар оние кои ја слушнале од Босанската телевизија тоа го изјавија. Ќе видиме, јас не ги гледам кладилниците, затоа што на крајот излегува скроз друго. Верувајте, подобро не правите предвидувања бидејќи тогаш сѐ ќе биде поразлично :D Турција не ѝ предвидувам влез, според мене слаба песна, и лани котираа високо па не влегоа во финале, да не зборувам за Норвешка која лани беше во ТОП 5 на сите кладилници, а си остана во полуфинале :D
 
L

Löwe

Гостин
Босна и Херцеговина песната била ептен слична на италијанската Per sempre, бар оние кои ја слушнале од Босанската телевизија тоа го изјавија. Ќе видиме, јас не ги гледам кладилниците, затоа што на крајот излегува скроз друго. Верувајте, подобро не правите предвидувања бидејќи тогаш сѐ ќе биде поразлично :D Турција не ѝ предвидувам влез, според мене слаба песна, и лани котираа високо па не влегоа во финале, да не зборувам за Норвешка која лани беше во ТОП 5 на сите кладилници, а си остана во полуфинале :D
Исто и Франција, лани беше број 1 фаворит по кладилниците, па на крајот надвор од топ10 беше
 
M

Moon Child

Гостин
Мене Бугарската песна ми е многу слична со оваа

И да, на Жељко ептен во почетокот потсеќа на Paradise. Особено делот со виолината.

Патем, отворете на Јутуб и кликајте да ги чуете песните од другите земји и читајте ги коментарите. Потоа отворете ја нашата песна и исто така читајте ги коментарите. Кој сељачизам е во прашање, дури срам ме фати:facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom