Државата за едни мајка, за други маќеа, а за трети ни едно од двете

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Ауууу извини Бранко значи го амнестираше Зајчето зошто имал инвестиции.
Може и така.
Како сакате така тумачете си.

Праите случај од нешто што нема случај.

Али тоа е стилот на фабрикуваните новинари од СДСМ.

За Утрински сакаш да почнам муабетите или ?
Пошто ја знам цела екипа од времето на Нова Македонија ?

Прасиња, виски, 4 кат, тулуми до сабајле ?

Ајде си ги знаеш тие работи ти.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
А тек па 5% провизија од секој увоз на електрична енергија.
Ццццц...
Па стаи тука криминал со национална платежна картичка.
Па бизнис со патриотски фискални.
Која пара е тоа у п.м...?

Инаку.

Тебе не би те иритирало доколку редовно си ги плаќаш даноците и давачките кон државата, а за возврат државата ти каже: Кој те дрибла Славјански тебе, коа во твојата општина градоначалникот не е од ДПМНЕ.
Оф мори мајко, трпам и јас од простотлукот на државната администрација, која од една страна дозволува криминал во центрарот на градот а од друга казнува за плукање.
Од една страна те казнува за незапалени светла додека возиш од друга страна армотизерите ги искршивме по дупките.
Од една страна ги казнуваат луѓето кои сопствените земјоделски производи ги продаваат на импровизирани тезги а автопазарот како што велат 10 години по 100 милиони евра = 1 милијарда евра киминал го штитат.
Ги пуштиле инспекторите на УЈП на процент и те казнува за се и сешто, така не се полни буџет.

Државната администрација и на Груевски глуми работа во голем дел од делувањето.
Ешалоните што му се на терен и во општините може слободно да ги смести во некоја селска задруга, само за тоа се.
Но нивните активности се 10000% поголеми од тие на СДСМ.

Нема опозиција ВМРО.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Ауууу извини Бранко значи го амнестираше Зајчето зошто имал инвестиции.
Може и така.
Како сакате така тумачете си.

Праите случај од нешто што нема случај.

Али тоа е стилот на фабрикуваните новинари од СДСМ.

За Утрински сакаш да почнам муабетите или ?
Пошто ја знам цела екипа од времето на Нова Македонија ?

Прасиња, виски, 4 кат, тулуми до сабајле ?

Ајде си ги знаеш тие работи ти.
Ало бре Славјански.
Погледни се што пишуваш.
Зборуваме за јавно изнесени бројки, а не за новинарски текст.

Али ти за се би зборувал, само не би за идиотската распределба на средствата по општините.

Убеди ме дека е правилно на ваков кукавички начин да се распределуваат средствата, ЗА КОИ СИТЕ ВО ДРЖАВАВА ПЛАЌАМЕ.

Не ми го врти муабетот на кај тулумби прасиња и овци.
Нит знам нешто за тоа, ниту пак имам некаква допирна точка со новинарството.

Који ти је рацку и што сакаш да докажеш ?
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
Ауууу извини Бранко значи го амнестираше Зајчето зошто имал инвестиции.
Може и така.
Како сакате така тумачете си.

Праите случај од нешто што нема случај.

Али тоа е стилот на фабрикуваните новинари од СДСМ.

За Утрински сакаш да почнам муабетите или ?
Пошто ја знам цела екипа од времето на Нова Македонија ?

Прасиња, виски, 4 кат, тулуми до сабајле ?

Ајде си ги знаеш тие работи ти.
Да не се навраќаме на стари муабети.Човекот без покана од судот,го апсат холивудски сред бел ден. Па, што сме ние,полициска држава?!Ќе го влечеа низ судски процеси години и години,за ништо.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Обожавам да ги гледам партииве кога држат тужибаба тертип пресови, било на локално, било на државно ниво.
Ама, едно ми е само криво...
Во 99,9 % од случаите и двете страни се во право.
А уште полошо е што селективно се гледаат тие пресови, и за противникот се вели дека лаже...
Ах, што лошо направија тоа партиите.
Од дрвата шумата да не се гледа!
Уживајте си во мазохизмот!
Јас не ви се мешам!
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Обожавам да ги гледам партииве кога држат тужибаба тертип пресови, било на локално, било на државно ниво.
Ама, едно ми е само криво...
Во 99,9 % од случаите и двете страни се во право.
А уште полошо е што селективно се гледаат тие пресови, и за противникот се вели дека лаже...
Ах, што лошо направија тоа партиите.
Од дрвата шумата да не се гледа!
Уживајте си во мазохизмот!
Јас не ви се мешам!
Струмникс друже.
Кога бројки се изнесуваат на маса, нема толкување, нема местенки, нема претпоставки, нема манипулација, нема аргументи.
Има само факти.
Единствено бројките се релевантни.
Од една страна имаш 600 милиони денари прераспределени средства на другите општини....од друга страна имаш 0,00 денари од нив во општинската каса на Струмица.

Каде е тука манипулацијата ?
И кој лаже ?

Еве по претпоставка дека информацијава која ја пласира о.к. на сдсм во Струмица и не е точна.
Дај нека испадне некој со демант.
Министерство за финансии, Трајко....било кој.
И нека каже:
Од тие 600 милиони денари кои ги спомнувате, добивте 10 милиони. Немој да го лажете народот.

И готово. Ќе се види кој ја манипулира јавноста.

И тоа не е тужибабење како што викаш.
Туку барање на она што ти следува, а од чисто политички причини ти е ускратено.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Струмникс друже.
Кога бројки се изнесуваат на маса, нема толкување, нема местенки, нема претпоставки, нема манипулација, нема аргументи.
Има само факти.
Единствено бројките се релевантни.
Од една страна имаш 600 милиони денари прераспределени средства на другите општини....од друга страна имаш 0,00 денари од нив во општинската каса на Струмица.

Каде е тука манипулацијата ?
И кој лаже ?

Еве по претпоставка дека информацијава која ја пласира о.к. на сдсм во Струмица и не е точна.
Дај нека испадне некој со демант.
Министерство за финансии, Трајко....било кој.
И нека каже:
Од тие 600 милиони денари кои ги спомнувате, добивте 10 милиони. Немој да го лажете народот.

И готово. Ќе се види кој ја манипулира јавноста.

И тоа не е тужибабење како што викаш.
Туку барање на она што ти следува, а од чисто политички причини ти е ускратено.
Од твојата реалност...изгледа ништо не остана...дефинитивно.
Препрочитај го мојот пост уште еднаш, па сфати што јас велам тука.
Таквите пресови ги нарекувам тужибабење, бидејќи секојпат оној кој ги одржува изиграва жртва. Демек еве оние ни ебаа мамата.
На таков прес, следува прес од другата страна пак во истиот тужибаба стил...
И, понатаму, во мојот пост велам дека е 99,9% вистина она што го зборуваат партиите на тужибаба пресовите.
После тоа велам дека од оние кои селективно и пристрасно ги следат таквите пресови, не се гледа вистината, т.е. се гледа само сопствената, партиска вистина, каква што ти тука сакаш да ми ја прикажеш, очигледно не разбирајќи го мојот пост.
Јас верувам дека е така како што рекле од СДСМ, дека Струмица не добила ни денар...
Ама...верувам и кога од локалните вмровци на прес ќе чујам околу вработувањата во локалната администрација на пр...
И првото е болна вистина ама и второто.
Е, тоа ми беше поентата.
И, затоа и не се ни замарам повеќе со она што го рекле на пресови едните или другите.
Разбираш?
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
Струмикс,ти како Струмичанец да те прашам. Во ред ли е тоа што за Струмица има одвоено 0.0 денари од буџетот.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Струмикс,ти како Струмичанец да те прашам. Во ред ли е тоа што за Струмица има одвоено 0.0 денари од буџетот.
Нити сум рекол дека е во ред, нити некогаш, под било кои околности ќе речам дека е во ред за Струмица да се одвојат 0.0 денари.
Се разбира, ако е сето тоа точно, а не верувам дека не е.
А што има тоа врска со мене?
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Без кој скршен денар бе Струмичанец, па не го терав јас Зајчето да се фали кај ќе стигне дека буџетот на општина Струмица е полн ко брод...Заев е цврсто убеден, и ги убедува своите граѓани дека развојот на Струмица е по негова заслуга, како и полниот буџет на општината...па ете му прилика да докаже дека тоа е така :)
Тоа е докажано веќе.
Според тоа шо го кажа излегува дека досега владата како сите средства од Буџетот за општините да бил доделуван само на Струмица, за да ние толку многу се развиеме,а другите општини да заостануваат? И како демек Заев тоа го злоупотребил да вели дека тој Буџет е лично од општината па затоа сме станале толку развиени.
Ај не трескај глупости, па како можеше досега да се дели Буџетот од владата наменет за општините рамноправно, а како баш Струмица успеа да отскокне малку повеќе во развојот? Сега може и мозокот ти го перат со вакви муабети, демек се шо е вложено во Струмица е Вмровско.

7 милиони евра криминалот на Заев колку пати годишна помош од владата е ?
Уште веруваш во тоа дека се открадени тие милиони? Во заблуда си...


Ова е срамно, зарем во Струмица нема Македонци, зарем ние не сме граѓани на оваа држава. Па каде е нашиот дел од Буџетот? Не очекував дека владата ќе се спушти на толку ниско ниво во однос на Струмица. Ама од една страна ги разбирам луѓето, се ближат избори, па не би било лошо да де даде некој денар плус за буџетот на општините со Вмро градоначалници, да се закрпи уште некоја дупка, колку да се собере плус поени за изборите, а сето тоа на сметка на Струмица, каде уште сега ја изгубија битката, а со оваа со Буџетот самите го потврдија тоа.
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Тоа е докажано веќе.
Според тоа шо го кажа излегува дека досега владата како сите средства од Буџетот за општините да бил доделуван само на Струмица, за да ние толку многу се развиеме,а другите општини да заостануваат? И како демек Заев тоа го злоупотребил да вели дека тој Буџет е лично од општината па затоа сме станале толку развиени.
Ај не трескај глупости, па како можеше досега да се дели Буџетот од владата наменет за општините рамноправно, а како баш Струмица успеа да отскокне малку повеќе во развојот? Сега може и мозокот ти го перат со вакви муабети, демек се шо е вложено во Струмица е Вмровско.



Уште веруваш во тоа дека се открадени тие милиони? Во заблуда си...


Ова е срамно, зарем во Струмица нема Македонци, зарем ние не сме граѓани на оваа држава. Па каде е нашиот дел од Буџетот? Не очекував дека владата ќе се спушти на толку ниско ниво во однос на Струмица. Ама од една страна ги разбирам луѓето, се ближат избори, па не би било лошо да де даде некој денар плус за буџетот на општините со Вмро градоначалници, да се закрпи уште некоја дупка, колку да се собере плус поени за изборите, а сето тоа на сметка на Струмица, каде уште сега ја изгубија битката, а со оваа со Буџетот самите го потврдија тоа.
Чекај прво треба да им угодат на семејтсвата на терористите, па после да пуштат да пребега уште еден тежок криминалец, па да ослободат од затвор стотина други, и на албанците да им се напраи се по ќејф па за македонците од Струмица нека почекаат малку - они секако не се брзаат.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Од твојата реалност...изгледа ништо не остана...дефинитивно.
Исто како и од твојот локал патриотизам :toe:бидејќи очигледно не си го бараш она што ти следува.
Препрочитај го мојот пост уште еднаш, па сфати што јас велам тука.
Таквите пресови ги нарекувам тужибабење, бидејќи секојпат оној кој ги одржува изиграва жртва. Демек еве оние ни ебаа мамата.
На таков прес, следува прес од другата страна пак во истиот тужибаба стил...
И, понатаму, во мојот пост велам дека е 99,9% вистина она што го зборуваат партиите на тужибаба пресовите.
После тоа велам дека од оние кои селективно и пристрасно ги следат таквите пресови, не се гледа вистината, т.е. се гледа само сопствената, партиска вистина, каква што ти тука сакаш да ми ја прикажеш, очигледно не разбирајќи го мојот пост.
Јас верувам дека е така како што рекле од СДСМ, дека Струмица не добила ни денар...
Да. Го прочитав твојот пост претходно двапати. За да што подобро те разберам. И ти во тој пост сакаш да ме убедиш дека иако централната власт неправедно ги распределува парите кои сите ние ги плаќаме, Јас треба да не дигнам глас поради тоа, само заради тоа што информацијата е искажана од страна на СДСМ. А јас на ова ти посочив, дека мене не ми е битно од кого е лиферувана информацијата, туку доколку ова е точно (а пошто нема демант верувам дека е точно), зошто е така, и дали е праведно.
Ама...верувам и кога од локалните вмровци на прес ќе чујам околу вработувањата во локалната администрација на пр...
И првото е болна вистина ама и второто.
Да, можеби е точно.
И сум против секаков вид на партиски вработувања, дали е тоа на локално или централно ниво.
Но тоа не е тема на овој разговор.
Е, тоа ми беше поентата.И, затоа и не се ни замарам повеќе со она што го рекле на пресови едните или другите.
Разбираш?
Твое легитимно право е дали ќе се замараш или не.
Исто како што е мое легитимно право да критикувам за постапки за кои лично мислам дека се неправедни.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
ОК; реален, сега напросто, со две - три реченици.
Мојот локал патриотизам останува. Но, не е тоа Заев, ни СДСМ, ни ДПМНЕ! Тоа е љубовта према градот!
И, за уште појасно:
Не дека ми е битно од кого е лиферувана информацијата, за која по трет пат кажувам дека верувам дека е точна, туку работата е што на се се гледа еднострано и сите кои одржуваат пресови (независно дали ДПМНЕ или СДСМ)глумат жртви, а од позиција на власт маме ебат и едните и другите, а од таква хипокризија ми се мачи и ми се повраќа!
Толку од мене, фала и пријатно.
Нема потреба од реплика со инпутирање на нешто кое не сум ни помислил да го кажам, а камо ли да го кажам.

Затоа и ги ставив примерите.
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
Нити сум рекол дека е во ред, нити некогаш, под било кои околности ќе речам дека е во ред за Струмица да се одвојат 0.0 денари.
Се разбира, ако е сето тоа точно, а не верувам дека не е.
А што има тоа врска со мене?
Океј, не дека има врска,само те прашував !:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom