Драга Кајгана

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Имаш жива легенда која цел живот го посветила на песната, претставувала држава низ цел свет и ја третираш како да не постои наместо да ја заштитиш како национален уметник, да и ги доделиш сите бенефиции, затоа што таа што тоа го направила ниту еден политичар никогаш не ќе го направи. Не за џабе се рекло дека уметник е најдобар амбасадор на својата држава. Во меѓувреме, таму некаде, некоја партиска карикатура ќе лапа незаслужени бенефиции. Жалосно, глава ме фркна од нервоза.
 
Последно уредено:
B

Borg_Drone

Гостин
Денеска доаѓа една колешка и држи предавања за австрискиот натпреварувач на Евровизија (едитирано е ова веќе од моја страна, да не се рече дека сум дискриминирач и слично зошто не сум ама сепак на секој кој ќе му се укаже шанса тоа ќе го искористи за да ме оцрни мене нормално) и за големата дискриминација која постоела во Македонија.Па после се префрли на давање критики во врска со дискриминирањето и мобингот кој се врши тука врз хендикепираните лица.Што е нели, и во ред, но од друга страна и не е толку во ред особено од личност која нели до пред неколку години а и сега ги гледаше сите мои други колешки од високо зошто госпоѓицата била ќерка на важен функционер па тогаш (па и сега) и беше грозно да си ја валка честа со нас, „смртниците“.Сакав едно прашање да ѝ поставам, но се повлеков зошто ќе ја направев работата голема, па сега за да си го испразнам гневот ќе ја искористам таа прилика овдека, зошто сепак ѝ ги укажав некои работи индиректно но пак ми е сега криво што тоа не го направив директно, ама од друга страна и немаше да биде во ред, со оглед на тоа дека веќе бевме присутни кај една важна личност.Да не тупам многу сепак сакав да ја прашам, зошто при едно такво презентирање таа не им даде чест (односно предност) на хендикепираните лица, односно зошто не го започна предавањето прво со нив?Второ, преку глава ми е веќе од „фридом фајтери“ и Текен 3 борци за човекови права, мислам разбирам дека постои дискриминација и ред други работи во Македонија од кои на мене лично ми е преку глава, но зошто кога станува збор за вакви работи, се јавуваат како борци за човекови права личности кои сакаат само да привлечат внимание и личности кои и самите дискриминирале во минатото?До кога веќе вака во оваа глупава држава?Ова исто како кога некоја ти држи предавање за љубов, а истата таа би те уништила со тоа што би се качила во кола кај некој кој има многу пари.Истата оваа личност на пример исто така се дружи и со најголемото нарцисоидно суштество на планетава, а чим ѝ одговара на неа таква личност како пријателка тогаш и таа дефинитивно не се разликува повеќе од неа.Иако има разлика од нарциси и нарциси, едниве нели станале такви зошто биле уништени од страна на некого на полето на љубовта, а другиве пак се такви зошто нивните им родители им го испрале мозокот со тоа дека тие се „возвишени“ суштества, некои на рангот на Зевс или пак Один.

Преку глава ми е веќе и од позери, и од идиоти кои се прават сè и сешто зошто добиле некаква позиција во животот поради лижење г`з а не поради тоа што се писмени, ја научиле азбуката само и тоа е нивниот најголем успех во нивниот живот.
И да, морав некаде да се испразнам затоа и го напишав ова овдека, кој сака нека чита, кој нејќе не мора нели?И за крај, лично немам ништо против хомосексуалците, тоа се сепак луѓе и тоа не можеш едноставно да го спречиш и мораме ние како општество да се помириме со тие работи.Ама за сè треба да има граница, па макар и за ова, презентација таква е одвратна според моето мислење.Никој немаше да има против ако се појавеше тој човек како нормално облечено суштество.Да не бидам разберен погрешно.
А ако толку сакате вакви шминки и облекувања и вајања на телото како риба а лик како Абрахам Линколн, тогаш земете си еден таков дома нека ви го чува детето и купете му шминки за да почне да ви го шминка детето.Што друго да ви кажам?Јас не се согласувам со ваквите презентации.На пример Гидо Вестервеле (поранешниот министер за надворешни работи на Германија од либералите) е хомосексуалец, ама немам лошо мислење за човекот, секогаш облечен како што му доликува на еден човек и човек кој знаеше да си ја работи својата работа.
Јас на пример сум бил цел на мобинг како мало дете зошто имам еден деформитет на окото.Тој деформитет сега веќе не се приметува, може да се примети само од страна на едно стручно лице, а од обичен човек многу тешко и знам како им е на овие луѓе кои се хендикепирани или пак имаат некакви деформитети.И искрено да ви кажам нека оди по ѓаволите секој во оваа држава, сè некој знае за некого, сите се најпаметни, на мама и на тато најубави, ако се пуштиш на девојка или ќе гледа да те исмее, или пак ќе гледа да те исмее на сметка на твојот деформитет или пак се прави пред тебе најдобар а всушност најголемото гомно испаѓа истиот тој на крај а тие личности се токму овие cover-up „фридом фајтери“ и борци за човекови права.А она што највеќе ме нервира е тоа што неписмени и идиоти ги добиваат секогаш најдобрите работи во животот...........
 
Последно уредено од модератор:

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Драга,

Денес на факултет се среќавам со една (многу убава) колешка по не знам колку време. Се поздравивме, се изгушкавме, муабет, кај си, што си, едно-друго,а, у....и и го поставувам најклише прашањето:
-И, што има ново?
Ми вика: Хах, раскинав со дечко ми.
И ја ко демек да ја утешам и викам:
Е де, нема гајле, и ја раскинав со женската па што. Ништо страшно.
Она: Еее таман, супер :pipi:
Јас: таман? супер?!?
Она: Абе океј сеа, така иде да речам.

И толку, тргнавме секој по својата работа кога за пола саат негде, во еден подолг ходник испаѓа да се разминеме.
Како што ми се приближува, ја гледам од глава до пети, си се потсмевам по малце, и во еден момент си викам во себе:
This does not slip now! И толку, грмнав од смеење. Иди објаснувај се после што било толку смешно.

Тибам премиер лигата, тибам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Овие малце да ги наречам по-ненадарениве во главата што ги избелуваат забите по секоја цена ми носат леб на маса. Ок и други луксузи.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.841
Поени од реакции
10.601
Слушам пензионерите во Скопје отсега освен во вторник, петок и сабота, бесплатно ќе се возеле со автобусите и во недела. Ако биде воведено бесплатно гробно место и споменик, очекувам пензионерите да почнат масовно да се самоубиваат за да го искористат и тоа.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.323
Поени од реакции
17.774
Ич нејќам кога одам во продавница, да ми даваат ќесе со ѓубре, да го фрлам.
Цел пат ќе треба у себе ќе треба да си повторувам што треба да фрлам, а што не. Ќе стигнам до контејнер и ќе се збунам. :facepalm:
 
B

Blade Torch

Гостин
а долго време сакам да склопам топ5 најнеподносливи мои песни , ама никако 5тата да ја најдам :mad:
Whitney Houston - I will always love you :facepalm::facepalm::facepalm:
Celine Dion - My heart will go on :mad::mad::mad:
Nazareth - Love Hurts :гомце::гомце::гомце:
Lu Vega (whatever) - Mambo No.5 (n)(n)(n)

Значи од овие четири нервоза се имам полнето во детството . Златната рипка да ја фатам прва желба ќе ми е овие песни да се избришат од сечија меморија и ни трага ни глас да нема за нивното постоење .
Ауу се сетив која е последната песна да се комплетира топ5 листата . Домашно производство. Тијана Дапчевиќ фичаринг стилистот српски . Ауууу ти се сневиди у модниот ритам . Која иритантна песна , па тие светлата во спотот . Леле само што објаснувам за песната чувстувам како брунки да ми излегоа долж целата десна рака ... :facepalm:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
ДК,
бидејќи другата тема е сериозна, аналогно на тоа ќе се надоврзам на првата мисла која ми дојде за сообраќајната несреќа во околината на селото Лозово на патот Штип - Велес...
Choo choo, I'ma train!

@Del Boy утре уплаќај Лото :icon_lol:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.136
Поени од реакции
16.019
Драга,

Си купив фустан вчера. Црвен. Ок, темно црвен, ко крв.
Таа боја ми оди контра со тенот, па дури и фино ми го комплетира. Во се друго, поготово тие бледите бои, изгледам страшно вампирски.

Финтата - веќе добив коментар дека сум за владава. :facepalm:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
Еден месец не носам бурма си го скршив прстот и готово за простиот народ сум разведен. :pos:
Некои повеќе се замараат со мојот отколку со нивниот живот. Секој ден дознавам по нешто ново за мене. Со озборувањето си го прават интересен нивниот досаден живот. :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom