Добри и лоши луѓе....

W

Werther

Гостин
А навистина добрите луѓе постапуваат без да бараат ништо за возврат, без помпа и самопромоциски трикови т.е. скоро никој нема да ги дознае и што е најважно без да ги нарушат своите принципи, вредности, убедувања... ама вакви луѓе на светот има најмалку. Не дека има најмногу лоши, туку повеќето луѓе се микс на добро и зло или пак апатични кон туѓата (не)среќа.
И јас го мислам истото. Ефтин популизам. И кога ќе се придодаде лицемерниот рисјански ропски морал...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.279
Поени од реакции
78.933
Ja.
Ја сум лош Христијанин.
Тоа е, pimpin aint easy but somebody gotta do it.
 
W

Werther

Гостин
Ja.
Ја сум лош Христијанин.
Тоа е, pimpin aint easy but somebody gotta do it.

Еххх... Ти си лош, но Мики1 кој се декларира како добар Рисјанин, а е црковно лице (така имам разбрано) со своето лицемерие и подржување на лоповите од МПЦ кои бесрамно го стрижат народот, редовно, е тројно полош од тебе.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
значи за да мислите добро за мене треба да кажам „јас не сум добра“... арно ама ако го изговорам ова на глас некако не ми лежи.....
имам напраено работи - лоши, ама то од смотаност сопнатост и несмасност и често по инерција едно нешто води кон друго трето и водопад... тоа не ме прави лоша, а не ги прави лоши ни оние кои ме загрозиле мене на овој начин...
лоши се луѓе што планираат да сторат лошо нешто и после го прават, а такви нема многу

и не вервам дека вие самите се сметате за такви било кој од вас... тие таквијата немаат време за форум и за туѓи мислења, егоцентрични се доволно им е своето мислење
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Лошото време се поправа, ама лошите луѓе никогаш...
 

Pyramid

Tārā
Член од
13 јули 2020
Мислења
8
Поени од реакции
7
Сигурно постојат неколку параметри за да се дефинира лош човек а причинители може да се генетска предиспозиција, мозочна структура (мислам на функционалност на амигдала) и влијание од социјално опкружување.
Сигурно има пошироко објаснување но од тоа што знам ова може да влијае на еден човек дали е добар или лош според веќе дефинираните параметри за добро и лошо.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Сигурно постојат неколку параметри за да се дефинира лош човек а причинители може да се генетска предиспозиција, мозочна структура (мислам на функционалност на амигдала) и влијание од социјално опкружување.
Сигурно има пошироко објаснување но од тоа што знам ова може да влијае на еден човек дали е добар или лош според веќе дефинираните параметри за добро и лошо.
Нема никаква врска генетската предизпозиција, има случаи таткото да е душа добро човече, а синот да му се погоди за никаде, (пример синот да му стане џанкер), има случаи таткото за никаде (хроничен алкохоличар), а синот капка в уста алкохол да не става...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom