Духови, сеништа (сенки)...

Член од
23 март 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
950
Навечер во сон често пати осеќам сенка како ме мачи, неможам да мрдам, неможам да викнам, во полусон свесен неможам да се разбудам... После извесно време ке се,, тргне и ке ме ослободи... Дали некој имал нешто слично и како да се ослободам? Ме мачи од дете, што да направам?

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Навечер во сон често пати осеќам сенка како ме мачи, неможам да мрдам, неможам да викнам, во полусон свесен неможам да се разбудам... После извесно време ке се,, тргне и ке ме ослободи... Дали некој имал нешто слично и како да се ослободам? Ме мачи од дете, што да направам?

Sent from my 6036Y using Tapatalk
Sleep paralyses се вика состојбата.
Објаснувањето е дека во фазата од сонот rapid eye movement настапува комплетна дисфункција на моторните способности т.е парализа проследена со страшни халуцинации, се смета дека е како резултат на стрес и анксиозност.
Има дилеми околу оваа состојба не е 100 % научно докажана што ја прави да звучи уште поморбидно
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Навечер во сон често пати осеќам сенка како ме мачи, неможам да мрдам, неможам да викнам, во полусон свесен неможам да се разбудам... После извесно време ке се,, тргне и ке ме ослободи... Дали некој имал нешто слично и како да се ослободам? Ме мачи од дете, што да направам?

Sent from my 6036Y using Tapatalk
Sleep paralyses се вика состојбата.
Објаснувањето е дека во фазата од сонот rapid eye movement настапува комплетна дисфункција на моторните способности т.е парализа проследена со страшни халуцинации, се смета дека е како резултат на стрес и анксиозност.
Има дилеми околу оваа состојба не е 100 % научно докажана што ја прави да звучи уште поморбидно
И двајцата сте во право во овој контекст! Точно е тоа дека кај одредени пациенти може да им се дијагностицира „Sleep paralyses“ и дека всушност истата може да биде главен причинител за ваквите состојби кои се појавуваат. Истовремено, точно е тоа и дека не е 100% научно потврдено за причните кои доведуваат до појава на истата.
Меѓутоа, исто така, ако гледаме објективно и непристрасно (независно дали се работи за медицината, науката, паранормалните појави итн.) во овој случај и сите други истородни случаеви од практиката, секогаш е потребно да се земат предвид сите факти и причинско-последични појави кои придонесуваат, директно или индиректно, да се формираат вакви состојби кај одредени луѓе. Со други зборови, сакам да потенцирам дека причините за тоа можат да бидат и од медицинска природа, но, исто така, и од аспект на паранормалното. Во практиката, постојат случаи (доколку сте во можност, проверете освен на интернет и во стручната медицинска литература и литература за паранормални појави и активности) во кои одредени луѓе и покрај направените потребни испитувања од страна на медицинските експерти, со цел да се утврди постоење на горенаведената болест, резултатите биле негативни - односно ја немале истата. Во таквите случаеви, експертите немале друго објаснување за ваквите појави и состојби со кои се соочувале пациентите. Па затоа како единествена опција која останува е да се потврди или отфрли тезата за постоење на паранормални активности во домовите на истите - секако од искусни експерти од областа на паранормалното, како на пример, американските „Ghost Hunters“ и многу други кои изобилуваат со високотехнолошка и специјализирана опрема (која може да вреди од неколку стотици до неколку илјади долари).
 
Член од
20 октомври 2015
Мислења
21
Поени од реакции
6
Навечер во сон често пати осеќам сенка како ме мачи, неможам да мрдам, неможам да викнам, во полусон свесен неможам да се разбудам... После извесно време ке се,, тргне и ке ме ослободи... Дали некој имал нешто слично и како да се ослободам? Ме мачи од дете, што да направам?

Sent from my 6036Y using Tapatalk
mene mi se ima sluceno porano i mnogu cesto s vo posledno vreme ne
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Дали за време на состојбата во која се наоѓате истата е пропратена со одредени поконкретни појави како што бил случајот со колегата filoksenos доколку претходно ги следевте постовите? Мислам што конкретно се соочувавте во таквите моменти: дали, на пример, ги чувствувавте вообичаените симптоми како моментално парализирање, неможност да вдишите и/или издишите воздух, дали само сте имале можност само со очите да гледате (целосно или делумно, личности, сенки, силуети...) итн. или, пак, сето тоа било пропратено и со појава на паранормални ентитети или други необјасниви појави?
Ве прашувам бидејќи се обидувам да добијам реална слика за ситуацијата во која се наоѓате. Исто како во случајот со нашиот колега кајганџија
 
Член од
20 октомври 2015
Мислења
21
Поени од реакции
6
Дали за време на состојбата во која се наоѓате истата е пропратена со одредени поконкретни појави како што бил случајот со колегата filoksenos доколку претходно ги следевте постовите? Мислам што конкретно се соочувавте во таквите моменти: дали, на пример, ги чувствувавте вообичаените симптоми како моментално парализирање, неможност да вдишите и/или издишите воздух, дали само сте имале можност само со очите да гледате (целосно или делумно, личности, сенки, силуети...) итн. или, пак, сето тоа било пропратено и со појава на паранормални ентитети или други необјасниви појави?
Ве прашувам бидејќи се обидувам да добијам реална слика за ситуацијата во која се наоѓате. Исто како во случајот со нашиот колега кајганџија
vo son inaku samo ne mozam da vikam i da mrdam a slusam se
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Со што поконкретно се соочувате во текот на таквата состојба...? Дали гледате некакви паранормални ентитети, чувствувате нивно присуство, комуницирате со нив или тие со вас, дали таквите ентитети ја предизвикуваат таквата состојба, или, пак, немате ништо од претходно наведеново?
 
Член од
20 октомври 2015
Мислења
21
Поени од реакции
6
Со што поконкретно се соочувате во текот на таквата состојба...? Дали гледате некакви паранормални ентитети, чувствувате нивно присуство, комуницирате со нив или тие со вас, дали таквите ентитети ја предизвикуваат таквата состојба, или, пак, немате ништо од претходно наведеново?
ne gledam nisto samo nemozam da mrdam
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
ne gledam nisto samo nemozam da mrdam
А дали имате некакви визии, бидејќи спомнавте дека во сон ви се случува ова? Според досега се што ми кажавте не можам многу одговори да извлечам бидејќи немам многу конкретни информации, освен фактот дека во сон ви се случува парализирањето. Моите неофицијални први и единствени впечатоци од сето ова се дека кај Вас постои можноста да страдате од погоре споменатата болест „Sleep paralyses“. Меѓутоа, се уште неможам со сигурност да коментирам на ова, бидејќи може и да не е тоа. Згора на тоа може да постои можност да се соочувате и со необјасниви паранормални појави кои не мора да значи дека треба да бидат предизвикани од ентитети, туку ваквите појави можат да бидат предизвикани и од самото место. Но, сепак, напоменувам дека не можам ништо со сигурност да потврдам, ниту пак да демантирам во вашиот случај!
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Паранормалните наоди за Sleep paralysis не ми се премногу поддржани па да можам да кажам дека всушност некоја паранормална појава ја предизвикува самата состојба. И медицината не целосно ја има истражено оваа појава, меѓутоа тоа што досега е истражено има некаква логичност. Имено, оваа состојба на парализа настанува во РЕМ периодот од спиењето каде всушност имаме зголемена активност на мозокот, притоа тука настанува една контрадикторност(антагонизам) помеѓу импулсите што мозокот ги пушта на клетките за да организмот се разбуди и импулсите што мозокот ги пушта на клетките за да остани во сосојба на сон. Притоа организмот се наоѓа во некоја меѓусостојба слична на lucid dream, во која што не е сигурен дали тоа што му се случува е сон или реалност.
Ова е мој став за Sleep paralysis, меѓутоа сите имаат различни верувања за состојбата и никому неќам да му го наметнувам ставот.... Едноставно ова нека биде само како додаток на сето она што се дискутирало претходно.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
јас ќе ви кажам дека месечно барем еднаш ми се дешава така да останам парализиран во сон, да не можам да мрдам а да бидам свесен за тоа, башка што во исто време и ми се грчи телото и ми се стега мозокот.. На почетокот паничев си викав ват д фак, но еве последниве неколку пати, кога ќе ми се случи тоа, свесен сум дека ми се случува и само се релаксирам т.е не обрнувам внимание си викам ке помине така што се опуштам и верувајте или не многу брзо ме пушта таа парализа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom