Духови, сеништа (сенки)...

Член од
13 јуни 2016
Мислења
48
Поени од реакции
29
Sakam nesto da prasam dali ima nekoj iskustvo so duhovi i kako se brkaat od doma zasto eden vcera me poseti i bdeese nad mene i moeto semejstvo pozz
Земи си темјан од црква и исчади низ дома,света вода да си испрскаш...
И воедно доколку имаш некој да ти земе ли сакаш да одиш лично да земеш,би ти препорачал масло од манастирот во острог СВ.ВАСИЛИЈ
Од лично искуство ти кажувам,имав многу голем проблем со вакви работи,маслото беше тоа кое ми помогна.
Ќе си ставиш + над вратите и над креветите.Воедно пред спиење навечер исто си ставаш на челото,дланките и нозете тоа се 5те исусови рани.
Пак ќе напоменам имав сериозен проблем и фала му ма господ ова ми помогма при 1от пат.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
9.220
Поени од реакции
3.256
Земи си темјан од црква и исчади низ дома,света вода да си испрскаш...
И воедно доколку имаш некој да ти земе ли сакаш да одиш лично да земеш,би ти препорачал масло од манастирот во острог СВ.ВАСИЛИЈ
Од лично искуство ти кажувам,имав многу голем проблем со вакви работи,маслото беше тоа кое ми помогна.
Ќе си ставиш + над вратите и над креветите.Воедно пред спиење навечер исто си ставаш на челото,дланките и нозете тоа се 5те исусови рани.
Пак ќе напоменам имав сериозен проблем и фала му ма господ ова ми помогма при 1от пат.
Маркетинг му правиш на Василиј Острошки!?

Жалосно...поред толку наши манастири и светци, пр.св.Наум, св.Еразмо, ти му препорачуваш до Црна Г.да оди!?

А тоа што верувате во духови не би да коментирам:facepalm:
 
Член од
13 јуни 2016
Мислења
48
Поени од реакции
29
Маркетинг му правиш на Василиј Острошки!?

Жалосно...поред толку наши манастири и светци, пр.св.Наум, св.Еразмо, ти му препорачуваш до Црна Г.да оди!?

А тоа што верувате во духови не би да коментирам:facepalm:
Маркетинг ???само ќе ти кажам...не дај боже да имаш проблем со таа работа....инаку и јас не верував во такви работи смешни ми беа.
И кажав битно е маслото од гробот на василиј....јас не сум бил лично,ми донесе пријател кој бил.
 
Член од
8 ноември 2019
Мислења
106
Поени од реакции
33
Jas pred edno desetina godini sonuvav kako se boram so edna stara baba vo krevet me fatila za vrat i sakala da me ugusi,a mi se pojavuvase kako mala dodeka spiev i se plasev mnogu od nea i sega ja pobediv ja utepav sama i koga stanav postelinata bese dole jas bev premorena kako navistina da sum se borela so nekoj,a dur se borev vo polusonot vo ist moment nekoj na nadvoresnata vrata taka pocna silno da lupa da tropa da svoni i koga se razbudiv sve prestana kako nisto da ne bilo osven umorot sto go imav a sama bev doma nemase nikoj i vrata otvoriv nemase nikoj ni traga ni glas od nekoj i od togas taa zena ne mi se pojavuva vo son ja pobediv
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.512
Поени од реакции
3.717
VAMPIRI POSTOJAT ILI NE sekoj od nas ke kaze ma daj gluposti no DA POSTOJATtoa e edna vid na boles kaj lugeto koja imaat bleda koza nemozat da gledaat na sonce i se dvizat samo noke I IMAAT STRAS DA PIJAT TUGA KRV ( seraboti za luge bolni od HEMATODIPSIJA I HEMATOLOGIJA ) koga sme tuka vo sosedna srbija na dva pati e dokazano ima i film snimeno LEPTIRICA za vampirot milos mi se cini deka se vika ima arhiva vo ungarija duri otamu dosle da go ubijat ,koga go otkopale bil kako vcera zakopan so tragi pod noktite i ustata taa misterija so godini se raskazuva i e arhivirana a vase e da veruvate i pogledate na jutub ili google bez strav :D
 
Последно уредено:
Член од
26 февруари 2016
Мислења
2.900
Поени од реакции
5.899
VAMPIRI POSTOJAT ILI NE sekoj od nas ke kaze ma daj gluposti no DA POSTOJATtoa e edna vid na boles kaj lugeto koja imaat bleda koza nemozat da gledaat na sonce i se dvizat samo noke I IMAAT STRAS DA PIJAT TUGA KRV ( seraboti za luge bolni od HEMATODIPSIJA I HEMATOLOGIJA ) koga sme tuka vo sosedna srbija na dva pati e dokazano ima i film snimeno LEPTIRICA za vampirot milos mi se cini deka se vika ima arhiva vo ungarija duri otamu dosle da go ubijat ,koga go otkopale bil kako vcera zakopan so tragi pod noktite i ustata taa misterija so godini se raskazuva i e arhivirana a vase e da veruvate i pogledate na jutub ili google bez strav :D
Сава Савановиќ се вика српскиот вампир за кој има легенди.

Да, легендите за вампирите главно се поврзани за луѓето болни од ваква болест, мислам дека се викаше порфирија. Всушност повеќе митови се поврзани со епидемии на болести како беснило, епилепсија и сл. Луѓето тогаш не можеле да си објаснат некои појави па болните ги сметале за чудовишта или за опседнати.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.165
Поени од реакции
13.855
Сава Савановиќ се вика српскиот вампир за кој има легенди.

Да, легендите за вампирите главно се поврзани за луѓето болни од ваква болест, мислам дека се викаше порфирија. Всушност повеќе митови се поврзани со епидемии на болести како беснило, епилепсија и сл. Луѓето тогаш не можеле да си објаснат некои појави па болните ги сметале за чудовишта или за опседнати.
ѓаволот влегол во него, а тој кутриот има некоја ментална болест. Интересно ми е како стариве сеуште се со тој памет и идат по бајачи курци палци.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.512
Поени од реакции
3.717
Сава Савановиќ се вика српскиот вампир за кој има легенди.

Да, легендите за вампирите главно се поврзани за луѓето болни од ваква болест, мислам дека се викаше порфирија. Всушност повеќе митови се поврзани со епидемии на болести како беснило, епилепсија и сл. Луѓето тогаш не можеле да си објаснат некои појави па болните ги сметале за чудовишта или за опседнати.
ima dvajca kako legenda eden e vodenicar sega ke ti pustam i se za vampirite i kako se vika bolesta i tie se dve vrsti
Автоматски споено мислење:

ima dvajca kako legenda eden e vodenicar sega ke ti pustam i se za vampirite i kako se vika bolesta i tie se dve vrsti
ima dvajca kako legenda eden e vodenicar sega ke ti pustam i se za vampirite i kako se vika bolesta i tie se dve vrsti
Автоматски споено мислење:

kako sto rekov vo postot vampirite ili bolesnite od taa bolest se pojavuvaat vo poveke navrati vo srbija i e evidentirano vo ungarskite arhivi ZOMBI- postoi vrsta na eleni zombi eleni a zombi apokalipsa nikogas na ova naoruzanje VUKODLACI - arhivirano e deka postojat se imate na jutub do detal objasneno i na vikipedija
 
Последно уредено:

Kitsune

Private Investigator
Член од
6 јануари 2021
Мислења
68
Поени од реакции
53
ѓаволот влегол во него, а тој кутриот има некоја ментална болест. Интересно ми е како стариве сеуште се со тој памет и идат по бајачи курци палци.
Кога еден мој братучед го "советуваа" да одел у манастир со сите книги од школо да преспие таму за повеќе да учел. Што друго можеш да очекуваш
Автоматски споено мислење:

Не знам дали беше стварно дух или не.

Летово додека спиев, на регалот слушнав како еден од порцеланските предмети направи јак звук како некој да го фатил и удрил. Се разбудив, видов немаше никој, се си беше на место, ништо не беше оштетено. Можно е и да ми се причинило во сон. Сепак не ја исклучувам можноста да бил дух
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2019
Мислења
191
Поени од реакции
375
Кога еден мој братучед го "советуваа" да одел у манастир со сите книги од школо да преспие таму за повеќе да учел. Што друго можеш да очекуваш
Автоматски споено мислење:

Не знам дали беше стварно дух или не.

Летово додека спиев, на регалот слушнав како еден од порцеланските предмети направи јак звук како некој да го фатил и удрил. Се разбудив, видов немаше никој, се си беше на место, ништо не беше оштетено. Можно е и да ми се причинило во сон. Сепак не ја исклучувам можноста да бил дух
Духови се, чајанки праат...
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.632
Нема позаебана работа од човечкиот мозок.Не за џабе е поговорката,Господ да не држи на умот.Има љуге со шизофренија,неурози,наметнати мисли кои се повторуваат и покрај противењето на човекот.Психата е заебана работа.
 
Член од
9 јуни 2019
Мислења
191
Поени од реакции
375
Нема позаебана работа од човечкиот мозок.Не за џабе е поговорката,Господ да не држи на умот.Има љуге со шизофренија,неурози,наметнати мисли кои се повторуваат и покрај противењето на човекот.Психата е заебана работа.
Ум царува ум магарува
 
На врв Bottom