До креационистите

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Не тврдам дека со Биг Бенг настанало се него ја спомнувам неа зошто за истата Мики тврдеше дека нема шанси да била и тврдеше дека за се мора да има креатор. Не викам дека Биг Бенг не е точно не викам и дека е точно, не го ни знам одговорт на тоа прашање но работите што не ги знам не ми е одговор Господ.
Биг Бенг го земав како пример.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Извинете за оф топик ов...ама:
Мора да бидеш верник?
Јас ќе бидам само ако Господ дојде пред мене, ми објасни се` што ме интересира, ми даде одговор на сите прашања, ми ги докаже одговорите, и ми докаже дека треба да верувам....
Се додека не го направи тоа, ќе бидема „неверник“...
Вината што сум неверник не е моја, Господ е виновен..да го направеше тоа, ќе бев верник..ама не сакал да бидам верник, не го направил тоа..и така..вината не е моја...
Pa taka nema da bides vernik. Ke bides siguren deka Gospod postoi. Verba e da ne znaes dali postoi, no da veruvas deka postoi.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Чим веруваш во ова зошто не веруваш во теорија на биг бенг и зошто ТВРДИШ дека СЕ мора да има свој кретор(освен според тебе Господ)?
Epa ako ja razgleduvame teorijata Big Beng ke vidime deka sekoj odgovor od teorijata otvara novi prasanja sto znaci deka teorijata ne e tocna. Teorijata veli deka se nastanalo od nekoja dzinovska planeta. Odgovorot e deka nastanala od zvezdena prasina. Posle ke se zaprasame od kade nastanala prasinata. I ako nekoj ni dade odgovor ke kazeme od kade nastanalo ova, od kade ona i ke zaklucime deka ke ima beskonecno prasanja, a malku odgovori. Epa stom e taka znaci mora da ima Tvorec.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Pa taka nema da bides vernik. Ke bides siguren deka Gospod postoi. Verba e da ne znaes dali postoi, no da veruvas deka postoi.
Додека незнаеш се`, без верувања, во ништо неможеш да бидеш 100% сигурен..
Вербата е многу..за мене негативни работи...


Epa ako ja razgleduvame teorijata Big Beng ke vidime deka sekoj odgovor od teorijata otvara novi prasanja sto znaci deka teorijata ne e tocna. Teorijata veli deka se nastanalo od nekoja dzinovska planeta. Odgovorot e deka nastanala od zvezdena prasina. Posle ke se zaprasame od kade nastanala prasinata. I ako nekoj ni dade odgovor ke kazeme od kade nastanalo ova, od kade ona i ke zaklucime deka ke ima beskonecno prasanja, a malku odgovori. Epa stom e taka znaci mora da ima Tvorec.
Теорија е експериментално докажана хипотеза.

Теоријата не е неточна тогаш кога ќе се отворат нови прашања, туку таа е неточна тогаш кога ќе се најдат одговори, за кои што не важи таа теорија. Постојат некои прашања за кои науката сеуште неможе да најде одговори. Но, тоа доколку се одкажеш од барањето на тие одговори, не значи дека си ги нашол тие одговори. Религијата, сето тоа го влече се до едно прашање: „Кој го создал креаторот?“.
Постојат некои...нешта што се нарекуваат логики за тоа, но се базирани само на верување, и на многу мала веројатност да бидат точни, а тоа е дека..креаторот има свој креатор, креаторот на креаторот има свој креатор, и така до бесконечност...без почеток и без крај..Ова сеуште не одговара на прашањето: „Како настанало се`?“..
Хмм...зависи од тоа што подразбираш под „творец’...во некои случаи, самото дело може да се смета за творец, т.е. да се направило само од себе...
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Додека незнаеш се`, без верувања, во ништо неможеш да бидеш 100% сигурен..
Вербата е многу..за мене негативни работи...
A vo sto mislis deka mozes da bides 100% siguren. Vo nisto. Jas ne sum 100% siguren vo mene koga ke stanam sabajle dali sum ziv ili se budam vo rajot.:pos2: Se seguvam. Ama nikogas ne mozes da bides 100% siguren vo nisto. Siguren si deka site zakoni na fizikata se tocni?
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
A vo sto mislis deka mozes da bides 100% siguren. Vo nisto. Jas ne sum 100% siguren vo mene koga ke stanam sabajle dali sum ziv ili se budam vo rajot.:pos2: Se seguvam. Ama nikogas ne mozes da bides 100% siguren vo nisto. Siguren si deka site zakoni na fizikata se tocni?
Дали сум сигурен дека сите закони на физиката се точни?
Прашањево..не е правилно..
Човекот ги изучува, ги проучува законите на физиката....можно е неговите изучувања/проучувања да бидат грешни...а законите на физиката да бидат грешни...нема шанси..
Можам да бидам 100% сигурен дека во математиката 2+2=4, 100%, но, тоа не е она што јас го нарекувам апсолутна сигурност...
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Дали сум сигурен дека сите закони на физиката се точни?
Прашањево..не е правилно..
Човекот ги изучува, ги проучува законите на физиката....можно е неговите изучувања/проучувања да бидат грешни...а законите на физиката да бидат грешни...нема шанси..
Можам да бидам 100% сигурен дека во математиката 2+2=4, 100%, но, тоа не е она што јас го нарекувам апсолутна сигурност...
No mozno e covekot da napravil greska pri proucuvanjeto na zakonite neli? I plus toa tie zakoni na fizikata gi sozdal Tvorecot. Isto kako sto vo filmot Matrix matricata e okolu site nas taka i Gospod e okolu site nas bidejki toj e silata koja ne sozdala i e okolu nas.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Epa ako ja razgleduvame teorijata Big Beng ke vidime deka sekoj odgovor od teorijata otvara novi prasanja sto znaci deka teorijata ne e tocna. Teorijata veli deka se nastanalo od nekoja dzinovska planeta. Odgovorot e deka nastanala od zvezdena prasina. Posle ke se zaprasame od kade nastanala prasinata. I ako nekoj ni dade odgovor ke kazeme od kade nastanalo ova, od kade ona i ke zaklucime deka ke ima beskonecno prasanja, a malku odgovori. Epa stom e taka znaci mora da ima Tvorec.
И значи дека мора и на творецот да има творец.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.332
Поени од реакции
42.144
Epa ako ja razgleduvame teorijata Big Beng ke vidime deka sekoj odgovor od teorijata otvara novi prasanja sto znaci deka teorijata ne e tocna. Teorijata veli deka se nastanalo od nekoja dzinovska planeta. Odgovorot e deka nastanala od zvezdena prasina. Posle ke se zaprasame od kade nastanala prasinata. I ako nekoj ni dade odgovor ke kazeme od kade nastanalo ova, od kade ona i ke zaklucime deka ke ima beskonecno prasanja, a malku odgovori. Epa stom e taka znaci mora da ima Tvorec.

Tи се читаш ? Се прашувам дали има потреба да ти се реплицира , тоа што го имаш напишано во цитатот мене ми говори дека погрешно си ја протолкувал теоријата за Биг Бенг , т.е благе везе немаш со истата .
Говориш за Творец , каква врска има Библијата со истиот .
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Taka да тоа со Биг Бенгот не ти држи вода , не заборавај , истото е само теорија . Плус разлистај низ google , има многу други теории покрај онаа за Биг Бенг , Teoријата на Стргингови на пример .
А некој не знае што значи зборот теорија.

Стрингови и Биг Бенг се комплементарни гледања на настанокот на Универзумот, а не различни.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Не, моите аргументи не се извадени од м-експрес, биди сигурен.
Но, мене една работа никако да ми стане јасна: ако на оние кои неверуваат не им се доволни ниту верските ниту научните ставови кон нивните прашања на форумов, добро бе. ШТО е тоа кое занив би било задоволителен одговор!!!!???
У живот (пардон у форум) ако некад си дал научен одговор фрлам тоа атеизмот низ џамчето и правац кај Господин Господин Господин да ја потпишам душата како препуштена на Хесус.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.332
Поени од реакции
42.144
А некој не знае што значи зборот теорија.

Стрингови и Биг Бенг се комплементарни гледања на настанокот на Универзумот, а не различни.
Погрешно ме протолкува , проблемот е што многумина застануваат само до Биг Бенгот .
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
A vo sto mislis deka mozes da bides 100% siguren. Vo nisto. Jas ne sum 100% siguren vo mene koga ke stanam sabajle dali sum ziv ili se budam vo rajot.:pos2: Se seguvam. Ama nikogas ne mozes da bides 100% siguren vo nisto. Siguren si deka site zakoni na fizikata se tocni?
Па зошто си тогаш 100% сигурен за творецот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom