Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
ДК
Страв да го фати веќе човек форум да отвори и да читне нешто ......фрчат дијагнози и тоа се од областа на психијатрија.
:facepalm:
Ти нема што да се плашиш, тебе ни дијагноза не те фаќа.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.358
Поени од реакции
37.184
3C7CA14F-7074-4775-8D45-D4AF8B8E8784.jpeg


Кога професијата имала тежина и одговорност према луѓето што ја посетувале институцијата наречена кафана. Таму биле и за добро и за лошо, да те ислушаат, да пуштат некоја фора од нивно време, да почастат некоја ракија.

А не денес, бариста сум во Куроф ми Ленче ланџ бар, носам кратка кецела, нарачки пуштам преку смартфон, а во случај ако им требам на колегите од кујна повразни сме со блутут слушалки, чунки претседателот на Америка го чуваат.

Денес на мени како специјалитет има потаж од тиква и салата од рукола со пршута. Се е органско растено е во градината на нашиот Шеф Марк.

Пред некое време идам у една "кафана", ми вика немаме ќебапи. Не дека снемале во меѓувреме, воопшто не служат ги немаат во менито, а се нарекуваат кафана.

Богохулие, еретици и антихристи. Моја нога никад више не стапнува таму.

Убаво вика Сусаро, не остана кафана у Скопјево да се измакедончиш поштено.
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.461
Поени од реакции
3.191
Стомаков ми се дува ко на децава у Африка после добивањето на хуманитарна помош од Били Портата или од ју ес еј владата,ни пивото не е тоа што беше све е хемија а ваму ќе ми серат позади состојки вакви такви имало,жими Трајче(дрварчето)...:cautious:(n)
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.682
Поени од реакции
4.421
ДК

Денес ја гледав рекламата на Влатко Стефаноски. Моментов ми е исто како во скоро време што се деси со Џон Цена и Леброн во УСА. Одма да кажам дека најглуп вид на коментари се тие од типот на кој му е поголем во стилот гледај што направил он, а што си направил ти.

На ова можам слободно да кажам дека само човек со IQ испод 70 може да пише таква глупа изјава.

Јас не спорам дека Леброн е исклучително добар кошаркар според некои луѓе можеби и најдобриот во историјата туку дека човек со таков авторитет и буквално со милијарда долари капитал се испич*а пред кинезите.

Во нашиов случај личност која е доајен на македонската музика станува sellout или по нашки продадена душа за пари.

П.С Колку глупо и вештачки звучи нашата земја ако барем за контраст не кажеш Македонија.
П.С2 Уште не сфаќам која е поентата на самоцензура, ај тие што се во влада да викаат Северна Македонија ама банки и медиуми кога го прават тоа по малку е тажно и малку повеќе трагично.(Тука не зборувам за официјални дописи каде што мора да се користи официјалното име)
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Што се однесува до глупоќата. Постојат многу класификации, но една особина е заедничка за сите, глуп чоек не знае оти е глуп. Првиот чекор за да се излезе од таа состојба на умот, а се излегува обично кога видиците ќе почнат да се шират и прво сознание е само спознанието за сопствената глупост. Просто кажано: кога ќе дознаеш уствари колку не знаеш. Главна пречка на овој пат е сопствената суета. Ние сме веројатно најсуетниот народ на планетата, hence затоа и не правиме никаков прогрес, ни на личен, ниту пак на колективен или општествен план. Кај нас секоја реченица, секој муабет почнува со јас. Тука веројатно улога има и недостатокот на емоционална интелигенција, но тоа е поопширна тема на муабет.

Сум сретнал доста луѓе кои што по некои општоприфатени критериуми од општеството се сметаат за паметни и успешни. Но ние сме општество на парадокси, кај нас глупоста владее и таа дефинира кое поведение е прифатливо, креира култура на живеење и создава свои норми. Вистински паметните личности обично имаат капацитет да ги согледаат овие аномалии. Предизвикот тука е како да му се објасни на глуп чоек дека е глуп и тој навистина да разбере. Посебно во општество како нашето, каде што глупоста зазема доминантна улога.

Во нормални околности тоа би било задача на образовниот систем, да ја исфилтрира глупоста и таму каде што може да ја корегира и превенира. Што правиме кога и овој механизам е инфициран од глупоста и раководен од истата?
Е тогаш се раѓа и создава општество како нашето, каде што глупоста зазема такви димензии што мислата на Ајнштајн за вселената и човечката глупост го добива своето потполно значење.

Каква е судбината на едно такво општество кое што е во зенитот на сопствената глупост? Мислам дека не е тешко да се предвиди. Во вакви едни околности блазеси му на глупавите оти немаат капацитет да ги разберат последиците од сопственото незнаење и игнорантност. Жално е за оние кои што се свесни и со очи ширум отворени се принудени да ја сведочат колективна пропаст, во немоќ да направат било што за да ја спречат.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.497
Поени од реакции
28.858
Draga

Ovie sto probuvaat da go izbutkaat trendot so poveke velosipedi-pomalku avtomobili se istite sho voopsto ne poznavaat opsti raboti za svojata zemja, i samo sakaat da kopiraat sto pravat drugite, kako onaa stara prikazna za chavkata sho gi ukrala perduvite od paunot.

Ko za start, prosecnata maksimalna temperatura vo Amsterdam e 25 stepeni C.
Dodeka, prosecnata maksimalna temperatura vo Skopje e 35 stepeni C.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Поставуе прашање у совети за аута,му одговараш и еве ги последиците ако мозок остане предолго без кислород што му се дешава на човек Screenshot_2022-06-21-11-33-08-115_com.sec.android.app.sbrowser.jpg
Левел поздрав топол 2.0
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
141
Поени од реакции
416
Нели мрежите се за да ги користи кој како сака, ама имам забележано дека се претерува со објавување на се и сешто од секојдневието, најлошо е кога доаѓа викенд и пола и повеќе од тие што ги следам пренесуваат буквално се од кафана, јадење, пиење, свирење па и лепење пари на свирачи, тешка сељачана.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.201
Поени од реакции
9.803
ДК

Некој е толку опседнат со мене па ме спомнува кај стигне.
Како беше онаа поговорка...Ко се бије тај се воли!!!
Мене драга кајгано, Диле мноооогу ме сака...:pos::pos::pos::pos::lolzz::lolzz:..од уста не ме вади :jeeee:
Автоматски споено мислење:
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
ДК,

Се плашам дека ова е мојот последен пост тука. Ми се јавија луѓенцата на кои ме предупреди @Византиецот , и сега бараат моја депортација во Германија каде што најверојатно ќе бидам осуден на казна затвор од 6-10 години затоа што наводно по пат на телекинеза сум буричкал по компјутерот на Византиецот.

Ве молам вас кој останувате овде да се молите за мене, а јас ќе се држам на суд како Страшо Пинџур или Мирче Ацев, и до последниот здив ќе тврдам дека сум невин.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom