Евровизија '09

  • Креатор на темата јовица11
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30

Mislam deka go nema klipov pretnodno, mnogu se zlatni decata, epten se dobri, i ubavo pejat i gi imitiraat pobednicite. Site se super, mn e jako devojceto so ja imitira Ruslana, a posebno e interesna Marija Serifovic. :smir:
SUper ke bide, ako i ova bide del od evrovizijata vo Moskva.
 
Ј

јовица11

Гостин
Втората проба на близнаците


Инаку на почетокот бев скептичен за тоа дека оваа година има слаби нумери, дека нема да биде онака како лани, али како доаѓа 12- ти и како се повеќе на плеерот ги вртам нумерите од овоодинешниот избор, слободно ќе кажам дека ќе имаме што да чуеме, ако не бар 40 % од нумерите се солидни да не речам добри за уши (а ако земеме предвид дека ова е Евровизија, парада на суетата и кичот, сепак не е мал процент за да се чуе сагламна музика). Инаку за фаворитите ги ги одвојам моите, но нема да ги бодувам, туку ќе ги набројам оние десет кој мене ми се закачија за уво и верувам дека ќе стасаат до финалето на 16- ти. Имам само една мала забелешка, а тоа е фактот што годинава песните се делат на две фази, песни кои потсетуваат на победничката од лани Belive и онаа на високопласираната ерменка Qele, Qele. Ќе почнам по ред :

-Албанија: певлива нумера со доста принеси на денс и албански мелос. Нот ту мач- ако ме прашувате мене, певлив рефрен кој влегува во уво, но излегува одкако ќе се ислуша нумерата.

-Андора: слатка песничка у стилот на скандинавско/Аба/бојбенд нумера. Песнава би влегла во финале да не се работеше за Андора, вака кој ќе гласа за неа?!:toe:

-Ерменија : почнува и со дланките ги притискате ушите, не знаете дали ќе ви пукнат тапанчињата или со спејс машин сте претрчале до Блискиот Исток. Премногу мешавина на национални инструменти, премногу свадбарско, премногу неслушливо...Која разлика од минатогодишната Сирушо со Qele, Qele. Ова не иде у финале!!!

-Азербејџан: Eдна од моите фаворити годинава. Певлива нумера која без сомнеж ќе биде хит низ кафичите у Скопје после 16- ти мај.Песнава е дует со брз ритам кој е просто заразен, не те остава рамнодушен. Сигурен влез во финале и можна победа.

-Белорусија: Веќе чуено, веќе видено, што би рекла Саша Фиерс (пардон, Бијонси): baby I swear is Dejavu!!! Типов сите го знаеме кога дојде во Скопје и ја испеа Полско цвеќе од Тоше. Одличен вокал, промашена нумера, можен влез во финале ако и само ако соседите си додадат поени.

-Белгија : почнува песната и го очекувата воскреснувањето на Елвис на сцената во Москва, но наместо него излегува Патрик вона би Елвис ин сикстис. Ова не иде у финале, мајке ми.

-Босна и Херцеговина : Песна која веќе најверојатно сите сте ја чуле по радијата, нова верзија на Лејла, Молитва и Лане моје. Очекував нешто пооригинално од Регина за на Евровизија. Загарантиран влез во финале (за жал фазонот Жељко сеуште пали низ Европа и дијаспората пред се)

-Бугарија: Лошо, многу лошо, болно за уши, очи и за секаков коментар.

-Хрватска : момчето кое на сите ни е познато (бар на оние кои кон крајот на минатата година билдаа мислења на темата Операција Тријумф, со мене на чело). Хрватите оваа година одлучија да го пратата младиот и неискусен Игор Цукров и погрешија! Песнава не само што се наоѓа на самото дно на сите обложувалници, туку е неубава за слушање. Цукров се дере и се што го разбираш е дека изговара Тенаааааааааааа. Многу лош избор на Хрватската радио телевизија со Тончи Хуљич на чело.

-Кипар :Песна која е одмор за уши по небулозните преслушувања на останатите претставници. Убав нежен глас ала вона би Мараја, исконбиниран со мелодична балада која сигурно ќе се пласира високо.

-Чешка: Се сеќавате ли на серијата која жареше во раните 90- ти Трст- Виа - Скопје?! Ако не, Џипси од Чешка ќе ве потсетат. Небулозна нумера со ромале ритам и циркуски ефекти. Катастрофално!!!

-Данска: Започнува песната и почнува магијата. Преубава балада која лесно може да биде искористена во некој Холивудски филм кој завршува со страсен бакнеж на главните карактери, под силен пороен дожд. Песнава ме освои на прво слушање и дефинитивно ми е фаворит за победа. :back:

-Естонија: Ништо посебно, не не е ни лошо. Онака лесна песна за чиј настап најверојатно ќе тркнете до веце или ќе им пишете смс на пријателите , бидејки ќе имате мисла дека ништо не пропуштате, а и навистина е така. Фини инструментали на крајот, но пак ништо посебно.

-Финска: Уште еден од моите фаворити. Финците оваа година наместо за хард рок или за депресивна балада, се решија да пуштат песна ала фри-стајлер, која лесно влегува во глава и те тера цело време да си го потпевнуваш рефренот. Би сакал да ги видам високо на листата.

- Франција: Додека ја слушате песната која французите решија оваа година да ја испратата како нивен претставник во Москва, ќе имате чуство како да ја гледате Амелија Пулен на малиот екран, типична француска шансона која не ветува многу.

-Македонија : Нема да коментирам бидејки секој коментар за нашиве е веќе кажан и чуен. Само ќе им посакам многи среќа и се надевам на влез во финале (иако обложувалниците викаат дека е тешко :()

-Грузијаерманија : Aко ги пратевме Нокаут, Туна и Џамбазов во Москва ќе можевме на сцена да ги пуштиме со грузијциве, бидејки песните се копи пасте една со друга. Типична диско нумера ала 90- тите.

-Германија: Кис-кис, бенг- бенг. Не е по мој вкус.

-Грција : Сакис ис бек! Верувале или не , педеракис од нашето соседство се враќа на Евровизиската сцена да ги замрда одново своите колкови (и верувајте, судејки по порбите, тоа го прави многууууу попедерастично од било кога). Пената е благо речено шит кој најверојатно ќе се продаде на напалените хомичи и неизживеаните девојчици. Знам дека ќе иде у финале, па нема ни да коментрам за тоа.

-Унгарија : истиот случај како кај Естонија, ако ви се примоча додека гледате Евровизија, одете слободно, ништо не сте пропуштиле.

-Исланд: фина балада која најверојатно ќе се продаде. Уште еден саундтрак за филм ала "Another Cinderela story".

-Ирска : Ова да не знаев дека е за Евровизија ќе помислев дека е новиот хит на Мајли Сајрус (или како и да се пишува) а.к.а Хана Монтана. Толку тинејџерксо, толку иритантно, толку непријатно за уши...толку нема да влезе во финале!

-Израел : Уште една тема која ни доаѓа од онаа страна на барата, а опејува за мир во светот. Е до кога веќе вака?!Више пукнав :D

-Латвија: е ова е песна како бугарската, тешка за било каква конзумација.

-Литванија: шо знам, онака ни трагично, ни генијално. Веќе ми делува чуено и видено, но нели тоа и е целта на Евровизија, па може да догура до финале.

-Малта: Е ова е нешто убавоооооооо!!!Женава мислам дека по трет пат ја претставува својата земја на овој натпревар и тоа секој пат успешно. Не се сомневам дека и овој пат ќе биде така. Моќен вокал, одлична нумера, моќна изведба (судејки по пробите). Ова ќе догура високо на скалата.

-Молдавија: Почнува со завивање (мешавина на џамија, грекање на кози & co.), а продолжува во стилот на подзаборавен српски турбо фолк. Пробајте да одиграте оро на песнава, ќе ви оди, сериозно.

-Црна Гора: Кога прв пат ја чув песнава знаев дека е веќе чуено, но за жива среќа, лесно влегува во уво, особено рефренот кој е баш кечи just get out of my life...Црногорците за прв пат имаат шанса да влезат во финале (да, никад немаат влезено), затоа нека ја искористат оваа можност и нека направат спектакал на сцена!

-Холандија : срено жалосно со принеси накај трагично. Ова не иде у финале, trust my word!

-Норвешка:...and now something completely different!!!Најверојатно идната година Евровизија ќе се сели во Осло, барем така прогнозираат сите обложувалници, форумашите кои го пратат натпреварот, така велам и јас. Зашто?! Затоа што песната освојува на прво слушање! Пенсата не потсетува на ниедна нумера која некогаш победила или била испеана на истиов натпревар! На сцената одзива звукот на виолината, се појавува дечко со ангелски глас и милозвучен глас... и бајката може да започне! Мојот најголем фаворит за победа! Go Alexander Rybak!!!

-Полска: Фина балада со убав текст, но малку ми е млака целата таа атмосфера околу оваа композиција. Ја не им давам зелена карта за финале, верувам нема ни Европа.

-Португалија : Еве уште едни мои фаворити! Песнава ме фати на прво слушање. Не знам дали е до шмекот и мелосот на португалскиот јазик (во кој сум буквално заљубен), дали е до оној фавела ритам кој го има истата, но ќе славам ако Португалија оди во финале!!!

-Романија : Песнава зборува за девојките од Балканот (се надевам не за оние од серијата Матријошки :smir:) и е баш типична балканска! Турбо елементи, безвезе текст, прилично згодна девојка (која патем мислам е макдонка, не ме фаќате за збор).

-Русија: Не знам што им требало на русите да изберат вакво чудо!Пенсата е посветена за мајките се вика МАМО, и одвратна е!Дно на табела, I'll say:toe:

-Србија: Страшно!(точка)

-Словачка : WARNING!!!: Процентот на самоубиства нагло може да нарасне при конзумација на песнава!Балада која убива во поим! Ова ниту ќе оди во финале, ниту ќе добие поен од некого.

-Словенија: E ова е добро! Нема многу текст, но има инструментали кои се пријатни за уши.

-Шпанија :Доста добра нумера која е кечи и влегува во уво. Шпанците по многу години имаат шанса за висок пласма, евентуално победа. Моќен глас и заразен ратино ритам.Bravissimo!

-Шведска : Oпера!Кој воли нек повели, јас нејќум и нема ни да коментирам!

-Швајцарија : По ланската нумера која просто беше совршена, оваа година очекував повеќе од швајцарците. Поп рок композиција која тешко дека ќе освои некого.

-Турција : типична туркса мелодија која ќе биде и те како вртена по радијата. Мене лично не ми е ништо посебно и ми е копија на Touch my fire (Џавин, Велика Британија- 2005) али Вил Хил & со. тврдат дека ова ќе котира високо. Кога луѓето платиле за тоа, кое е моето мислење тука?!

-Украина: мене ми е лоша песнава, не знам за другите. Ја не би сакал да ја гледам во финале.

-Велика Британија : E ова е баш пријатно, иако не ми е нешто wow, продукцијата е на ниво, се е на свое место, вокалните способности на пејачката, текстот, музиката...Малку ми е повеќе ко за на Бродвеј, но се јаде.
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
-Азербејџан: Eдна од моите фаворити годинава. Певлива нумера која без сомнеж ќе биде хит низ кафичите у Скопје после 16- ти мај.Песнава е дует со брз ритам кој е просто заразен, не те остава рамнодушен. Сигурен влез во финале и можна победа.

-Босна и Херцеговина : Песна која веќе најверојатно сите сте ја чуле по радијата, нова верзија на Лејла, Молитва и Лане моје. Очекував нешто пооригинално од Регина за на Евровизија. Загарантиран влез во финале (за жал фазонот Жељко сеуште пали низ Европа и дијаспората пред се)

-Бугарија: Лошо, многу лошо, болно за уши, очи и за секаков коментар.

-Хрватска : момчето кое на сите ни е познато (бар на оние кои кон крајот на минатата година билдаа мислења на темата Операција Тријумф, со мене на чело). Хрватите оваа година одлучија да го пратата младиот и неискусен Игор Цукров и погрешија! Песнава не само што се наоѓа на самото дно на сите обложувалници, туку е неубава за слушање. Цукров се дере и се што го разбираш е дека изговара Тенаааааааааааа. Многу лош избор на Хрватската радио телевизија со Тончи Хуљич на чело.

-Данска: Започнува песната и почнува магијата. Преубава балада која лесно може да биде искористена во некој Холивудски филм кој завршува со страсен бакнеж на главните карактери, под силен пороен дожд. Песнава ме освои на прво слушање и дефинитивно ми е фаворит за победа. :back:

-Македонија : Нема да коментирам бидејки секој коментар за нашиве е веќе кажан и чуен. Само ќе им посакам многи среќа и се надевам на влез во финале (иако обложувалниците викаат дека е тешко :()

-Унгарија : истиот случај како кај Естонија, ако ви се примоча додека гледате Евровизија, одете слободно, ништо не сте пропуштиле.


-Малта: Е ова е нешто убавоооооооо!!!Женава мислам дека по трет пат ја претставува својата земја на овој натпревар и тоа секој пат успешно. Не се сомневам дека и овој пат ќе биде така. Моќен вокал, одлична нумера, моќна изведба (судејки по пробите). Ова ќе догура високо на скалата.

-Црна Гора: Кога прв пат ја чув песнава знаев дека е веќе чуено, но за жива среќа, лесно влегува во уво, особено рефренот кој е баш кечи just get out of my life...Црногорците за прв пат имаат шанса да влезат во финале (да, никад немаат влезено), затоа нека ја искористат оваа можност и нека направат спектакал на сцена!

-Норвешка:...and now something completely different!!!Најверојатно идната година Евровизија ќе се сели во Осло, барем така прогнозираат сите обложувалници, форумашите кои го пратат натпреварот, така велам и јас. Зашто?! Затоа што песната освојува на прво слушање! Пенсата не потсетува на ниедна нумера која некогаш победила или била испеана на истиов натпревар! На сцената одзива звукот на виолината, се појавува дечко со ангелски глас и милозвучен глас... и бајката може да започне! Мојот најголем фаворит за победа! Go Alexander Rybak!!!

-Романија : Песнава зборува за девојките од Балканот (се надевам не за оние од серијата Матријошки :smir:) и е баш типична балканска! Турбо елементи, безвезе текст, прилично згодна девојка (која патем мислам е макдонка, не ме фаќате за збор).

-Словенија: E ова е добро! Нема многу текст, но има инструментали кои се пријатни за уши.

-Шпанија :Доста добра нумера која е кечи и влегува во уво. Шпанците по многу години имаат шанса за висок пласма, евентуално победа. Моќен глас и заразен ратино ритам.Bravissimo!
1. Потолно се согласувам, еден од моите фаворити. :)
2. Мене па песничето ми е сосема ОК, ме потсеќа малце на Босанска севдалинка, ама сепак, има мноооогу полоши, за жал.
3. Ова е премногу лошо, дури и за Евровизија :Ѕ
4. Бебичка ќе напраеше лом да одеше во Москва, ама Тончи си е Тончи...
5. Песната ми е на рипит веќе 2 дена. Деф. нумбер 1 :)
6. Ме изненади колку доброооо пее Стефан. Се зачудив, мислев многу полошо ќе биди. Само нека продолжи така ;)
7. Овај со Гркис под рака и нека се перкат во вецињата :Ѕ
8. Мене па ми се смачи ова Сиара, Киара, како и да е. Жената толку многу сака да победи или шо е финтата :Ѕ
9. Е ова да, пријатно и за очи и за уши (позз Андреа :Р)
10. Потполно се сложвам, заразна, интересна песна, далеку ќе стигни :)
11. Не е Македонка. И јас то се карав со една другарка шо учи Романија, и ми рече дека Романците имале некоја таква провинција шо има слично име со Македонија, и девојката од таму потекнува ;)
12. Само помалку да се дери Мартинчето и биче све у реду :)
13. АЈ ЛАВ СОРАЈАААА :pipi:. Жива зараза песната :)

Овер & аут :smir:
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Романија полека ме освојува. :baeh:
Уште еден фаворит на мојата листа.
 

LovedGirl

M`agapas? S`agapw polu!
Член од
17 септември 2008
Мислења
127
Поени од реакции
11

Grcija - mojot favorit
 
Член од
23 април 2009
Мислења
35
Поени од реакции
5
lele ovoj pederot grcki pak e na evrovizija ... ke se ubijam. Lovegirl odi da si go nashteluvash sluhot za muzika i za nacionalnost.
 

M@We4kA

Loading . . .
Член од
26 јуни 2007
Мислења
559
Поени од реакции
5
Погледнете го ова:
http://esctoday.com/news/read/13930

Официјалната страница за фанови на Евровизија esctoday.com ги објави земјите кои забележаа најмногу успех кај обожавателите после првите проби. Значително бројката на гласовите се зголеми на 77,000 предвидувања за само една недела (т.е овде се има во право само еднаш, значи нема теоретски шанси повеќе гласање).

Од првото полуфинале значителен успех (По азбучен ред):
1. Белгија
2. Босна
3. Македонија
4. Малта

Второто:
1. Хрватска
2. Данска
3. Грција
4. Норвешка

Но сепак имало и такви каде што значително паднале по успехот а тоа се: Турција, Португалија, Финска, Андора, Украина, Молдавија, Унгарија и Литванија.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Пред некој ден на 100% Евросонг за француската песна кажаа дека е преведена на повеќе од 30 јазици, меѓу кои и македонскиот.
Се обидов да ја најдам таа верзија, но никако не можев. Дали некој знае каде може да се најде?
 
O

Out Boy

Гостин


Претставникот на Норвешка, Александер Рибак, всушност е Белорусин по потекло. Роден е како Алјаксандр Ігаравіч Рыбак на 13 мај 1986 во Минск.

Син е на Наталија Валентиновна Рибак, позната пијанистка, и на Игор Александрович Рибак, добро познат виолинист во Норвешка. Од Минск се преселуваат во Норвешка во 1990, кога Александер имал 4 години.

Започнува да учи виолина и пиано на 5 години! Денес е познат композитор, виолинист, пејач и актер. Учествувал на многу натпревари за таленти (како оние “Операција триумф“ и “Идол“). На Норвешкиот евросонг, освои 71,3% од вкупниот број гласови (747,888, второпласираниот имаше 121,856).

Живее во Nesodden, Akershus, во близина на Осло.
 
Член од
14 јануари 2009
Мислења
359
Поени од реакции
21

Grcija - mojot favorit
Штета. Мислев дека барем со танчеркиве ќе има што да се види. Минатиот пат кога пееше Сакис, танчеркиве беа погодени за мастурбирање, сега овие некако ми се анорексични. А Shake it колку толку влегуваше во уво, споредено со оваа песна која не е ништо особено.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Добри вести од обложувалниците: од 38-мо, дојдовме на 37-мо место. Ууууу.:vozbud:
Исто така, Турција исто почна да паѓа, од 2-ро. дојде на 4-то место, а Грција дојде на 2-ро и БИХ на 2-ро.

Инаку еве уште еден мој фаворит
 
Ј

јовица11

Гостин
Финска имаат преубава нумера оваа година, еве ги моите фаворити по редослед :

1.Норвешка
2.Данска
3.Азербејџан
4.Финска
5.Португалија
6.Шпанија
7.Црна Гора
8.Турција
9.Словенија
10.Босна и Херцеговина

уште три дена:tv:
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Колку е самоубиствено досадна грчкава песна, мајко моја морииии! Па дури и танцот, кој треба да им биде коњак, не им е синхронизиран како што треба. Бледо, бледо....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom