До и Од модераторот на подфорум Религија

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Муабетот беше онтопик али нема везе, гледам си го избришал.... поведен од твојата слика за нас можеби.

Тукт јас да бев осветољубив и со омраза немаше да те предложам и се залагам за тебе.

Не бев само сигурен колку си ти одмаздољубив, сеуште не сум искрено... пошто мислев почнуваме клин слејт а ти ми поклони поенчиња за нешто пред ти да дојдеш на функција... можеби не сакаш кариерата да ја почнеш со банче?

Гејм тиори.

Љ.
Зошто зборувате за „осветољубив и омраза“ во една тема како што е религија?
Толку имаше офтопик во темата што без било какви епитети можеа да летаат банови. Не се замарајте со казни, едноставно не искачајте надвор од темата.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Зошто зборувате за „осветољубив и омраза“ во една тема како што е религија?
Толку имаше офтопик во темата што без било какви епитети можеа да летаат банови. Не се замарајте со казни, едноставно не искачајте надвор од темата.
Друго е муабетот со хепта... учиме христијанство не преку книгите туку делата.

Се е во ред, се е како треба С.

Љ.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Зошто зборувате за „осветољубив и омраза“ во една тема како што е религија?
Толку имаше офтопик во темата што без било какви епитети можеа да летаат банови. Не се замарајте со казни, едноставно не искачајте надвор од темата.
Затоа што треба да има градација. Прво јавна опомена (со тагирање на членовите), па потоа казнување. Дури и некогаш е полесно да се избрише некој коментар надвор од темата отколку некој да се замара со опоменување.

Даедалус, пример, не казнуваше. Атеист се уби од делење казнени и тоа многу лошо се манифестираше на самиот подфорум. Различни луѓе, различни карактери. Ама треба да се задржи кон градацијата. Ако не постои истата, нема да остане ниту еден член на форумов. :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.656
Поени од реакции
11.686
@Dumbledore затоа сега само се брише без да се опоменува и и нема тагнување на засегнатите луѓе, сами да видат и сфатат каде отишле „отаде дозволеното“ на форумов и дека модераторот забележал дека намерно одат офтопик... Некои добиле бан бидејќи им фалеле 2 поени од мене, ама тоа е карма, не се може против тоа - јас не банирам.

Но сепак ми се допаѓа што не се оди со глупи досетки и муабети колку да се навреди соговорникот како претходно или идејата на неколкумина „ќе ја фрлиме темата во канта“. Каде со тој ум? Мислам, преиспитувајте си мислите пред да ги напишете, на второ „читање“ на својата првична размисла, се увидува дека може подобро ;)

Има премногу теми низ подфорумов, може секој да се пронајде и да каже свое мислење, познавање за било што, во соодветна тема!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Но сепак ми се допаѓа што не се оди со глупи досетки и муабети колку да се навреди соговорникот како претходно или идејата на неколкумина „ќе ја фрлиме темата во канта“. Каде со тој ум? Мислам, преиспитувајте си мислите пред да ги напишете, на второ „читање“ на својата првична размисла, се увидува дека може подобро
Глупи досетки....тоа е кошмарот на секој модератор, да оддели глупо од неглупо. А ако он знае се па и што е глупо и паметно, зошто не даде одговор на секоја тема па да завршиме со дебата и да не губиме време?
Ти како модератор, како и секој друг не треба да се ставаш во функција на судија околу глупоста.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
@Dumbledore затоа сега само се брише без да се опоменува и и нема тагнување на засегнатите луѓе, сами да видат и сфатат каде отишле „отаде дозволеното“ на форумов и дека модераторот забележал дека намерно одат офтопик... Некои добиле бан бидејќи им фалеле 2 поени од мене, ама тоа е карма, не се може против тоа - јас не банирам.

Но сепак ми се допаѓа што не се оди со глупи досетки и муабети колку да се навреди соговорникот како претходно или идејата на неколкумина „ќе ја фрлиме темата во канта“. Каде со тој ум? Мислам, преиспитувајте си мислите пред да ги напишете, на второ „читање“ на својата првична размисла, се увидува дека може подобро ;)

Има премногу теми низ подфорумов, може секој да се пронајде и да каже свое мислење, познавање за било што, во соодветна тема!
Хепта... не требаше да ставаш поени за времето пред твоето владеење... не е тоа карма хепта туку твое насочување на нечија карма... и со тоа покажа многу само евидентно не си свесен.

Љ.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.656
Поени од реакции
11.686
Глупи досетки....тоа е кошмарот на секој модератор, да оддели глупо од неглупо. А ако он знае се па и што е глупо и паметно, зошто не даде одговор на секоја тема па да завршиме со дебата и да не губиме време?
Ти како модератор, како и секој друг не треба да се ставаш во функција на судија околу глупоста.
Да се дообјаснам:
Глупи досетки за да се оди офтопик скриени во навидум дискусија која изгледа како да е онтопик. На тоа мислев...
А досетки поврзани со тема се одлично нешто, покажува дека некој ја познава материјата за која седнал да напише нешто :)
Автоматски споено мислење:

Хепта... не требаше да ставаш поени за времето пред твоето владеење... не е тоа карма хепта туку твое насочување на нечија карма... и со тоа покажа многу само евидентно не си свесен.

Љ.
Имаше пријави + цитирања за да продолжи офтопикот. Опомените се и повеќе од заслужени!
Нема пред или после... се ќе се избрише што е офтопик. Добро е што нема да добиеш казнени и да одмориш од форумов... бидејќи е „пред моето време“.
Ништо нема да остане од тоа... бидејќи офтопикот прави „прекин“ во темите... а на овој подфорум намерно направивте глуп избор да одите офтопик.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Глупи досетки....тоа е кошмарот на секој модератор, да оддели глупо од неглупо. А ако он знае се па и што е глупо и паметно, зошто не даде одговор на секоја тема па да завршиме со дебата и да не губиме време?
Ти како модератор, како и секој друг не треба да се ставаш во функција на судија околу глупоста.
Целта на модераторот е да одвои „глупи досетки" кои се најчесто офтопик, подјебавање со темите и сл. (честопати затскриени како онтопици) од мислења поврзани со темата на дискусија. Модераторот не реагира зависно од тоа дали мисли дека мислењата за темата се глупи (неточни) или паметни (точни).
Пример...

1. Неточно (глупо) онтопик мислење шо не треба да се избрише ниту да се казни...

„Фамилијата на Ошо нема направено ниту еден нелегален акт, тоа е пропаганда на ЦИА. Во документарецот за Ошо сите ликови се SGI, фабрикувано од ЦИА, со цел Евреите да владеат со светот.
Ова модераторот не го казнуе без разлика на тоа што мисли за мислењето.

2. Точно (паметно) онтопик мислење.

Религиозното движење на Ошо има напраено неколку злостори и документарецот Wild, Wild Country до некаде непристрасно прикажува дел од овие настани, а во него од прва рука сведочат луѓе кои биле дел од религиозното движење на Ошо и нивните противници.
Ова модераторот не го казнуе без разлика на тоа што мисли за мислењето.

3. Глупо офтопик мислење у комбинација со обид да усереш тема.

Osho... Mosho.. Sigurno @Beric Dondarrion treba da naprai edna plaza za da se iscisti... Dali Beric e plazata? Dali decata na berik se krijat od plazata?
Jas go zapoznav @Govinda i toj rece deka saka trojka so zena mi no toj e perverzen i se nalutif. Ama posle ja vidov gradinata, pticite i tisinata... Sfativ deka i jas imam ego. Izvini Beric, sakas da pieme pivo? :love:

Lj.

У случајов членот е офтопик и ја усеруе темата. Он може да шиба адхок хипотези за симболика у неговиот пост која ја објаснува тишината у нас, потребата да се тргнеме од страдањето и да ја најдеме „плажата" итн. Но он можда трола и малициозно сака да јаде гомна. Кој би знаел? У вакви ситуации модераторот трга пост, опоменуе и ако не добие добар фидбек, шиба казнени. Сеа секако, уметноста е у тоа модераторот да препознае кога треба да почне да реагира. Овде Атеист беше преригиден и се надевам дека Хептаграм нема да биде. Некад членови може да отидат офтопик со два-три поста и да се вратат на темата на дискусија, нормално е, луѓе сме. Некад ќе падне некоја заебанција. Ама со усул. Ако членовите ја посерат темата со пеесет вакви постови и покрај опомена/бришење пост, јадат бан од тема и јаки казнени.

4. Некад има офтопик, онтопик, нешо шала, нешо вистина.

Ошо не бил баш најарен. Иам другар у маало што почна да праи ваков култ со женска му и женска му проба да нѐ отруе сите у маало. Е сеа, другаров поима немаше шо праи женска му, ама ние сумњавме дека знае само се праи наудрен. Кога раскинаа, ја пријави у полиција. Кога сме кај праење наудрен, питање е дали другарот е конзистентен со неговите тврдења и неговата цел беше да ја стаи женска му на испит, Бок знае.

Ова е суптилна аналогија за Ошо (у форма на измислена прича) и неговите постапки. Прикажана со рандом пример, личи на офтопик, ама не е баш. Овде е битно модераторот да има знаења за темата и сенс за сарказам/алегорија/индиректен говор. Ова не се казнуе. Е сеа, Атеист беше исто ригиден за вакви ствари, се надевам дека Хепта нема да биде.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Целта на модераторот е да одвои „глупи досетки" кои се најчесто офтопик, подјебавање со темите и сл. (честопати затскриени како онтопици) од мислења поврзани со темата на дискусија. Модераторот не реагира зависно од тоа дали мисли дека мислењата за темата се глупи (неточни) или паметни (точни).
Пример...

1. Неточно (глупо) онтопик мислење шо не треба да се избрише ниту да се казни...

„Фамилијата на Ошо нема направено ниту еден нелегален акт, тоа е пропаганда на ЦИА. Во документарецот за Ошо сите ликови се SGI, фабрикувано од ЦИА, со цел Евреите да владеат со светот.
Ова модераторот не го казнуе без разлика на тоа што мисли за мислењето.

2. Точно (паметно) онтопик мислење.

Религиозното движење на Ошо има напраено неколку злостори и документарецот Wild, Wild Country до некаде непристрасно прикажува дел од овие настани, а во него од прва рука сведочат луѓе кои биле дел од религиозното движење на Ошо и нивните противници.
Ова модераторот не го казнуе без разлика на тоа што мисли за мислењето.

3. Глупо офтопик мислење у комбинација со обид да усереш тема.

Osho... Mosho.. Sigurno @Beric Dondarrion treba da naprai edna plaza za da se iscisti... Dali Beric e plazata? Dali decata na berik se krijat od plazata?
Jas go zapoznav @Govinda i toj rece deka saka trojka so zena mi no toj e perverzen i se nalutif. Ama posle ja vidov gradinata, pticite i tisinata... Sfativ deka i jas imam ego. Izvini Beric, sakas da pieme pivo? :love:

Lj.

У случајов членот е офтопик и ја усеруе темата. Он може да шиба адхок хипотези за симболика у неговиот пост која ја објаснува тишината у нас, потребата да се тргнеме од страдањето и да ја најдеме „плажата" итн. Но он можда трола и малициозно сака да јаде гомна. Кој би знаел? У вакви ситуации модераторот трга пост, опоменуе и ако не добие добар фидбек, шиба казнени. Сеа секако, уметноста е у тоа модераторот да препознае кога треба да почне да реагира. Овде Атеист беше преригиден и се надевам дека Хептаграм нема да биде. Некад членови може да отидат офтопик со два-три поста и да се вратат на темата на дискусија, нормално е, луѓе сме. Некад ќе падне некоја заебанција. Ама со усул. Ако членовите ја посерат темата со пеесет вакви постови и покрај опомена/бришење пост, јадат бан од тема и јаки казнени.

4. Некад има офтопик, онтопик, нешо шала, нешо вистина.

Ошо не бил баш најарен. Иам другар у маало што почна да праи ваков култ со женска му и женска му проба да нѐ отруе сите у маало. Е сеа, другаров поима немаше шо праи женска му, ама ние сумњавме дека знае само се праи наудрен. Кога раскинаа, ја пријави у полиција. Кога сме кај праење наудрен, питање е дали другарот е конзистентен со неговите тврдења и неговата цел беше да ја стаи женска му на испит, Бок знае.

Ова е суптилна аналогија за Ошо (у форма на измислена прича) и неговите постапки. Прикажана со рандом пример, личи на офтопик, ама не е баш. Овде е битно модераторот да има знаења за темата и сенс за сарказам/алегорија/индиректен говор. Ова не се казнуе. Е сеа, Атеист беше исто ригиден за вакви ствари, се надевам дека Хепта нема да биде.
Не е твое да го окарактеризираш како глупо, а за офтопик треба добро да ја разбираш проблематиката. Не е едноставно да судиш за мислења на луѓе на форум, али кога нема луѓе да се нафатат на таа работа секое решение е добро решение :)
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Не е твое да го окарактеризираш како глупо, а за офтопик треба добро да ја разбираш проблематиката. Не е едноставно да судиш за мислења на луѓе на форум, али кога нема луѓе да се нафатат на таа работа секое решение е добро решение :)
Па истото го велам. 1. ја мислам дека е глупо, ама ако модерирам, нема да го избришам или да го казнам, без разлика на тоа што мислам. Можда ќе влезам у дискусија со членот (нема) за да му објаснам зошто мислам дека тресе глупости, ама ко модератор нема да превземам никаква постапка. Ова Атеист не го разбираше.

Од друга страна 3. треба да се тргне веднаш. Пошо ако релативизираш до тој степен, све може да пишуеме у секоја тема бидејќи кој е модераторот да каже што е паметно, што не е? Ама модераторот треба да ја процени суштината на постот и темата што ја обработуе. 3. не кажуе ништо за Ошо, е офтопик и можеби е навреда. Можеби е дубок симболизам, ама тогаш ја може да ти пишам дека сакаш да пушиш ташлак, ама под ташлак сум подразбирал „Да излезеш од мајата со риалити чек од животот" во тема за хинду. :)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Целта на модераторот е да одвои „глупи досетки" кои се најчесто офтопик, подјебавање со темите и сл. (честопати затскриени како онтопици) од мислења поврзани со темата на дискусија. Модераторот не реагира зависно од тоа дали мисли дека мислењата за темата се глупи (неточни) или паметни (точни).
Пример...

1. Неточно (глупо) онтопик мислење шо не треба да се избрише ниту да се казни...

„Фамилијата на Ошо нема направено ниту еден нелегален акт, тоа е пропаганда на ЦИА. Во документарецот за Ошо сите ликови се SGI, фабрикувано од ЦИА, со цел Евреите да владеат со светот.
Ова модераторот не го казнуе без разлика на тоа што мисли за мислењето.

2. Точно (паметно) онтопик мислење.

Религиозното движење на Ошо има напраено неколку злостори и документарецот Wild, Wild Country до некаде непристрасно прикажува дел од овие настани, а во него од прва рука сведочат луѓе кои биле дел од религиозното движење на Ошо и нивните противници.
Ова модераторот не го казнуе без разлика на тоа што мисли за мислењето.

3. Глупо офтопик мислење у комбинација со обид да усереш тема.

Osho... Mosho.. Sigurno @Beric Dondarrion treba da naprai edna plaza za da se iscisti... Dali Beric e plazata? Dali decata na berik se krijat od plazata?
Jas go zapoznav @Govinda i toj rece deka saka trojka so zena mi no toj e perverzen i se nalutif. Ama posle ja vidov gradinata, pticite i tisinata... Sfativ deka i jas imam ego. Izvini Beric, sakas da pieme pivo? :love:

Lj.

У случајов членот е офтопик и ја усеруе темата. Он може да шиба адхок хипотези за симболика у неговиот пост која ја објаснува тишината у нас, потребата да се тргнеме од страдањето и да ја најдеме „плажата" итн. Но он можда трола и малициозно сака да јаде гомна. Кој би знаел? У вакви ситуации модераторот трга пост, опоменуе и ако не добие добар фидбек, шиба казнени. Сеа секако, уметноста е у тоа модераторот да препознае кога треба да почне да реагира. Овде Атеист беше преригиден и се надевам дека Хептаграм нема да биде. Некад членови може да отидат офтопик со два-три поста и да се вратат на темата на дискусија, нормално е, луѓе сме. Некад ќе падне некоја заебанција. Ама со усул. Ако членовите ја посерат темата со пеесет вакви постови и покрај опомена/бришење пост, јадат бан од тема и јаки казнени.

4. Некад има офтопик, онтопик, нешо шала, нешо вистина.

Ошо не бил баш најарен. Иам другар у маало што почна да праи ваков култ со женска му и женска му проба да нѐ отруе сите у маало. Е сеа, другаров поима немаше шо праи женска му, ама ние сумњавме дека знае само се праи наудрен. Кога раскинаа, ја пријави у полиција. Кога сме кај праење наудрен, питање е дали другарот е конзистентен со неговите тврдења и неговата цел беше да ја стаи женска му на испит, Бок знае.

Ова е суптилна аналогија за Ошо (у форма на измислена прича) и неговите постапки. Прикажана со рандом пример, личи на офтопик, ама не е баш. Овде е битно модераторот да има знаења за темата и сенс за сарказам/алегорија/индиректен говор. Ова не се казнуе. Е сеа, Атеист беше исто ригиден за вакви ствари, се надевам дека Хепта нема да биде.
Ти Ботко свесен си за својата пристрасност?
Ти го пратиш уопште берик како се понаша?
Му кажуваш " е брат немој бе да си толку циничен и долно малициозен ".. или ок е тоа кога им го прајме на другите...

Бул шит Ботко... и ајде да го надминеме веќе...

Те чекам на пиво.

Љ.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
И не знам зошто сте толку батхрт.
Ја на пример, ги знам правилата и знам како е да си од двете страни (ко модератор и ко член). Ако сум решил да скршам правила и да идам офтопик (тоа го напраив пред неколку месеци) јасно ми е која е прифатливата граница, а кога претеруем. И ако го напраам тоа пак и Хепта ми избрише пост/ми шибне казнени (со право), никад нема да се бунам. Сум решил да се заебавам, свесен сум дека може да добијам казна и одлучуем да превземам ризик. Негова должност ко модератор е да не ми ги санкционира постовите. Да ми ги избрише, да ми шибне казна... Ако напишам нешто што не е за бришење и он го избрише, ќе се пожалам тука и ќе ги објаснам моите причини. Проблемот е ако он не модерира добро и е пристрасен, не дека треба да дозволуе секаква глупост. На пример, ако пишам у тема за ОТО дека ОТО е срање (дури и неоправдано, јадам гомна, клеветам, измислуем, постот ми е на ниво на пример 1), он не треба да ми го избрише постот, колку и да е глуп, за да остане непристрасен. Луѓе кажуваат сѐ и сешто што не е оправдано со докази, инаку ќе треба 90% од мислењата на форумов да бидат избришани. Мене једин страв ми беше дека Хептаграм ќе биде пристрасен на таков начин.

Ама бандава овде сака да се курташачи без некоја дубока намера и после плаче оти немале слобода на говор да се спрдачат у сите теми, а тоа е нивни проблем. Нека пишуваат што сакаат, ама да се онтопик, да не вреѓаат и слично. За дружба и зезање, ене го Чек дис аут.

Така што моја препорака до @Хептаграм XI, ич да не ти чуе за вакви работи. Ако глеаш дека ја или било кој сме идиоти, бриши и шибај казнени. Нека кука кој колку сака. Ама ако некој кука со право (се решава тоа со дискусија на темава), не биди инат, туку биди објективен ако си згрешил.

@ПрофаундлиСтупид
-Не е битно кој е пристрасен, кој не е. Ја и ти треба да пишуеме онтопик и тоа е тоа. Ако ја и ти се спрдачиме со темиве, Хептаграм треба да ни избрише постови/да ни шибне казнени.
-Нејќам да пијам пиво со тебе.
-Не замарај.
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Па истото го велам. 1. ја мислам дека е глупо, ама ако модерирам, нема да го избришам или да го казнам, без разлика на тоа што мислам. Можда ќе влезам у дискусија со членот (нема) за да му објаснам зошто мислам дека тресе глупости, ама ко модератор нема да превземам никаква постапка. Ова Атеист не го разбираше.

Од друга страна 3. треба да се тргне веднаш. Пошо ако релативизираш до тој степен, све може да пишуеме у секоја тема бидејќи кој е модераторот да каже што е паметно, што не е? Ама модераторот треба да ја процени суштината на постот и темата што ја обработуе. 3. не кажуе ништо за Ошо, е офтопик и можеби е навреда. Можеби е дубок симболизам, ама тогаш ја може да ти пишам дека сакаш да пушиш ташлак, ама под ташлак сум подразбирал „Да излезеш од мајата со риалити чек од животот" во тема за хинду. :)
Зависи која тема е и колку сериозна проблематика обработува. Пример темата за Ошо не е некоја сериозна тема со сериозни дискутанти, и таму сме да речеме тројца, не влегол никој 10 год. уназад и не може да ја споредуваш со тема честитање на празници на пример. Времињата се менуваат, за оваа дискусија пред 5 год. ќе добиевме сите по некој бан. Моралните норми и тоа што е исправно а што не се менуваат секој ден, ова што се случува е нормално.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Зависи која тема е и колку сериозна проблематика обработува. Пример темата за Ошо не е некоја сериозна тема со сериозни дискутанти, и таму сме да речеме тројца, не влегол никој 10 год. уназад и не може да ја споредуваш со тема честитање на празници на пример. Времињата се менуваат, за оваа дискусија пред 5 год. ќе добиевме сите по некој бан. Моралните норми и тоа што е исправно а што не се менуваат секој ден, ова што се случува е нормално.
Ама ти не ја сфаќаш функцијата на модераторот и правилата на форумот.

-Можда некој ќе дојде на темата за Ошо и ќе сака да дискутира сериозно. Ако вие тројца си играте Плажа таму, ќе му се одмили и од Ошо и од све - ќе стане ригиден материјалист и ќе ќе се посвети на серење на све што е од Ошо ради вас. :) Ја разбирам дека све ти е кумбаја и ништо не е сериозно у Мајата, треба да се шалиме и да се ослободиме од овоземните стеги и ригидности. Ама ова е форум со правила, јебига, форумот не се покоруе ни на твоите морални/аморални вредности.

-Правилата на форумот не се најцврсти на цел свет (и не треба да бидат), ама не се напраени за да можеш да ги релативизираш, тие постојат со причина и се добри патокази. Утре може на Политика да пишуваат за банани и вагини, па ондак ново време, нови правила... Не иде така. Форумите имаат прилив од нови членови што сакаат да дискутираат, правилата штитат од тролови ко Говинди и Профаундлиевци и им овозможуваат на членовите да комуницираат. Така е со сите форуми, ако некој не го сака тој формат, може да не пишуе. Газдата на форумов решил да напраи такви правила, негов е форумот. Или ќе ги поштуеш или нема. Ако не ти се допаѓаат (твое право), јбг. Мене не ми се допаѓаат многу работи на форумов, можам да пишам што нејќам, а што сакам. Ако ми смета или си идам или го прифаќам.

-Модераторот постои за да го уреди подфорумот и да ги регулира тие ствари. Модераторов на подфорумов сака да допридонесе до квалитетна дискусија и тоа е тоа. Ти за што се буниш, не разбирам. Тоа што не дава спрдачење и офтопици? Ти се допаѓаат новите етички начела да си праиш плажа у сите теми? Нам не ни се допаѓаат. Ја можда ќе сакам да пишам у Ошо и ќе ми се одмили кога ќе прочитам пост од Говинда. Епа за да не бидете само тројца на Ошо, туку да има троа раздвиженост, треба да се намали со плажа и појќе луѓе да сакаат да го осознаат Ошо и неговото дело, за доброто на сите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom