Дрога ( Наркотични дроги )

Член од
8 јули 2008
Мислења
4.492
Поени од реакции
8.121
@wot

Блазе си ти ако можеш да бираш и ако си у држава каде што е колку-толку по толерирано. Иако и во Македонија квалитетот е кренат каде-каде во споредба со пред 6,7,8 па и повеќе години.
Во која држава си и ако си со друштво, со кој си има голем удел. Ептен сакам да идам пример у кафана/ресторан под дејство на канабис, да циркам пивце и да мезам и јадам. Нема боље едноставно. :D
Aма многу ретко се наоѓам у средина која е океј со тоа, ептен ретко. Сум седел на маса Х пати со луѓе кои се дават во алкохол, сум отишол надвор да пецнам(сам), се враќам и као некој ќе ме примети и ќе ме погледне безвезе, као види го овој наркоман. Има hack секако капки за очи нема шанси да те примети никој (мене многу ми се хаос очите после пушење) :D
2-3 пати со на жена ми друштво се дешавало, и веќе после тоа, не го правам реално, јер waste of weed. Не сакаш да си евидентно напушен у околина на луѓе кои се ала бијонс апла против тоа и го сметаат за "devil's lettuce". Плус, што многу често ме прави посрамежлив.
Моево друштво е каде-каде по либерално во тој поглед, ама пак. Има одреден сентимент кој вика "30+ години имаш, уште конзумираш канабис, уозбили се", некако тој стил. А сите до еден се alcohol enjoyers, иронично скроз, но тоа е.
Искрено, пошто има овде толку многу пропаганда за канабисот и сеуште има брдо луѓе кои се хардкор против тоа, малце е потешко да си опуштен и да ти биде добар хајот и да не те мава параноја што искочил 2 спрата под тебе а ти на тераса вадиш димчини :D. Особено во помали места. Изазива на моменти параноја, се пазиш, се криеш и тн и тн. Затоа +1 за edibles, нема мирис :D

Како што кажа @парва, нема боље период за конзумација од есен.

Што се однесува до пушење и raising children.
Ко што кажав, откако се роди ќерка ми, драстично намалив конзумирање (ептен ептен ретко), во оваа година и нешто, само еднаш сум имал при себе онака "грамажа" (ако 5-6г се воопшто грамажа) и да сврзам ден за ден пушење. Обично тоа било кога сум бил ептен зафатен со работа и ми требало извор на креативност, feel good factor, и фокус. А доста работам, за среќа од дома, нешто за кое сум енормно благодарен пошто можам да помагам околу ќерка ми и едноставно кога ќе немам работа или кога ќе имам се завршено, го оставам лаптопот негде у близина ако нешто искочи на мејл/teams и си играме и се чуваме. После оваа година, веќе се зацементира ставот кај мене дека - работа од канцеларија никад више. Но, тоа е скроз посебна тема на муабет.
Моиве конзумации оваа година и нешто биле викендашки - ќе се најдеме со другар/и за викенд со 1-2 пивца и ќе си тераме со длабоки муабети, своевидна терапија и смеење до бесвест, неколку саати дур спие малата, и после тоа се враќам дома и сум на baby duty. Петок или сабота вообичаено кога ќе бидам слободен.
Зависи реално, како што расте детето тоа може да биде по-толерабилно, но пак мислам дека првата година-две, малце тоа треба на страна да се тргне и да се постане "одговорен". Детето тој период е кревко, бара млеко, се буди, забчиња и искачаат и тн и тн и бара alertness. Сепак тоа има апсолутен приоритет и од тоа нема бегање. Твоето ментално здравје и твоето опуштање се некаде далеку на листата на приоритети.
Знам многу луѓе кои конзумираат канабис како родители, но секој со својата приказна. Никад не би судел на некој родител што конзумира канабис, АКО ТОА ГО ПРАВИ ОДГОВОРНО. Сепак, сите знаеме дека all day every day во секаков случај не е океј, без оглед дали си студент, вработен, постар, помлад, родител, баба или дедо. Тоа никако не го оправдувам. Навечер или било кога, период кога детето ќе спие, чисто за mental health да изгејмаш или да пуштиш серија е веќе друга приказна.
Се погодувале ситуации, не викам не, и јас ко што вика парва постанувам поголемо дете од детето и си играм со куклички, си гледаме разгледници, праиме ршум низ дома, скокаме, се гушкаме, се бакнуваме и тн и тн. Ама сепак, за мене, тоа не е океј да биде константа, туку тоа треба да биде стварно редок исклучок.
Се случувало и да ме нападнат intrusive thoughts некоја паника пошто не сум крај неа, и среде дружба јас да си отидам дома, од нигде никаде.
Пак ќе кажам, не судам, секој си има свој пат, и секому билката делува различно.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.574
Поени од реакции
31.120
некој родител што конзумира канабис, АКО ТОА ГО ПРАВИ ОДГОВОРНО. Сепак
,,,roditel_>_konzumira kanabis_>_odgovorno_>,,,,
,,,ova e vekje dupenje u zdrav mozok,,,i sho ke bide od tie deca sho rastat pokraj roditel konzumator na kanabis,,,
,,, dobro bre ludje,,,razbirate li deka opijat e opijat,,,pa makar imalo samo edno O vo sostavot,,,i ve molam bez vadenje na toa deka alkoholot e isto taka šteten,,,,tochno i alkoholot e shteten toa nikoj ne go spori,,,
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.492
Поени од реакции
8.121
,,,roditel_>_konzumira kanabis_>_odgovorno_>,,,,
,,,ova e vekje dupenje u zdrav mozok,,,i sho ke bide od tie deca sho rastat pokraj roditel konzumator na kanabis,,,
,,, dobro bre ludje,,,razbirate li deka opijat e opijat,,,pa makar imalo samo edno O vo sostavot,,,i ve molam bez vadenje na toa deka alkoholot e isto taka šteten,,,,tochno i alkoholot e shteten toa nikoj ne go spori,,,
Немам намера да се расправам со тебе, меѓу другото, пошто не читаш ствари до крај, не сфаќаш контекст, и прејудицираш :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.003
Поени од реакции
41.275
,,,roditel_>_konzumira kanabis_>_odgovorno_>,,,,
,,,ova e vekje dupenje u zdrav mozok,,,i sho ke bide od tie deca sho rastat pokraj roditel konzumator na kanabis,,,
,,, dobro bre ludje,,,razbirate li deka opijat e opijat,,,pa makar imalo samo edno O vo sostavot,,,i ve molam bez vadenje na toa deka alkoholot e isto taka šteten,,,,tochno i alkoholot e shteten toa nikoj ne go spori,,,
башка и има аватар каде што некој има прашкаста материја на устата, тоа уште додатен сомнеж дава.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.201
Поени од реакции
36.972
...лице зависно од крек држел говор против дрога во основно училиште како шоу (Chappelle’s Show), смешното би требало да биде едуктивно, па одозгора во образование, затоа излегуваат генерации тупи и глупи со никаква општа култура!

 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.492
Поени од реакции
8.121
:pos: :pos::pos::pos::pos:
Автоматски споено мислење:

Не можам на ваков slam dunk да останам нем и само со смајли да одговорам, иако ме изнасмеавте и двајцата.
Колку само треба да си ГЛУП и да судиш/ствараш слика за некого преку аватар/никнејм на небитен форум. Во множина: ГЛУПИ. Г-Л-У-П-И.

Е сега, кога веќе го спуштивте нивото толку ниско, јбг, ќе морам да се спуштам на ваше ниво и на глуп, borderline имбецилен начин да ви докажам дека сте ГЛУПИ и двајцата.

1. првиов најде да збори за аватари, има никнејм на лик од филм КОЈ Е АЛКОХОЛИЧАР
2. btw, ако не си знаел, има виски или скоч што го носи твојот никнејм инспириран токму од тој лик.

https://www.youtube.com/watch?v=V7Tf43WMhUg

2. вторава, каква што ја дал господ, kajgana's famous google doctor.
а) Имаш аватар од евидентно разголена топлес типка - каква порака остава тоа на младинава ? Секс и сексуализација на младите тинАјџерки што го читаат форумот ? Хипокризија од жена.
б) Никнејмот што го носиш, па дали е тоа една од протожеата/пропагаторите на сексуализацијата на млади жени и девојчиња преку нејзината музика и спотови ? Дали си свесна за што се фаќаш, не ми се верува дека ти реплицирам и си го губам времето со тебе безвеза.
https://www.youtube.com/watch?v=pZ12_E5R3qc
Оваа песна е сосема доволна, немам намера да копам подлабоко, не сакам да си стварам нагон за повраќање повеќе.

в) Дали истата таа, ТОЛЕРИРА(ШЕ) превара од нејзиниот крал ? Најголемата феминистка на светот, ЖЕНИШТЕ, симбол на феминизмот, не се разведе од својот маж поради пуст бизнис, интерес и пари. Светска класа хипокризија, а ти за жал си по алиекспрес.
Сигурна ли си дека си дала Хипократова заклетва или да не те заебале па да си дала хипокритова (pun intended)...

3. двајцата не разбирате што значи комедија, очигледно, пошто сте ... (читај погоре).

Останете ми двајцата поздравени.
Сега веќе стварно за последен пат се впуштам у дебата со вас, ever.
over and out.
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.574
Поени од реакции
31.120
Немам намера да се расправам со тебе, меѓу другото, пошто не читаш ствари до крај, не сфаќаш контекст, и прејудицираш :)
,,,neee niti neshto znam,,, niti se razbiram,,,
,,,ima eden odgovor i na ova ,,,ama ke go tretirash kako govor na omraza,,,
Автоматски споено мислење:

:pos: :pos::pos::pos::pos:
Автоматски споено мислење:

Не можам на ваков slam dunk да останам нем и само со смајли да одговорам, иако ме изнасмеавте и двајцата.
Колку само треба да си ГЛУП и да судиш/ствараш слика за некого преку аватар/никнејм на небитен форум. Во множина: ГЛУПИ. Г-Л-У-П-И.

Е сега, кога веќе го спуштивте нивото толку ниско, јбг, ќе морам да се спуштам на ваше ниво и на глуп, borderline имбецилен начин да ви докажам дека сте ГЛУПИ и двајцата.

1. првиов најде да збори за аватари, има никнејм на лик од филм КОЈ Е АЛКОХОЛИЧАР
2. btw, ако не си знаел, има виски или скоч што го носи твојот никнејм инспириран токму од тој лик.

https://www.youtube.com/watch?v=V7Tf43WMhUg

2. вторава, каква што ја дал господ, kajgana's famous google doctor.
а) Имаш аватар од евидентно разголена топлес типка - каква порака остава тоа на младинава ? Секс и сексуализација на младите тинАјџерки што го читаат форумот ? Хипокризија од жена.
б) Никнејмот што го носиш, па дали е тоа една од протожеата/пропагаторите на сексуализацијата на млади жени и девојчиња преку нејзината музика и спотови ? Дали си свесна за што се фаќаш, не ми се верува дека ти реплицирам и си го губам времето со тебе безвеза.
https://www.youtube.com/watch?v=pZ12_E5R3qc
Оваа песна е сосема доволна, немам намера да копам подлабоко, не сакам да си стварам нагон за повраќање повеќе.

в) Дали истата таа, ТОЛЕРИРА(ШЕ) превара од нејзиниот крал ? Најголемата феминистка на светот, ЖЕНИШТЕ, симбол на феминизмот, не се разведе од својот маж поради пуст бизнис, интерес и пари. Светска класа хипокризија, а ти за жал си по алиекспрес.
Сигурна ли си дека си дала Хипократова заклетва или да не те заебале па да си дала хипокритова (pun intended)...

3. двајцата не разбирате што значи комедија, очигледно, пошто сте ... (читај погоре).

Останете ми двајцата поздравени.
Сега веќе стварно за последен пат се впуштам у дебата со вас, ever.
over and out.
,,,aman aj ne se brukaj,,,
 
Член од
16 септември 2024
Мислења
11
Поени од реакции
19

Thousand pounds of weed
Ridin' in my car so fast I won't turn down the speed
Them hoes dont use they feet no more, they break down to their knees
And suck me like a king
Rosé in my champagne glass and diamonds in my ring
Uh, roll some, thats your bitch on my dick
I might let her hold something
You niggas smoking sevens I'mma need a whole onion, whole youngin, oh
Same ones that hate, same ones that tag along
No Blackberry, too many lame niggas call my phone
Call me world wide Wiz cause I’m never home
Ever leave me round your bitch I’mma get her stoned
And you know that I rock camos and brought fros back
And go download some of my old track
And go play somewhere there’s hoes at
Fucking high, and you down there where them lows at
Gettin tired of hearing my flow jacked
Go head hand me a joint, you can't roll that


I got a whole lot of OGs, and
I’m rolling up for anyone in here that knows me
Everybody smoking, yea it's a party, oh, its a party
Everybody smoking papers, nobody smoking blunts
Bitches rolling weed and my niggas fucked up
Yea it's a party, oh, it's a party


Quarter pound of that sour, thats four days on tour
Sleeping on how we smoke, see all these pillows on this floor
Every state we score, fill those papers they be raw
Look like a piece of chalk in my hand
But I ain't writing on the chalkboard
And I heard its a party, its a party its a party but I’m cool
Them niggas smoking garbage, I’m no fool
We give 5 j’s out half zips? Nigga thats really smoking
Ain't enough weed up in that swisha to get you high, you joking
Niggas claim that they be high, they be hella low
When they gang up in the building you gon’ smell that sour smoke
I could get that shit from my backyard, go pick it out myself
Yellow light let me slow it down, niggas need some help
28 ain't enough you need more
All this weed over here, thats 1 weed jar
When them planes get the flying, niggas wanna part
Smoking crash with the plane, Amelia Earhart

I got a whole lot of OGs, and
I’m rolling up for anyone in here that knows me
Everybody smoking, yea it's a party, oh, its a party
Everybody smoking papers, nobody smoking blunts
Bitches rolling weed and my niggas fucked up
Yea it's a party, oh, it's a party

What I smoke in one day, these niggas dont smoke in one week
Riding round and its just me, Pepsi can, playing that Bun B
Gotta smoke that dope on the run with me, comfortably, I’m smoking weed
Doing speeds, who with me, probably a chick from TMZ
I make her roll like two or three, let her smoke and feel the breeze
Ya’ll chip in on a half a zip, counting grams, saving weed
Average shit, it was us just smoking out in NY
Swear to GOD we let ten fly, thats ten planes with ten guys
Nine smoke, meaning someone left without his mind pot
Planes Continental, flights nonstop
You get some zips, well get some P’s
Smoke your spliffs around your bitch, tell me how does she breath
Perfect planes, we call them G6′s
And its just me chilling, me and three bitches
Rolling up its cool, come take this bong rip
Pack this bold straight dope, make your lungs rip
Автоматски споено мислење:



I'm smoking everywhere I go
(No stick, no seeds, just Al Green)
I always gotta keep one rolled
(I keep that, need that, got that)
I'm rolling every gram I own
(That purp, that bomb, that kush)
Don't gotta understand, they know
I smoke that fire, good that, good that
Автоматски споено мислење:



I'ma tell you sum'n true
When I put Sour Diesel in a blunt
Don't no bud get me high like you
Don't no bud get me high like you
Don't no bud get me high like you, bang, bang, bang
Don't no bud get me high like you
Don't no bud get me high like you

Автоматски споено мислење:


I could put my family in a brand new home
My kids is grown
And I'm still rocking on the microphone
People love me everywhere
And I know why
It's not that I'm dope and my style is so fly
James Brown sat me down in a chair
And said, "Snoopy, don't you ever cut your hair"
I was dazed and amazed
That's why I keep my shit in ponytails or either braids

When I was in school, I used to get cool grades
When I graduated, used to smoke two jays
With a fifth of Seagrams
Mixed with some sacco
Then I got a Caddy sack, just like them vatos
Posted up six-one, yeah, that's the block though
Ride by slow and get your ass popped, though

Me and Geeda, Faith and Terry, that's when rump was enough
Can't forget Tim, Baby Dog and Half-Dead
Dre-Loc was a 20 Crip that showed me a lot of shit
But moving along, I went from a Camaro to a Fleetwood Brougham
My sack in the back
My strap in my lap
Room to the back
Rolling through the neighborhood, checking my traps
As you get old, life like just might unfold
Can't settle, this might be untold
Twilight Zone, live life long
Smoke you a bone, and hit you a blunt
Buy you a zo', and roll you a jay
And put it in the E-I
And let's stay way fucked up til we D-I
All in together now if you agree
And lighters in the air, repeat after me
I’m too blowed, forever in a day
I love for oh's so
Cause everybody green ain't dro
Everybody can't smoke like we smoke
Give a dog a bone
I like trees that cypress hills grow
Roll up this shit, pimpin', it's on
Stoners worldwide singing this song
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.811
Поени од реакции
6.311
Доктор Хаус едвај куртули од ова
Докторката Кади 8 сезони го караше и попречуваше, оти го сакаше
Пази се од ова



Па не знам, гането ме кошта 1500eur годишно така да преминува во поскапо хоби и тоа. Бело сум пробал 2-3 пати socially. Пример по awakenings и слични фестивали ако се фотнам селфи во позадина има неколку што на отворено се сервисират, никој не се ни крие туку најчесто ќе бидеш понуден ако воспоставиш eye contact. Идам на пиво после работа со head of risk на департмент во билионска фирма и на влез си мава линија и нуди како мастики. Одам на малце хај профајл роденден во кујна цел шанк наредено линии за кој како помине мислиш збориме за кашкавал, кулен и краставица на чачкалица. Според мене глупав хај, се осеќаш лајт и може да денсаш до сабајле - како да ти исклучува во мозок тоа што ти кажува дека си изморен. Сум журкал и со пола таблета што појма немам што беше. Пробано, сфатено и баталено, тие парти дроги не се за мене и ако ствараат зависност не го гледам бенефитот во споредба со гане што е лајф импрувмент.

Алкохолот го верглаш, и се согласувам дека е поопасна работа од тревата. Јас како eastern europe човек немам проблем со држење алкохол, па тука на искачање луѓето ги фаќа од малку. Неколку пива и неколку шотеви и се губат додека тоа за мене запознаен со алкохол од 15 години и растен по кафани неколку пати во неделата е мачкина кашлица и ме обвинуваат за лошо влијание. Секое искачање зборат дека многу се пиело додека се пие многу хахах

Прегледај го приврзокот 429193

Прегледај го приврзокот 429194

Инаку алкохолот обратно од требата ми е само за социјализирање надвор. Немам дома воопшто алкохол или ако останало нешто од хостинг забава ќе биде отворено пак на следната забава. Пиење дома ми е многу неубаво чувство, ниско некако и иако знаеме да заглавиме понекогаш по барови дома ни пивце не отвараме ниту вино за вечерање. Не можам да опишам како алкохолот со кој воопшто немам проблем дома ми е толку невкусен. :sick:



Мала корекција, убаво спијам но не заспивам лесно. Имам цел ритуал дур се наместам за разлика од жена ми која знае да заспие на факинг стол. Имам припреми и се врткам лево десно додека си најдам позиција но тоа постои уште да знам дека постои трева. Иначе спалната цела зима се луфтира до моментот пред легнување - обожавам да спијам на ладно.



Мене не ми прави разлика кој дел од денот туку зависи колку сум зафатен, некогаш уште кај 3 запалувам за време на работа но одма толку од продуктивноста и денот станува лабав, инстант дисконект од што и да сум мислел околу работата мада ако сум почнал од 10 не знам од што се дисконектирам хахах. Кога сме слободни и почнеме со wake and bake преку викенд и ќе отидеме на некоја easy going активност низ град e 100 пати подобро од да чекам да заврши денот со сите активности како под план, џабе оти е ноќ. Единствено имам проблем бидејќи живеам во центар на туристички град над мол и ако треба да се допазари нешто морам хај да маневрирам низ најголемите гужви и флуросцентни светла како во болница па аутистично ставам noise cancelation слушалици и вежбам оперативност под дејство. :D

Се согласувам што се пуши е битно, јас сакам нешто да ме спушти ако сум имал 200 корпо состаноци додека жена ми преферира аплифтинг, па така имаме стално различни видови по дома. Ова е шампионот за нас годиниве:

Прегледај го приврзокот 429190


Прегледај го приврзокот 429191



Комплетно те разбирам, не ме наоѓаш на плажи туку планини. Не поднесувам жештини воопшто. Се преселив во земја каде сонце гледаме една недела у годината и мора да пиеме редовно витамин Д. Не само пушење, дури и желба за секс немам кога е жешко но тука е сиво, дождливо и прекрасно низ цела година. :love:



Јас сум мрзелив, бавен човек со 90/60 притисок па поради тоа мора да сум дисциплиниран и кога ѕвони алармот сум инстант под туш и оперативен брзо, снуз е за девојки. Ако не е така ќе спијам до 12 и никогаш ништо нема да завршам. Кога ќе дојде време со бебето не верувам да имам голем проблем околу тоа, но не гледам причина зошто да немам здрав сон и да сум добро одморен кога имам шанса за тоа. Здраво е, бидејќи не можам да надокнадам со дремки преку ден. Последен пат кога спиев преку ден бев најверојатно 5. What а curse, нели? :D



Онтопик е, бидејќи тревата е себична причина исто за дали да се почне фамилија со сите пропатни обврски додека се конзумира. Муабетите се океј, убаво е да се чуе како функционираат луѓето што пушат а имаат бебиња и деца. За мене секогаш значело пауза од неколку години кога ќе се роди па се доста информативни.




Во Малта на тие песочни бури не знам дали е добар избор да правиш дополнителна штета со дување. Треба месечна претплата за инхалатор хахах. Фала ти иначе за споделување твоето искуство.



Исто, никогаш не сум пушил цигари па не го поштувам димењето. Едиблс се океј замена и хајот почнува ептен неосетно, ти текнува у сред вожња дека се возиш. Ама пак ми е лоша асоцијација оти се често благи и ми нарушуваат храна плановите за тој ден. Проклет шеќер @callejón de la muerte
А каков е филингот од бело и дали вреди за парите? Веројатно си во скандинавија и ваљда се наоѓа нешто поквалитетна роба овде којзнае што е добие човек кога зема кокс. Во една западна земја коа работев грам бело во центар на град беше 200 евра wtf а жутото 40-50.
Автоматски споено мислење:

Читај внимателно и не ме дискредитирај како некој ефтин политичар.Тоа 1-2 пати е сега последниве години.Порано беше почесто.
И не се потресувајте толку околу мојов пост за хероинот.Ако беше за мангуп правење ќе пишев дека кокаин шмркам по 2 грама дневно и дупам пичкетини од по 27 години секој ден по 2-3 пати.Ти текнува?:toe:

Бупренорфин?
Внимавај на дозата, многу лесно може партали да те направи и да паднеш во опиоиден сон.
Да, Бупренорфин, се мислам каква прича да продадам на матична за да земам на рецепт ама којзнае дали ќе успеам па сепак на црно. Дозата во секој случај ќе биде минимална, имам слушано од стари корисници дека бупот давал феноменален хај, на ниво ако не и појак од допот. Ако имаш идеја како да ја смотам докторкава кажувај :)

Инаку не се само наркотиците пат кон поинаква перцепција, но затоа се едини кои нудат инстант гратификација. Што све неам правено за да осетам јак хај, некои не се за пишување на форум ќе пратат жолто комбе по мене :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom