Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.714
Поени од реакции
22.212
Нема поглуп еуфемизам од тој "Ако животот ти дава лимони, направи лимонада". Како демек лимон да е нешто лошо. Како да не се користи на 101 начин во прехранбената индустрија. Како да нема луѓе кои имаат садници со лимони и не живеат од тоа и не посакуваат што повеќе лимони.

Кога нечив брат ќе закачи рак и ќе умре после 6 месеци која е лимонадата тука што треба да се направи? Превземи му ја девојката? Наследството цело тебе ќе ти припадне? Гратис блага пченица? Цела детска соба без никој да додева?
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.103
Поени од реакции
16.001
Не страдаме од лоши луѓе, туку страдаме од глупи луѓе, и бидејќи ги перцепираме како глупи, ги оставаме така да виреат и да ни го ебат животот. А извор на сето зло уствари е глупоќата, и самата глупоќа е заразна. Не е наследна, не е генетска, туку се пренесува, таа е социолошки феномен, не психолошки. Затоа, на секој глуп треба мамата во старт да му се ебе, а не да се толерира само заради еден погрешен заклучок - дека не е он крив што е глуп. Крив е, сам дозволил да стане глуп, а потоа станува и претставува проблем за заедницата.

Примери и докази има еден куп за ова, почнувајќи од најблиското опкружување.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.610
Поени од реакции
6.036
Како за нација која е на дното на економскиот и правен систем, сензационалниот спектар на корупција, политичари, од 90ти до денес, сето философи и интелектуалци. Некако претерано паметни луѓе овде - баш на Кајгана, светилиште на мудроста (и бугарофилството). Цареви, Цезари, Кајзери на хуморот, сатирата и мудроста. Дали и Норвежаните се вака опседнати со мудроста, тоа е темата што ме мачи мене. Пошто овие во Швајцарија, никогаш не зборуваат за паметни и глупави. Оаа тема на разговор, не го скокотка нивниот интерес.

All-zu-klug, ist dumm.
All-too-smart, is dumb.

Премногу паметен, е глупав.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.610
Поени од реакции
6.036
Само заради Дијагнозата те помилував багро. Со очај те гледаат овие овде. Иако ми е кажано дека од 6 до 10 години не ти бегаат. Од мене секако не добиваш ни франк ни евро (барем се проба). Од мене само, кур.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Курот ќе си го чуваш за мајка ти, секако си заљубен во неа. Ако имаш нешто да кажеш против мене, слободно повели. Некој те трола по приватни пораки, а премноги си глуп за да сфатиш дека не сум јас. Тркало неписмено.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.610
Поени од реакции
6.036
Курот мој е во твоите мисли, веќе неколку месеци. Твоите активности - на мојот (од неколку) ПЦ, се следени од тим на луѓенца. Те помилувам заради дијагнозата. Овие овде молат да дадам гас до даска, за да те спичкаат ко ништо. Службите од старта курва, живеат за тоа на ѓубрето да му покажат каде му е местото.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Морон, никогаш во животот сум нема паралено два акаунти на кајгана. Никогаш, ниту еднаш, без разлкика колку акаунти и да сум отворил. Дајте некој модератор нека забрише овде, и нека побара лекарска помош за ликов, овој едноставно не е нормален. Поздрав до @wot , да види колку е кул лудаков.
 
  • Вау
Reactions: wot

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.610
Поени од реакции
6.036
Имаше и една тема, тазе тогаш отворено, Дали некој можел да ти влезе (буквално да ти влезе) во компјутерот. И фрчеа закани од еден лудак (од други профили), ако влезел се ќе испокрадел. Нема да добиеш ни цент, само решетки. Ама јас велам, пробај среди се. Од мене толку.

8 месеци Досие, во Европа. Успеа во животот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom