Добри и лоши луѓе....

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Мистичен напиша:
Дали постојат само добри и лоши луѓе или има и некоја "сива зона"? Дали лошите се такви поради некоја мака во животот која ги натерала да направат некое злодело, или има лошковци по дифолт?
Има Добри, Лоши и Дволични луге...
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Добри и лоши е многу променлива работа,појше би ги поделил на нормални и ненормални,а и тоа е многу релативна работа.Се зависи од гледна точка.
Лошотија како особина не постои,ама себичност,суетност,љубомора и други можат да се клацифицираат како лоши работи.,кој всушност се слабости и стравови.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Mislam deka site se dobri luge, nema losi tuku samo dobri, mozebi jas sakam da ja najdam ubavata strana od sekogo, ama ne! site se dobri samo ima nekoi sto od nivno neznaenje mislime deka se losi.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Дефинтивно се согласувам со мислењата дека во секој човек има и добро и лошо.Само што некои луѓе повеќе ја изразуваат својата добра/лоша (во зависност нели?) страна.Секој,ама апсолутно без исклучок секој човек,носи во себе нешто позитивно и нешто негативно.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Како што кажаа членовите над мене, во секој човек има нешто добро и нешто лошо. Никој не е совшрен. Е сега вистинското прашање е во кој човек има повеќе добрина, односно лошотилок.
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Лошите луѓе не се раѓаат лоши по дифолт, тие стануваат лоши поради влијанијата на околината околу нив. Значи има и добри и лоши луѓе ама нема совршено добри или совршено лоши.
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
не би рекол дека има целосно лоши луѓе али и не верувам дека има некои што се совршено добри секој си има по некоја црна тачка,а тоа дека се раѓаш лош по дифолт не ми се веруе,све мислам дека зависи од воспитувањето и од околината во која живееш,башка тоа животот знае да биде суров спрема некои луѓе па тоа да гио натера да бидат лоши штознам :toe:
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
секој различно си ги гледа работите,ако за мене некој е добар и кон мене така се однесува, можеби кон некој друг не е таков и обратно, така што тоа е релативно и зависи од ситуациите
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Дали лошите се такви поради некоја мака во животот која ги натерала да направат некое злодело, или има лошковци по дифолт?
Има лошковци по дифолт :) Многу луѓе што немале некои големи маки во животот, се лоши и злобни. Тие така се поради вродени или стекнати гени :)
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Хах ме насмеа темата ме потсети кога бев мала . Тогаш за мене имаше само Добри и Лоши, Добра тетка и лош чичко, ама има голема вистина во таа поделба кај малите деца. Ете јас и ден денес ги делам луѓето на добри и лоши. Е сега има некој прелоши, што би рекла злочести, но тие пак спаѓаат во групата лоши.

А што ги прави да се такви ? Има разни причини - некаде домашните ги воспитуваат да се лоши, други самиот живот - за некој суров ги прави да се лоши, на трети пак тоа им е во крвта- наследен фактор, четврти- некој друг лош претходно добро ги насанкал па трпат последици и затоа се лоши, други се искомплексирани...штознам етиологијата на лошотијата најверојатно е мултифакториелна :kesa:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Сите се раѓаме исто(така е тоа по дифолт). Немаме опција за лево(добар) или десно(лош), низ само еден единствен отвор можеме да излеземе на овој свет ... животот и предизвиците во него ќе одредат дали ќе одиме по вистинскиот пат или ќе преминеме на ''dark side''.
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.007
Поени од реакции
572
Па мислам лошотилукот се пренесува генетски исто и добрината,најповеќе доминират гените,а исто така големо влијание е тука домашното воспитување но сепак гените ја играат главната улога за дали ке си добар или лош.
 
Член од
21 јуни 2007
Мислења
183
Поени од реакции
2
Абе лошите луѓе ги има... како и добрите ама тие мислам дека се лоши заради некоја тешка загуба во животот или па шо вика мистичен по дифолт се такви
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Oваа тема,штотуку ме потсети на еден филм,се вика Control,
Го даваа на канал5,па кој го гледал ќе знае за што зборам,еден човек кој убиваше рандом луѓе,му исудија смртна казна,но поради пробни испити на апчиња од еден човек,тој беше тргнат од смртната казна да ги испроба апчињата. Дејството на апчињата беше да го направи човекот да разликува добро од лошо и да се стреми кон доброто. Човекот стана добар,престана да убива и се тоа,но една вечер не можеше да ги земе апчињата,и буквално ко да полуде,имаше вкупно 20 луѓе ко него на кои испитуваа,додека научниците што испитуваа на 10 од нив им го дале лекот,на 10 им дале шеќер,така што лекот на 10те ги убил,додека на другите 10 меѓу кој и човекот им давале шеќер и тој самиот станал свесен што правел,за жал на крајот човекот умре ама не е темава за филмот :) Eве сега малку повеќе да кажам за темава. Луѓето не се раѓаат по дифолт со исти особини,не верувам дека секое бебе кога ќе се роди ќе сака да цица млеко 30 минути,туку едно ќе сака 15,друго 10,друго ќе сака да спие и мајката да го лула. т.е. сите сме различни уште кога се раѓаме,едноставно сеуште сме мали и можеби немаме никакви особини освен плачење, спиење, јадење,какање и мочање у пелени сепак се разликуваме. Ок тоа беше за особините....Ама без разлика на нив,детето од мало не може да разликува што е добро што е лошо,така да можеби у право сте дека од мало не може да биде добро или лошо бидејќи сите они нит направиле нешто добро,нит нешто лошо. Кога веќе пораснува,сепак повеќето луѓе пак сме слични,бидејќи сите ние ги имаме истите особини,само кај некој едната е поистакната,кај друг другата,бидејќи длабоко у себе сите ние потискаме некоја наша особина. Еве јас,искрено да одговорам,сум ненормално љубоморен на секој и сешто и знам некад да пукам од љубомора кога ќе ми зборува колку убаво си поминал,или шо направил,шо видел,но тоа чувство знам да го потиснам добро,и ретко кој е свесен дека воопшто го поседувам,додека оние лошите момци/девојки како што ги викаме повеќето,мислам дека едноставно одбрале да потиснат погрешна особина,со што ја намалиле нивната човечност,а ги зголемиле нивните ненаситни особини за надвладување или:убивање, ограбување, уценување,себичност, лицемерие, љубомора, одмаздољубивост или што и да е за да бидат над нив. Како и да е,ова е само мое мислење,бидејќи мислам дека секој човек може да се смени,ама не секој човек сака и не секој човек сваќа дека тоа што го прави е погрешно и тврдоглавата особина го тера да прави само како што тој мисли дека е правилно :helou:
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.027
Поени од реакции
14.947
добри и лоши луѓе нема...
се е до страната од која ги гледаш луѓето
 

Kajgana Shop

На врв Bottom