Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
9 јануари 2021
Мислења
690
Поени од реакции
716
Кајгана,
Еден ден е доволен за да се запознаеш со некој и да направиш разговор,
еден ден во кој стекнуваш пријател за понатаму.
Пријател, кого ќе го почитуваш, ама нема да му ја кажеш твојата најголема тајна, оти ќе се каеш потоа.
Со денови, месеци поминати ќе го разбереш целосно, довербата е најскапоцена и бара време за да се стекни.
Сакај за да бидеш сакан, љуби за да те љубат и нема да бидеш сам, ако немаш некој повредено.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.019
Добро утро,

I. се будам сабајлево, вчера на спратот над нас имаше урнебесна журка. Излегува еден комшија германец и ми вели, што се случува? Сабајле имам смена. Му велам тогаш оди горе и придружи им се, за сон вечерва тешко дека ќе имаме. Се слушаја шткли како штракаат по ходникот над нас, по цел ебан ходник, буквално се пулиш над тебе и знаеш до која врата/соба се ститигнати. Измешан џагор од смеа и разговори. Па одбројување од 1 до 10, па од 10 до 1. Си влегов дома, ја ставив перницата над глава и се напокрив со јорганот. Пак се слушаја. Како и да е, во некоја временска точка сум успеал да заспијам и покрај целиот неред.

II. И така се будам сабајлево и од нигде никаде ми светна една мисла од пред 3 или 4 години. Бев сиромашен студент во Македонија, факултетот верувале или не, го плајкав сам, од стипендијата што ми ја имаа доделено за извонреден успех. Сите други студенти, кои ја имаа истата стипендија, одеа на Миконос, некои и во Берлин и Париз. А еднаш една колешка од Кавадарци не изненади со тоа што се чекираше и во Малмо во Шведска. Јас огорчено ја чував за испити и семестри. Пред 3 или 4 години бев на крај од моите студии во Македонија и бев невработен. Ова не е пост кој има за цел да звучи патетично, во фазонот на нема работа кај нас, работа имаше, келнер или во зоните на Грујо. На тој што му се работи нека работи.

III. Налетав на слики од Стразбур, Франција. Си реков, ова само некои инфлуенсери можат да си го дозволат. Јас посонував за есен во Стразбур. Жолти шуми, црвени катедрали, реката Рајна и замоците на нејзините ридови. Зрело грозје. На крај памет не мислев дека некогаш стварно би бил тука, па дури и со цврсто работно место соодветно на моите квалификации. Напротив тоа беше место, за кое јас си помислив, ех Византиецу, луѓето во просек живеат по 80 години. Хипотетички да речиме имаш скоро век присутност на планетава. И за цело тоа време, пак нема да можиш да се најдиш на тоа место, директно на влезот, да ги набљудуваш обезглавените светци и мајката и детето над самите порти изрезбани во црвениот камен. Сега сум тука, а не ми значи ни одблиску како што ми значеше тогаш. Не само што не ми значи како тогаш, туку се прашувам и дали воопшто ми значи.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Утрово ми стигнува некакво известување од Google Photos, слики од пред 10 години, демек спомени :)

Ги гледам местава на сликите, појма немам каде се, гледам луѓево, пак појма немам. Ај викам пред 10 години ја шпартав цела држава подолжно-попреку со терени, можеби не паметам се. Арно ама од 20тина луѓе да не препознаам никој, ме загрижи што е работава. Толку изгледа, ми отиде чавчето мене, да одам да си земам билобил дури не е доцна :D (Последно време нешто слабо паметам луѓе и имиња, ми се случи на 2 пати во рок од 1 година да си направам муабет и да не го препознаам човекот. Првиот очигледно ме познаваше прилично добро, ама јас и ден денес немам појма кој е).

Кога по извртени 40тина слики сконтав дека се слики од екскурзија на сестра ми, и правев бекап на мемориската пред 3-4 години, чудово видело слики и ги лупнало кај мене горе :pos:
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.019
Драга,

читате ли какви скандали го тресат Источниот Рајх - Остеррајх? Курц, малио, а голем, на чело на важен државен холдинг поставил свој добар пријател. Користел народни пари за да плаќа политички кампањи и анкети кои имаат за цел да го прикажат него како водечки лидер. Зошто толку проклето ме потсеќа на Македонија? И еден наш Грујо ги правеше скрос истите работи. Сега во егзил. И овие ќе ни држат лекции по морал и политика? Можат само да ни држат лекции по економија. За политика треба да ги затворат устите. Толку.

А на темата економија, таа на балканските земји е сјебана најмногу заради Турското Ропство, а не заради Југославија. Додека нашите народи со векови работеја за некој друг - султанот, нивните работеа за себе. На долг рок (од солидни 500 години) тоа нив ги направи економски помоќни. Општо гледано самата Турција е економски помоќна од нас, заради вековното грабање од нашите булги. Југославија беше зракот кој покажа дека и после стравотно Турско, ние можеме. Оваа земја имаше БДП поголем и од Грција и од Бугарија и од Романија, беше апсолутен лидер на каканиот полуостров.
Со соилдна поддршка од неколку западни елити кои сега се надвор од еу (и една од средниот исток), елити долго време поврзани со тие на Србија, нашите народи ќе се вратат во игра.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
ДК,

На 7от ден бог го измисли огласникот, на 8от Македончето пиша цена по договор.
Ок рече бог, од денес забрането е да пишувате цена по договор.
Веќе наредниот ден цената на сите производи стана 30% повисока.

Пс. Батица мене никој не можи да ме заеби. Денес купувам, по три години поскапо продавам.
1633877311054.png
Ебаве глупи луѓе
 

Hyperspeed

ups & downs
Член од
10 октомври 2021
Мислења
23
Поени од реакции
46
Се иселив да ти кажам од вукојебината Македонија и сега си живеам нов живот. Убаво е. Никад не би стапнал пак таму. Во ниеден град и ниедно место (Во МК)

Фактички да ме вработиш да зимам 25.000евра плата и да возам Ферари најнов модел само за да се вратам и да живеам во Македонија, пак ќе одбијам. Како да ти кажам, пак ќе одбијам.

Е до тој степен. Ќе се вратам, може, некад, 2067ма година. А може ни тогаш. Фујј бре, не ми треба таа дупка од народ и држава. Кога мислам на народ мислам на сите што живеат во МК. Гонете се у 3 лепе, нејќам да чујам за тоа гнасно, корумпирано, сељачко парче земја.

Ќе биде боље во Македонија, може во некој друг живот. Со тој менталитет и тоа животно понашање, толку сеа за сеа.

Вие што мислите да се иселувате, само напред. Не знаете која промена во животов ја доживувам. Се препородив коа се иселив од таа ДУПКА од држава.

Македонија не е дното на Европа, таа е дното на Балканот. Значи на Балканот има боље места за живеење, за Европа не правам муабет. Па уште коа ќе речат во Македонија живее најтоплиот, најдобриот народ, хахаха, а уствари обратно е.

Мрш бе, каква Македонија, ни носталгија ме пука ни ништо.
 
Последно уредено:

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Dear K,

И јас се иселив, се препородив, ама за среќа не се одродив. Старите рекле: нов бунар копај, во стариот не плукај. Само едно место се вика дом. Останатото се вика печалба.
 

Hyperspeed

ups & downs
Член од
10 октомври 2021
Мислења
23
Поени од реакции
46
Сакам да плукам ја во стариот, ме заболе што рекле старите од Македонија. Ме заболе и за празников денес што се слави.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom