Евровизија '09

  • Креатор на темата јовица11
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Во исчекување на Евровизијата, еве ви за сеир неколку интересни клипови поврзани со историјатот на ЕСЦ.

Интересни се клиповиве!Барем дел од нив.Треба ептен да имаш слободно време да ги изгледаш сите.
Инаку во тек е гласањето на Евровизиските фанови(членови на официјалниот Евровизиски фан кллуб ОГАЕ) ширум Европа.
Интересно е гласањето.До сега гласаа фанови од 25 земји.Моментален фаворит е Норвешка која има 253 гласа, а зад неа е Франција на второ место со 99 поени помалку:nesvest:.Според мислењето на Евровизиските фанови нашите одлично котираат!До сега не добиле ни еден поен.
Еве каква е моменталната состојба со гласовите
1Norway 253 2 France154 3Sweden142
4Bosnia & Herzegovina121
5Spain94
-.Azerbaijan94
7Iceland72
8Greece69
9Estonia66
-.Turkey66
11United Kingdom62
12Finland38
13Denmark30
14Lithuania26
15Switzerland25
16Portugal24
17Israel20
18Malta19
19Armenia11
20Albania10
21Romania9
22Slovenia7
-.Montenegro7
24Russia6
25Germany 5
-.Moldova5
27Ukraine 4
-.Croatia4
29Ireland2
-.Cyprus2
-.Bulgaria2
32Slovakia1

Оние земји кои ги нема на списокот досега не освоиле ни еден поен.
А кога сме веќе тука, еве како гласаа и Македонските Евровизиски фанови, членови на ОГАЕ Македонија

  • 12 Turkey
  • 10 Norway
  • 8 Bosnia & Herzegovina
  • 7 Azerbaijan
  • 6 Spain
  • 5 Finland
  • 4 Romania
  • 3 Croatia
  • 2 Montenegro
  • 1 Sweden
 
Ј

јовица11

Гостин
Започнаа пробите за Евровизиските настапи. Тимовите на сите земји веќе се во Москва, а нашите веќе утре ја имаат првата сценска проба. Еве неколку настапи од пробите на одредени земји учеснички во првото полуфинале:

Црна Гора (my favorite this year)


Чешка


Белорусија


Белгија


Шведска

 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Од овие песни што се ставени, дефинитвно мојот глас иде за Шведска.Дури и сум сигурен дека иде во финале и дека добро ке се пласира на крајот.Сепак станува збор за искусна оперска пејачка(мецо сопран) која освен опери и операти изведува и шансони, кабаре а учевствува и во многу мјузикли.Дипломирала на Кралската Академија во Шведска, што само посебе говори дека е една од најквалитетните солисти оваа година на евровизија.А песната што ке ја пее La voix е интересна песна, односно некоја мешавина од поп и опера, плус впечатлив сценски настап.Нека и е со среќа.
 
Ј

јовица11

Гостин
Еден од моите фаворите за оваа година, покрај Норвешка и Црна Гора,
Flor de Lis - "Todas as ruas de amor",

од Португалија, преубава нумера:back:
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
Ja ne znam zaso Turcija i edna moja drugarka e luda po pesnata, mene tolku mi e veke videna i dosadna, uste na sred pesna mi zdosadi inaku, ovaa godina nema nekoi posebno kvalitetni pesni. Od poslednoto so slusnav, najmn mi se sviga na Norveska, bas e ko bajka, i deckoto ko nekoj princ mi e :pipi:. Podrska i za nasite, ali Norveska spored mene no. 1 i ne za dzabe gleam dobro se drzi i po oblozuvalnicite.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637

Се прашувам кој успеал толку да ја усере песната.
Очигледно толку од гласовните способности на Игорче, чим му ја спуштија песната.
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
stvarno Igor onaka na ot dobro se pokaza, peese dosta jako, ali tuka nesto :S slabo, poubavo da odi samo matricata :D , vaka poveke pati ko ja slusam muzikata, ne e losa.
 
Ј

јовица11

Гостин
Пробата на норвешкиот претставник, кои многумина веќе го сметаат за победник


Одлична изведба, преубава нумера, дефинитивно во мојот топ три за овогодинешниот натпревар.
 
O

Out Boy

Гостин
ЕВРОВИЗИЈА ОСЛО 2010

Од едно слушање, ова можам да кажам:



9,7/10 Moldova - одлично...viva la lingua armaneaska... :smir:

9,8/10 Greece - пак ли бе Сакис??? :toe: ...мммм...

9,8/10 Israel - уф, овој нео-арамејскиот јазик... мммм...

9,8/10 Turkye - Елена Папаризу во турска верзија :pos: Сепак, ориенталот нема да запали оваа година.

9,9/10 Romania - совршено!

10/10 Lithuania - уф... морници...

10/10 Switzerland - совршенство, по мој вкус. Но поради објективноста, Норвешка победува :smir:

10/10 Norway - му ја честитам победата на Александер. Евросонг, Осло 2010. Му дал бог и глас, и талент, и убавина на малиов. Идна светска ѕвезда. Песната е прекрасна, релаксирачка и напната во исто време, необична, певлива, со прекрасна нордиска музика.

 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Една недела пред ESC 2009, ова се најголемите фаворити според William Hill.

1. Норвешка
2. Турција
3. Грција
4. Босна и Херцеговина
5. Украина
6. Велика Британија
7. Азербеџан
8. Малта
9. Франција
10. Германија

Чудно е што во првата 10-ка, се наоѓаат дури 3 држави од „големата четворка“, што секоја година го негува дното на табелата.
Особено Британија, која вообичаено е во топ 3 од позади, сега е дури 6-ти фаворит за победник, но сепак песната е одлична, конечно по неколку години пратија нешто супер и се надевам на добар пласман за нив. :smir:
Шпанија ја заокружува големата четворка и е 15-ти фаворит за победа.

Ние сме 38/42, а позади нас се Летонија, Полска, Хрватска и Словачка.
Гледам Црна Гора ептен падна на листава, сега е тек 18-та.

Значи, според сите прогнози Норвешка е победник. Ќе видиме како ќе биде.
 
O

Out Boy

Гостин
Мои фаворити откако ги преслушав песните по 5-6 пати:

1. Норвешка (малку субјективно од мене, ама то је...:smir:)
2. Романија
3. Швајцарија
4. Турција
5. Литванија
6. Молдавија (хаха, супер песна за молдавскиот народ :pos2:)
7. Сакис (не “Грција“ :helou:)
8. Азербејџан
9. Босна и Херцеговина
10. Израел.

Инаку, не знам што ја форсираат Турција толку многу (па и овие нашиве морони од таа организацијата, 12 и дале...хм...)
А Франција ќе биде биде 9-та :pos: ...отпозади...

И најголемите разочарувања годинава:
Белгија
Чешка (овие ја бојкотираат Евровизија изгледа :pos:)
Франција :povrakja:
Летонија
Русија

И промашувањето на годината: ах бе Цукров, Цукров... што ти направија...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom